Arama Ağı'nda ve Alışveriş'te kullanılan Müşteri Eşleştirme, Teknosa'nın yatırım getirisini %112 oranında artırarak birinci taraf verilerden en iyi şekilde yararlanmasına yardımcı oldu.

İndir
Eylül 2016

Teknosa, Türkiye'de 200'den fazla mağazası olan bir teknoloji ve elektronik perakendecisidir. Teknosa.com sitesi şirketin gelir artışını etkileyen en büyük unsurdur. Performansı ve yatırım getirisini artırmak Teknosa'nın dijital pazarlama etkinliklerinin önemli bir odak noktasıdır.

HEDEFLER

Web sitesine trafik çekme

Reklam harcamalarından elde edilen geliri artırma

YAKLAŞIM

Birinci taraf Müşteri İlişkileri Yönetimi verileri kullanılarak değerli potansiyel müşteriler belirlendi

Yeniden pazarlama listesi oluşturmak için Google AdWords'de Müşteri Eşleştirme kullanıldı

Alışveriş ve Arama reklamlarında teklifler artırıldı

SONUÇLAR

Mevcut yeniden pazarlama kampanyalarına göre %47 daha iyi edinme başına maliyet ve %112 oranında daha yüksek yatırım getirisi

Teknosa birden fazla markanın satışını yapan perakendeci olduğundan, web sitesi ziyaretçilerinin tümü gerçekte siteye ürün satın alma amacıyla gelmiyor. Birçok tüketici siteyi yalnızca fiyat karşılaştırmaları yapmak için ziyaret ediyor.

Ajansları olan GroupM Connect ile ortak çalışan Teknosa ekibi, amaca ilişkin daha iyi bir gösterge sağlayabilecek ek veriler yükleyerek mevcut ziyaretçi havuzunu daha yararlı segmentlere ayırmaya karar verdi. Şirketin kendi birinci taraf Müşteri İlişkileri Yönetimi veri tabanı bu konuda büyük katkı sağladı. Teknosa sitesine veya Teknosa'nın kardeş şirketi Kliksa'nın sitesine daha önce kaydolan tüketiciler ("üyeler" olarak bilinir), müşterilerin izlediği yolda kaydolmayanlara kıyasla satın alma işlemine bir adım daha yakın olarak ele alındı.


"Müşteri Eşleştirme, alakalı ürünleri aradıkları anda en değerli müşterilerimizi hedeflememize fırsat verdi ve mevcut kampanyalarımızdan en iyi şekilde yararlanmamıza olanak sundu."

- Ceyda Balcı, Müdür Yardımcısı – Dijital Pazarlama ve İçerik


Ekip, Google AdWords'de Müşteri Eşleştirme'yi kullanarak, üyelik adımlarını tamamlayan ancak henüz hiçbir şey satın almayan kullanıcı havuzunu doğrudan AdWords yeniden pazarlama listesine aktarabildi. Ardından, mevcut Arama ve Alışveriş kampanyalarında daha yüksek teklifler kullanarak listedeki kullanıcıları hedefledi. Bu, hızlı bir şekilde başarıyla sonuçlandı ve mevcut yeniden pazarlama kampanyalarına göre %47 daha iyi bir edinme başına maliyet ve %112 oranında daha yüksek yatırım getirisi sağlandı.

d77ec_teknosa-BODY
Dinamik Arama Ağı Reklamları, Media Markt’ın Alışveriş Kampanyaları ile Arama Ağı metin reklamı kampanyaları arasındaki boşluğu doldurarak aylık geliri %8 oranında artırdı