Kullanıcı deneyiminde yapılan iyileştirmeler, Iberostar'ın mobil gelirini %249 artırdı

60 yılı aşkın süredir turizm sektörünün uzman kuruluşları arasında yer alan Iberostar Group, mobil platformdaki varlığını bilgi kanalından satış kanalına dönüştürmenin önemini fark etti. Tüketicilere diledikleri yer ve zamanda aralıksız hizmet sunmaya odaklanan ekip, mobil alanda sunduklarını denetimden ve revizyondan geçirmek için Google ile birlikte çalıştı.

Iberostar Hakkında
Konaklama ve turizm
18 ülkede 120 otel
1956'da kuruldu
Genel merkez: Palma, Mallorca, İspanya
Hedefler
Mobil kullanıcı deneyimini iyileştirmek
Dönüşüm sağlamak
Yaklaşım
Duyarlı web tasarımı kullanıldı
Mobil kullanıcı deneyimi hakkında bir denetim gerçekleştirildi
Değişiklikler uygulandı ve A/B testleri yapıldı
Sonuçlar
Toplam gelirde %31 artış
Mobil gelirde %249 artış
Toplam işlem sayısında %27 artış
Mobil işlem sayısında %264 artış

Iberostar ilk aşamada, duyarlı web tasarımı ilkelerinden yararlanarak sayfaların tüm cihazlarda ve ekranlarda doğru görünmesini sağlayıp sitesini yeniden yayına soktu. Ardından Google'ın mobil kullanıcı deneyimi uzmanları bir denetim gerçekleştirerek mobil kullanıcı deneyimini daha da geliştirmek için iyileştirme önerilerini kapsayan bir rapor hazırladı.

Bu önerilerden yola çıkan Iberostar aşağıdakiler gibi bir dizi site güncellemesini test etti:

  • Açılış ve ayrıntı sayfalarının üst kısmında belirgin şekilde görünen ve avantajlara odaklanan bir değer teklifi gösterme
  • Kullanıcılara, teklifler arasında kaydırarak gezinme imkanı sunma
  • Çerez onay metnini kısaltma
  • Ana sayfada en iyi kategorileri gösterme
  • Simgeleri yoruma açık bırakmak yerine simge etiketleri ekleme
  • Ayrıntı sayfalarında iki veya üç madde işaretiyle temel değer tekliflerini gösterme
  • Mobil deneyimin tamamında arama çubuğunu gösterme
  • Açılır seçici yerine geçiş düğmeleri kullanma
  • Kullanıcılar yazarken gösterilen önerileri iyileştirme ve yerlere, anıtlara ya da belirli adreslere göre arama yapma olanağı sunma
  • Sonuç sayfalarında sabit bir filtreleme çubuğu sunma

Ekip, bu iyileştirmeler kapsamında mobil ödeme işlemini yeniden tasarlayarak ziyaretçiler için basitliği ve kullanım kolaylığını yeni bir düzeye çıkardı. Rezervasyon özetini de içeren yeni işlem, kullanıcıların düzenleme ve değişiklik yapmasını kolaylaştırıyor, "odanızı seçin" başlıklı bir harekete geçirici mesaj sunuyor ve doğum tarihi alanına giriş yapmayı basitleştiriyordu.

Iberostar ayrıca oda fiyatlarının görüntülenmesi için yeni bir yapıyı kullanıma sundu, sitenin alt bilgilerini azaltıp sadeleştirdi, bir yukarı kaydırma düğmesi uyguladı, sohbete ve çağrı merkezine bağlanma özelliği ekledi ve görseller için geç yükleme özelliğini uygulamaya aldı.

Iberostar'ın, şirket bünyesinde çalışan dönüşüm oranı optimizasyon ekibi, kapsamlı A/B denemeleri gerçekleştirerek harekete geçirici mesajlar, açılış sayfaları ve site öğelerindeki varyasyonların sayfa hızı, dönüşüm oranı ve hemen çıkma oranı gibi metrikleri nasıl etkilediğini test etti.

Testler henüz devam ederken, proje anlamlı kazanımlar sağlamaya başlamıştı bile. Toplam gelir mobilde %249, masaüstü ve tablette %31 oranında artış gösterdi. Mobil işlemler %264 artarken aynı dönemde masaüstü ve tabletten yapılan işlemlerde %27 oranında artış kaydedildi.

Iberostar şu anda geleceğe dönük çalışmaları kapsamında mobil site hızını daha da artırmak için Accelerated Mobile Pages (AMP) ile denemeler yapıyor. İki otelin açılış sayfalarını AMP kullanarak tasarlayan ekip, temel metrikler üzerindeki etkileri ölçmek için bir arama ağı kampanyası ve A/B testleri yürütüyor.

Travelodge, YouTube'da yeni kitlelerle buluşuyor