Trendyol uygulamalar için dinamik yeniden pazarlama kullanarak YG'sini %70 artırdı

10 milyondan fazla üyesi olan Trendyol.com, Türkiye'nin moda sektöründeki en büyük e-ticaret şirketi. Değerli kullanıcılarla daha etkili şekillerde ve zamandan tasarruf ederek yeniden etkileşime geçmek isteyen Trendyol, doğru kitleye özel doğru reklam ve promosyonlar oluşturmak için işe koyuldu.

Trendyol Hakkında
Mobil e-ticaret şirketi
2010'da kuruldu
www.trendyol.com
Hedefler
Değerli kullanıcılarla yeniden etkileşim kurma
Daha fazla hacim sağlama
Tıklama ve dönüşüm oranını iyileştirme
Reklam harcamalarından elde edilen geliri artırma
Yaklaşım
Uygulamalar için dinamik yeniden pazarlama uygulandı
Duyarlı reklamlar oluşturuldu
Sonuçlar
Tıklama oranında %140 artış
Dönüşüm oranında %20 büyüme
Tıklama başına maliyette %28 düşüş
Reklam harcamalarından elde edilen gelirde %70 artış
Google'dan gelen uygulama trafiğinde üç kat büyüme

Trendyol önce statik görseller kullanarak uygulamaya yönelik yeniden etkileşim kampanyaları yayınladı. Ancak bu süreçte, çıkan son promosyonlara uygun olarak sürekli yeni görseller paylaşılması gerekiyordu. Bu genel resimler müşterilerin özel ihtiyaçlarını karşılama konusunda yeterli değildi. Şirketin daha fazla müşteriye ulaşmak ve performansı iyileştirmek için daha etkili bir yol bulması şarttı. Bunun üzerine, uygulamalar için dinamik yeniden pazarlamayı kullanarak değerli müşterilerle daha etkili şekilde iletişim kurmayı hedefledi.

Bu yeni yaklaşımı test etmek için üyelik durumlarına ve Trendyol uygulamasındaki işlemlerine göre kullanıcıları ayırdıktan sonra dinamik reklam şablonlarını ve duyarlı reklam biçimini kullanarak tüketicilerin gerçek ilgi alanlarını yansıtan reklamlar sunmaya başladı.

Dijital Pazarlama Uzmanı Melis Kılıç bu konuda şunları söylüyor: "Uygulamalar için dinamik yeniden pazarlama, değerli uygulama kullanıcılarına doğru zamanda doğru içeriği göstermemize yardımcı oluyor, tıklama ve dönüşüm oranlarımızı artırmamızı sağlıyor. Duyarlı reklamlar ise içeriğimizin daha alakalı olmasını sağlamanın yanı sıra her boyut ve konumda görülmesine yardımcı oluyor. Böylece optimizasyon alanında hiçbir manuel işlem yapmadan daha fazla müşteriye ulaşmamıza olanak tanıyor."

"Yatırımımızın karşılığında değer elde ettiğimiz için mobil kampanyalara daha fazla yatırım yapabiliriz."

– Erdem İnan, CMO (Pazarlama İcra Yetkilisi), Trendyol

Statik yeniden pazarlama kampanyalarıyla karşılaştırıldığında bu yeni yaklaşım, tıklama oranında %140 artış sağlarken dönüşüm oranını %20 yükseltti, tıklama başına maliyeti %28 azalttı ve reklam harcamalarından elde edilen geliri %70 artırdı. Genel olarak, Google'dan gelen uygulama trafiğinde üç kat artış oldu. Melis Kılıç şöyle devam ediyor: "Daha iyi performans ve hacimdeki bu artış bizi şaşırttı." Trendyol CMO'su Erdem İnan da aynı fikirde: "Yatırımımızın karşılığında değer elde ettiğimiz için mobil kampanyalara daha fazla yatırım yapabiliriz."

Optimize 360, Pegasus Hava Yolları'nın Flex satışlarını %22 artırmasına yardımcı oldu