Temmuz ayının ilk günlerinden öne çıkan tüketici içgörüleri: Türkiye'de "güneş kremi", "kiralık daireler", "uçak bileti" aramaları yükselişte

İlayda Tolay, Lucy Sinclair / Temmuz 2020

Google'da içgörü ekibinin EMEA direktörü olan Lucy Sinclair ve Google Türkiye Ads Marketing Lead İlayda Tolay, müşteri çözümleri, analitik ve içgörü ekipleriyle birlikte analiz ettikleri tüketici davranışındaki değişiklikleri paylaşıyor. Haftalık olarak güncellenecek olan bu makalede, benzeri görülmemiş bir zamanda insanların akıllarını hangi konuların meşgul ettiğini sizlerle paylaşacağız.

Koronavirüs salgını dünyadaki herkesi etkiledi. Sürekli değişen tüketici ihtiyaçları ve davranışları pazarlamacılar için yeni zorluklar yaratıyor. Benzeri görülmemiş bu dönem boyunca müşterilerinizin nelere önem verdiğini anlayıp onlara yararlı ve alakalı ürünlerle hizmetler sunmaya devam etmenize yardımcı olmak istiyoruz. Bu nedenle Google Trendler'in EMEA bölgesiyle ilgili sunduğu en güncel arama analizlerini düzenli olarak paylaşıyoruz. Google Trendler'i kullanarak arama ilgilerindeki değişimi bizzat keşfedebilir ve daha hızlı analizler elde edebilirsiniz.

Mevcut duruma alışıldıkça ve trendler daha tutarlı hale geldikçe biz de karantina sonrası yaşamda ortaya çıkacak uzun vadeli etkileri anlayabilmek için analizlerimizde, tüketici davranışlarındaki makro değişimlere odaklanıyoruz.

Bu bağlamda değindiğimiz beş temel tema şöyle:

  1. Kullanıcıların kendilerini nasıl hissettiği: Sağlık, iletişim ve topluluk
  2. Kullanıcıların bilgi edindiği konular: Güvenilir kaynaklardan zamanında ve doğru bilgi edinme ihtiyacı
  3. Kullanıcıların geçimlerini sağlama şekli: İş düzeninde ve finansal durumlardaki değişimler
  4. Kullanıcıların eğitim alma şekli: Çocuklar ve yetişkinler için resmi ve gayriresmi eğitim
  5. Kullanıcıların neler yaptığı: Yeni şekillerde zaman geçirme ve para harcama
Belirsizliğin hakim olduğu dönemlerde tüketici ihtiyaçlarını anlamanıza yardımcı olacak arama analizleri - 22 Haziran 2020 sürümü

Düzenli olarak gerçekleştirdiğimiz bu Google Trendler analizlerini birkaç ay önce, tüketici davranışlarında koronavirüs salgını ve karantina kısıtlamalarına bağlı olarak ortaya çıkan değişiklikleri saptamak için başlatmıştık. Ancak bu yöntem, herhangi bir zamanda kullanıcıların zihnini meşgul eden başka konuları açıklığa kavuşturrmak için de yararlı bir araç haline geldi.

Bu haftaki ‘"kullanıcıların kendini nasıl hissettiği" bölümü, Black Lives Matter hareketine ait arama ilgisinin arttığını gösteriyor. EMEA'daki ve dünyanın dört bir yanındaki bir çok insan sosyoekonomik yoksunlukları artıran yapısal eşitsizlikler hakkında bilgi edinmek, bunlarla ilgili bağışta bulunmak ve bunlara karşı harekete geçmek için Google Arama'yı kullanıyor.

İnsanlar içinde bulundukları toplumun herkese nasıl daha iyi imkanlar sağlayabileceğini sorgularken, COVID-19 bu konudaki hayal kırıklığını ve öfkeyi katladı. Markalar nasıl yardımcı olabilir? Bu yeni salgın gerçeğinde uzun vadedeki politik ve sosyal etkiler belirsiz olmakla birlikte, insanlar markaların işe alma ve ücret konularında eşitlikçi davranarak, yeterli hizmet götürülmemiş topluluklara yatırım yaparak, ırkla ilgili adaletsizliğe karşı mücadele ederek ve benzer girişimlerde bulunarak doğru şeyi yapmasını ve hemen harekete geçmesini istiyor.

