Burger King, Gamer kitlesine özel yürüttüğü YouTube kampanyasıyla online gelirinde %19 artış sağladı

Dünyanın en büyük fast-food hamburger zincirlerinden biri olan Burger King, 1995 yılından bu yana TAB Gıda bünyesinde Türkiye’de hizmet veriyor. Türkiye’de 650’den fazla restoranı bulunan marka, pek çok damak tadına uygun burgerler, salatalar, çıtır lezzetler, tatlılar ve kampanyalı içerikleri tüketicileriyle buluşturuyor.

Burger King hakkında
Dünyanın en büyük fast-food hamburger zincirlerinden biri
1954’te kuruldu ve 1995’te TAB Gıda güvencesiyle Türkiye’de faaliyetine başladı
Merkez ofisi İstanbul’da
www.burgerking.com.tr
SEM hakkında
2006 yılında kuruldu
Performance ve Brand Marketing, SEO, Data Intelligence ve Web Analytics alanlarında hizmet veriyor
www.semtr.com
Hedefler
Gamer hedef kitleye özel bir menü geliştirerek online satışları artırmak
Marka bilinirliğini artırmak
Yaklaşım
Pro-Gamer menüsünün tanıtımı için YouTube ana mecra olarak seçildi
TrueView for Action ve Bumper video formatları kullanıldı
Brand Lift ölçümlemesi gerçekleştirildi
Sonuçlar
Online satışlarda %19’luk büyüme
İnternet sitesi trafiğinde %153’lük artış
Reklam hatırlanırlığında %15 artış

“Hedef kitlemiz neredeyse orada olmalıyız” stratejisini benimseyen Burger King, uzun yıllardır hem online hem de offline pazarlama faaliyetleri yürütüyor. Tüketiciyi dinlemenin ve onların isteklerine bulundukları mecralardan cevap verecek özel iletişim kampanyaları oluşturmanın başarıyı getirdiğine inanan Burger King, gençleri yakalamak adına son yıllarda tüm dünyada popülerliği artan e-spor kategorisini sahiplendi ve gamerlar için bir Pro-Gamer menüsü geliştirdi.

Bu yeni menüyü hedef kitleye tanıtmak ve bu sayede online satış kanallarının gelirini artırmak için YouTube’da genç-yetişkin oyuncu profiline odaklanan bir kampanya yürütmeye karar verdi. Dijital medya ajansı SEM ile birlikte YouTube’da TrueView for Action ve Bumper video formatlarını kullanıldı. Performans hedeflemeleri içerisinde pazardaki kitleler ve benzer kitlelerden faydalanıldı.

Burger King, hızla büyüyen e-spor dünyasından seçilen gamerların kendi yaşamlarını gözlemleyerek onlardan edindiği geri bildirimlere göre beslenme tarzlarına en uygun menüyü geliştirdi. Marka, özel hazırlanan menüde izlenme ve satış rakamlarıyla büyük bir başarı sağlamayı, marka imajını pekiştirmeyi ve kendi hedef kitlesine birebir uyan bu yeni kitleyi sahiplenerek sektörde öncü rol oynayıp rakiplerden avantajlı bir konumda olmayı hedefledi.

Kampanya için YouTube ve e-spor dünyasının dinamiklerine uygun “challenge” konseptli, eğlenceli bir film hazırlandı. Film ana ve bumper videolar ile hedef kitleye tanıtıldı. Kampanyanın bütün iletişimi sadece dijital kanallardan profesyonel e-spor oyuncuları ile işbirliği yaparak desteklendi. Dijitalde yaşayan gençlere ulaşmak için sadece dijital kanallardan iletişim yapan marka, kullanılan mecralarda gamer kitle üzerinde olumlu bir etkileşim yarattı. YouTube’u bu kitle özelinde doğru hedeflemelerde konumlandırarak yüksek bir performansla, %616 ROAS elde etti.

“Gamerlar özelinde YouTube’u artık bir yalnızca bir marka mecrası değil bir performans kanalı olarak da konumlandırabiliyoruz,” diyor Burger King Dijital Pazarlama Müdürü İrem Güler. Marka, kampanya başladıktan sonra internet sitesi trafiğinde %153’lük bir artış, online satışlarında ise %19’luk bir büyüme elde etti. Bir önceki dönemle karşılaştırıldığında ise aynı ürün performansına göre TrueView For Action kampanyasında satış geliri %84 arttı.


“Gamer kitlesini dijital kanallarda ilk defa hedeflediğimiz için Burger King olarak bu kitlenin tanımını yapmak, uygun hedef kitle segmentlerini belirlemek zorlayıcıydı. Brand Lift sayesinde hangi kitlelerin daha iyi performans gösterdiğini ölçümledik ve kampanya dönemi içerisinde satış hedeflerine yönelik optimizasyonlar yaptık.”

-Burak Akın, Dijital Pazarlama & Teknoloji Direktörü, Burger King


“Hedef kitleyi harekete geçiren video kreatifleri, Bumper reklamlar ile TrueView for Action formatının birbirini desteklemesi ve doğru hedef kitleyle iletişim yapmak kampanyayı başarıya götürdü. YouTube’un sunduğu performans özellikleriyle ulaştığımız kitleyi “bilinirlik” aşamasından “aksiyona” taşıyabildik,” diyerek Burger King kampanyasının kilit noktalarını paylaşıyor SEM Senior Account Manager Oğuz Kansoy.

Nissan, YouTube’da video reklamlardan yararlanarak X-Trail modelinin bilinirliğini %26 artırdı