Kullanılabilirlik iyileştirmeleri Modanisa'nın mobil dönüşüm oranını %91 artırdı

Ağustos 2017 Arama, Perakende

Modanisa.com muhafazakar giyim tarzını benimseyen kadınlara yönelik online bir moda ve alışveriş web sitesidir. Marka Türkiye'deki bir dağıtım merkezinden 100'ü aşkın ülkeye ürün sevk ediyor. Mobil performansı iyileştirmeyi ve dijital reklamcılıktan elde ettiği yatırım getirisini artırmayı hedefleyen Modanisa.com; anketler, sektör araştırması ve Google Analytics verilerinden yararlanarak mobil sitesine ilişkin eksiksiz bir analiz gerçekleştirmek için Google ile ortak çalışma yürüttü.

Modanisa.com hakkında
Online moda ve alışveriş sitesi
Altı dilde hizmet veriyor
STC Ventures, Wamda Capital ve Aslanoba Capital tarafından destekleniyor
2011'de kuruldu
Genel merkezi İstanbul'da
www.modanisa.com
HEDEFLER
Cihazlar genelinde müşteri davranışını anlama
Mobil site performansını iyileştirme
Müşteri yolculuklarını basit hale getirme
Mobil deneyimi iyileştirme
YAKLAŞIM
Kullanılabilirlik atölyesi yürütüldü
Mobil sitede kullanılabilirlik iyileştirmeleri yapıldı
Google Analytics 360 ve Google Optimize 360 entegre edildi
SONUÇLAR
Mobil site hemen çıkma oranı %9 azaldı
Mobil dönüşüm oranı %91 arttı
Mobil site geliri %221 yükseldi
Modanisa.com hakkında
Online moda ve alışveriş sitesi
Altı dilde hizmet veriyor
STC Ventures, Wamda Capital ve Aslanoba Capital tarafından destekleniyor
2011'de kuruldu
Genel merkezi İstanbul'da
www.modanisa.com

Ortak çalışmaya dayalı analiz, ekibin cihazlar genelinde kullanıcı davranışını anlamasına ve web sitesini iyileştirmek için başvurabileceği yöntemleri belirlemesine yardımcı oldu. Bu yöntemler arasında şunlar yer alıyordu:

Değer tekliflerini göstermek

Modanisa.com kullanıcıların ilgisini çekmek için, öne çıkan benzersiz satış noktalarını kullanıcıların ziyaret ettiği ülkelere dayalı olarak ana sayfada ve site genelinde göstermenin ne kadar değerli olduğunu anladı. Sonuç olarak Modanisa.com ana sayfa ve diğer kampanya banner'larından elde ettiği dönüşüm oranını %11 artırmayı başardı.

Kategori sayfalarını geliştirmek

Listeleme sayfalarında gelişmiş filtreler sunan ve yüksek kaliteli ürün logoları gösteren Modanisa.com, kullanıcıların sonuçları ilgi alanlarına göre daraltmasına yardımcı olarak karar verme sürecinin basit hale gelmesini sağladı. Kullanıcı deneyimine ilişkin bu iyileştirmeler sayesinde kategori sayfalarındaki hemen çıkma oranı %9 azaldı.

Ayrıntı sayfalarını hassaslaştırmak

Ayrıntı sayfalarında hızlı satın alma seçenekleri sunularak ve değer teklifleri gösterilerek kullanıcıların ürün avantajlarını keşfetmesi ve satın alma işlemlerini daha kolay bir şekilde tamamlaması sağlandı. Bu değişiklikle beraber, ürünlerin alışveriş sepetine eklenmesiyle sonuçlanan işlemlerde %15 artış görüldü.


"Dönüşüm optimizasyon süreci boyunca Google ile yürüttüğümüz ortak çalışma, dünyanın dört bir yanındaki en iyi uygulamalar hakkında bilgi edinip bu fikirleri müşterilerin ihtiyaçlarıyla bir araya getirmemize yardımcı oldu."

- Sami Güzel, Genel Müdür ve Ortak, Modanisa.com


Modanisa.com farklı cihazlar genelindeki kullanıcı davranışlarını derinlemesine incelemek için Google Analytics 360 ve Google Optimize 360'ı da kullandı. Google Optimize 360, mobil sitede kullanılabilirlik iyileştirmeleri yapılmasını ve A/B testi uygulanmasını mümkün kılıyor. Modanisa.com bu araçlar aracılığıyla, düşünme aşamasındaki müşterilerin neredeyse %80'inin, ürün araştırması yapmak ve ürün ayrıntılarına bakmak için akıllı telefon kullandığını öğrendi. Bunun gibi bilgiler, marka için mobil web sitesinin ne kadar önemli olduğunu vurguluyor.

Modanisa.com'un uyguladığı kullanılabilirlik değişiklikleri mobil site dönüşüm oranında %91 artışa, mobil site gelirinde %221 yükselişe, mobil site hemen çıkma oranında %9 düşüşe ve mobil site oturum süresinde %4 artışa yol açtı. Modanisa.com'un Genel Müdürü ve Ortağı Sami Güzel fikirlerini şöyle dile getiriyor: "Dönüşüm optimizasyon süreci boyunca Google ile yürüttüğümüz ortak çalışma, dünyanın dört bir yanındaki en iyi uygulamalar hakkında bilgi edinip bu fikirleri müşterilerin ihtiyaçlarıyla bir araya getirmemize yardımcı oldu. Web sitemizin mikro dönüşüm hunilerini derinlemesine inceleyip A/B testleri uygulayarak iyileştirmeler hakkında karar verebildik. Google ürünlerini kullanarak yürüttüğümüz denemeler, dönüşüm oranımızı kayda değer ölçüde artırmamızı sağladı.”

Elle Shoes, Merchant Center feed kurallarını kullanarak Alışveriş reklamlarındaki ROAS oranını %379 arttırdı.