1. Kullanıcıların kendini nasıl hissettiği: Kullanıcılar ayrımcılık ve ırkçılığa karşı başlatılan harekete yardımcı olmak için bilgi edinmek, bu harekete bağışta bulunmak istiyor

Yukarıda belirtildiği gibi, EMEA'da Black Lives Matter hareketiyle ilgili aramalar son haftalarda artış gösterdi. Google Trendler, özellikle bilgi edinme, bağışta bulunma ve harekete geçme konularına ilgide artış olduğunu gösteriyor. Protestolara katılmak isteyen birçok kişinin zihnini meşgul eden başlıca konu COVID-19 riski olduğundan insanlar belirttiğimiz bu eylemleri güvenli şekilde gerçekleştirmek istiyor.

Dünya genelinde "güvenli şekilde nasıl protesto edilir" ("how to protest safely"), İspanya'da "Black Lives Matter nedir" ('black lives matter significado') ve "Juneteenth" ("juneteenth"), Fransa'da "Black Lives Matter çevirisi" ('traduction black lives matter'), Kenya'da "siyahi hayatlar" ('black lives'), Birleşik Krallık'ta "Black Lives Matter için bağış" ('black lives matter donate' ) ve "yardım etme yolları" ('ways to help'), Hollanda'da "ırkçılık karşıtlığı" ('anti racism') ve Almanya'da "ırkçılığa karşı" ('gegen rassismus') aramaları artıştaydı.

2. Kullanıcıların bilgi edindiği konular: Tüketicilerin "yakındaki" ve "yakınımdaki" terimleriyle yaptıkları aramalar alışveriş davranışının değiştiğini gösteriyor

Son yazımızda, EMEA'da karantina kısıtlamalarının gevşetilmesiyle, "açık mekanlar" şeklindeki aramaların yerini "yakınımdaki açık mekanlar"a bıraktığını vurgulamıştık. Bu trend, "yakındaki" veya "yakınımdaki" arama terimlerini kullanarak yerel olarak alışveriş yapmanın yollarını arayan tüketici sayısının giderek artması nedeniyle son birkaç haftadır hakimiyetini sürdürüyor.

Örneğin, Google Trendler, Güney Afrika'da "yakınımdaki" ("near me") postane, benzinci ve açık mekanlar, Birleşik Krallık'ta halı, kumaş, fayans vs. için "yakınımdaki mağazalar" ("shops near me"), İtalya'da "yakındaki" ("nelle vicinanzea") restoranlar, pizzacılar ve benzer yerler, Almanya'da "yakındaki (oto) bayileri" ('händler in der nähe'), Türkiye'de otomobiller için "fiyat listesi" ve Fransa'da "yakındaki" ("à proximité") restoranlar, kafeler, sinemalar vs. için arama ilgisinin arttığını gösteriyor.

3. Kullanıcıların geçimlerini sağlama şekli: Google Trendler, işle ilgili aramaların hâlâ artmakta olduğunu gösteriyor

Arama trendleri analizlerimizi birkaç ay önce başlattığımızdan bu yana, işletmelerin kapanması ve çalışanların ücretsiz izne çıkarılması nedeniyle kullanıcılar açısından önem taşıyan başlıca konular işleriyle ilgili güvensizlik, öz geçmiş hazırlama ve iş başvuruları oldu. Salgının ve karantina kısıtlamalarının uzun vadedeki etkileri çok sayıda insanın işine mal olduğundan bu trendin yakın zamanda ortadan kaybolması zor görünüyor. Ve son aylara ait aramalara ilişkin analiz, işle ilgili aramaların dünya genelinde kararlı şekilde artmaya devam ettiğini gösterdi. Üniversitede okuyan çok sayıda öğrenci tatil dönemlerinde çeşitli iş kollarında aktif rol aldığı için, kullanıcılar özellikle öz geçmişlerini güncellemeyle ve yazın çalışabilecekleri bir iş bulmayla ilgileniyor.

Google Trendler, Belçika'da "öğrenci öz geçmişi" ("CV étudiant"), Suudi Arabistan'da "öz geçmiş şablonu" ("نماذجسيرةذاتية"), İtalya'da öz geçmiş şablonu ("modello curriculum"), Fransa'da "yazlık iş" ("job été"), Birleşik Arap Emirlikleri'nde "eleman açığı" ("job vacancy"), Nijerya'da Lagos ,Nijerya ve diğerlerindeki "eleman açığı" ("job vacancy in") ve Suudi Arabistan'da "yabancı ülkelerde çalışanlara işler" ("expatriates jobs") aramalarında artış olduğunu gösterdi.

Türkiye'de ise, "personel alımı", "taşıt kredisi" ve "ötv indirimi" aramaları yükselişteydi.

