Teknosa, YouTube Bumper reklamlarını kullanarak %77 daha çok tıklama elde etti

Türkiye'de 200'den fazla mağazası olan teknoloji ve elektronik perakendeci Teknosa, dijitali önceliklendirerek online kanallarda satışı artırmak istedi. Teknosa.com sitesi şirketin gelir artışında oldukça önemli bir etken olduğundan, müşteriyi buraya çekecek yaratıcı bir kampanyaya ihtiyaç duydu; YouTuberları da bu sürece dahil ederek akıllı hedeflemeyle başarıya ulaştı.

Teknosa hakkında
Teknoloji ve elektronik perakendecisi
Genel merkezi İstanbul’da
2000’de kuruldu
Hedefler
Teknosa'nın marka bilinirliğini artırarak satın almaya yönelecek kitlede etki yaratmak
Reklam harcamalarından elde edilen geliri artırmak
Yaklaşım
Teknosa ürünlerinin kullanıldığı YouTuber videolarına Bumper reklamlar yerleştirildi
Sonuçlar
Teknosa.com web sitesinin gelirinde %57 artış gerçekleşti
Önceki Bumper reklamlarına göre %77 daha fazla tıklama elde edildi

Teknosa, dijitali önceliklendirerek online kanallarda satışı artırmak istedi. Etki yaratabilmek için de inovatif fikirlere ihtiyacı vardı. Kreatif ajans 4129Grey ile YouTube videolarında teknolojik aletlere yer veren ve en çok izlenen YouTuberları kampanyaya dahil etmeye karar verdi.

Seçilen YouTuberlar videolarında teknolojik aletleri kullanıyor ancak bu aletleri hangi teknoloji marketinden aldıklarını belirtmiyorlardı. Ekip, bu videoları sanki izleyiciye Teknosa sunuyormuş gibi gösteren 6 saniyelik Bumper videolar hazırladı ve bu reklamları kullanarak hedeflenen ürünlerin dahil olduğu videoları hackledi. Yani izleyici önce Bumper reklamı, sonra içeriği izlemiş oldu. Hedeflenen ürünler arasında küçük ev aletleri, oyun konsolları ve dizüstü bilgisayarlar, akıllı telefonlar, Bluetooth hoparlörler gibi elektronik ürünler yer aldı.

“YouTube bize Bumper reklamlarıyla mükemmel bir fırsat sağladı. 6 saniyelik içeriklerle vermek istediğimiz mesajı izleyiciye ulaştırdık. Burada, yaratıcı içerik, akıllı hedefleme ve videoları hackleme kampanyayı başarıya götürmemizi sağlayan kilit noktalardı. Bu yaklaşımı ve Bumper reklamlarını gelecek kampanyalarımızda da kullanmaya devam edeceğiz.”

-Kayhan Dural, Head of Digital, 4129Grey

“Teknosa Sunar” adlı bu kampanyada Özel Pazar Kitle hedefleme modeliyle, YouTube’da aktif olarak markanın satışını yaptığı ürünleri arayan, araştırma yapan veya ürün karşılaştırması yapan potansiyel kitle hedeflendi. Üç ay süren kampanya boyunca farklı ürünlere ilgi duyan ayrı kitleler hedeflemeler arasındaydı. Teknosa, bu yeni yaklaşım sayesinde önceki Bumper reklamlarına göre %77 daha fazla tıklama elde etti; marka arama hacmini %38, teknosa.com adresinin gelirini ise %57 artırdı.

Teknosa Sunar
Beko YouTube’un 6 saniyelik Bumper reklamlarıyla tüketicileri satışa yönlendiriyor