Nissan, YouTube’da video reklamlardan yararlanarak X-Trail modelinin bilinirliğini %26 artırdı

Türkiye’de hem satışlarını hem de bilinirliğini arttırmak için dijital iletişime önem veren otomotiv üreticisi Nissan, yenilenen X-Trail modelinin bilinirliğini artırmak ve maksimum erişimle satışa katkı sağlamak istiyordu.

Nissan hakkında
1933’te Japonya’da kuruldu
Otomotiv üreticisi
Hedefler
X-Trail modelinin bilinirliğini artırmak
Maksimum erişim ve satışa katkı sağlamak
Yaklaşım
TrueView for Reach ve YouTube Discovery reklam modelleri uygulandı
Sonuçlar
Kampanyalar genelinde, ortalamanın 2.5 katına denk gelen 6.1 milyon erişim elde edildi
TrueView for Reach kampanyası ardından yapılan Brand Lift anketleri, marka hatırlanırlığında %26.2 artış, bilinirlikte ise %10.3 yükselme olduğunu gösterdi
Marka aramalarında %76.3, ürün aramalarında ise %281 artış görüldü
Hedef EBM %55 oranında düştü

Otomotiv üreticisi Nissan, yenilenen X-Trail modelinin bilinirliğini pazarda artırmak ve maksimum erişimle satışa katkı sağlamak istiyordu. X-Trail segmentindeki otomobil tutkunlarını hedefleyen bir kampanya benimsemeye karar verdi.

TrueView for Reach reklam modelini uygulayan marka, eriştiği frekansı hedef kitle üzerinde artırabilmek için de YouTube bumper video reklamlarından destek aldı. Ayrıca, YouTube arama sonuçlarında, ilgili videoların yanında, YouTube ana sayfasında, izleyiciler içerik araştırırken gösterilen YouTube Discovery video formatını kullandı. Bu reklamlar, kullanıcıları video reklamınızı izlemek üzere küçük bir resmi tıklamaya davet ediyor ve videolarınızın ilgili bir kitle tarafından keşfedilmesine yardımcı oluyor.

Bu sayede YouTube’un tüm ürünleri farklı amaçlar için kullanılarak kampanya amacına katkı sağladı. Nissan Marketing Communication Assistant Manager Zeynep Arcak konuyla ilgili şöyle diyor; “Marka mottomuz "Innovation that excites" kavramını destekler nitelikte gerçekleştirdiğimiz reklam çalışmalarında, sadece yüksek erişim sağlanması değil, kullanılan mecranın da yenilikçi olması, ürünlerimizin ve markamızın özellikleriyle uyumlu olması ve bu şekilde yapılan çalışmanın doğru hedef kitle ve tüketici üzerindeki etkisini arttırmasını gözetmek Nissan olarak en önemli önceliklerimizden biri.”

Doğru amaçlara yönelik doğru reklam modellerinin kullanılmasıyla başarıya ulaşan kampanyanın sonuçları da tatmin edici oldu. Yürütülen tüm kampanyalar genelinde, ortalamanın 2.5 katına denk gelen 6.1 milyon erişim elde edildi. TrueView for Reach kampanyası ardından yapılan Brand Lift anketleri, marka hatırlanırlığında %26.2, bilinirlikte ise %10.3 artış elde edildiğini gösterdi. Hedef edinme başına maliyet %55 oranında düşerken; marka aramalarında %76.3, ürün aramalarında ise %281 artış elde edildi.

“Özellikle ürünlerimizin Intelligent Mobility olarak adlandırdığımız teknolojilerini tüketiciye ulaştıran, dolayısıyla da marka değerimizi doğru hedef kitle gözünde arttıran bu kullanımdan hem iş sonuçlarına dönük, hem de marka bilinirliğine yönelik eş zamanlı olarak son derece başarılı sonuçlar aldık.”

-Zeynep Arcak, Marketing Communication Assistant Manager, Nissan

YouTube TrueView for Action modelini kullanan Lexus, test sürüşü form maliyetlerini düşürürken dönüşüm adetlerini artırdı