Screen Shot 2020-07-08 at 11.15.07 AM.png

4. Kullanıcıların eğitim alma şekli: Tüketiciler ilham aradıkları için "fikirler" ve "kendin yap" aramaları artıyor

İlham almak ve yeni beceriler öğrenmek için Google Arama gibi online kaynaklara yönelen tüketici sayısı giderek artıyor ve özellikle "fikirler" ve "kendin yap" ifadelerini içeren aramaların dünya genelinde artışta olduğunu görebiliyoruz. "Kendin yap" kitaplıklarından, doğum günleri ve bu ay içinde birçok ülkede kutlanan Babalar Günü gibi özel günler için hediye ipuçlarına kadar, kullanıcılar hayatı renklendirmenin yaratıcı ve eğlenceli yollarını arıyor.

Son haftalarda, Birleşik Arap Emirlikleri'nde erkekler için hediyeler, yatak odası, süsleme vs. ile ilgili "fikirler" ("ideas for"), Türkiye'de "hediye fikirleri" , İtalya'da "kendin yap doğum günü" ("compleanno fai da te") kartları, süslemeler ve benzer konular, Fransa'da "kolay kendin yap" ("bricolage facile"), Birleşik Krallık'ta "yatak odası fikirleri" ("bedroom ideas") ve Güney Afrika'da açık havada ve kapalı mekânda "yiyecek fikirleri" ('food ideas') için Google Trendler'de arama ilgisinin arttığını gördük.

5. Kullanıcıların neler yaptığı: Seyahat, ev ve bahçe ve elektronik ürün kategorilerindeki aramalarda artış görüldü

Bu ay içinde daha önce Google Trendler bize, ağır darbe alan sektörlerdeki arama ilgisinin yeniden artmaya başladığını gösterdi ve bu, son haftalarda büyümeye devam eden bir trend oldu. Düzelmeye devam eden yalnızca seyahat sektörü değil. Ev ve bahçe veelektronik ürün gibi kategoriler de arama ilgisi açısından EMEA genelinde kararlı bir artış gördü.

Bazı ülkelerde seyahat kısıtlamaları sürüyor ve tüketicilerin gerekmedikçe uzun mesafeli yolcuklara çıkmamaları salık veriliyor, ancak hevesli tatilciler kendilerine daha yakın en uygun seçenekleri aramaktan geri kalmıyor. İsveç'te "kiralık kır evi" ("hyra stuga"), Polonya'da "tatil için kır evleri" ("domki letniskowe"), Fransa'da "tatil için kiralık ev" ("location vacances"), İspanya'da "kırsal bölgede havuzlu evler" ("rurales con piscina"), Birleşik Krallık'ta "safari parkı" ("safari park"), İtalya'da "tatil primi" ("bonus vacanze") ve Türkiye'de ise "uçak bileti", "satılık daire", "kiralık daire" konularındaki arama ilgisi artıştaydı.

Türkiye'de aynı zamanda tatil seyahatlerinin de başlamasıyla "güneş kremi", "kamp sandalyesi", "yürüyüş ayakkabısı" aramaları yükselişteydi.

Screen Shot 2020-07-08 at 11.15.00 AM.png

Tüketiciler evlerini ve dış mekanlarını yenilemenin yollarını ararken, Fransa'da "ev sineması" ("home cinéma"), Almanya'da "soğutma özellikli yastıklar" ("kühlende kissen") ve "4K monitör" ("4k monitor"), İtalya''da "robot elektrikli süpürge" ("robot aspirapolvere"), Birleşik Krallık'ta "pc oyunları" ("pc gaming") ve "deri kanepe" ("leather sofa"), Türkiye'de "HD Smart LED TV" ve Mısır'da "ekran fiyatları" ("اسعارشاشات") için yapılan aramalar gittikçe artıyor.

Diğer tüketici arama davranışı trendlerini keşfedin

Son arama trendleriyle ilgili analizlerimizin tümünü arama içgörüleri koleksiyonumuzda bulabilirsiniz. EMEA genelindeki değişen tüketici davranışlarına ve trendlere dair düzenli olarak güncellenen bir anlık görüntü sağlıyoruz. Ancak bu bilgileri daha sık veya belirli bir ülke ya da bölge özelinde gözden geçirmenin de yararlı olabileceğini belirtmek isteriz. Diğer içgörüleri keşfetmek için Google Trendler'in kullanımına dair 10 ipucunu inceleyin. Araca bir anahtar kelime veya konu girerek, dünya çapında kullanıcıların yaptığı aramaları neredeyse gerçek zamanlı olarak keşfedebilirsiniz

Google Arama trendleri üzerinden "Karantina 2.0"ı anlama