Kablosuz Cihaz Alışverişinde Önemli Anları Kazanma

Matt Lawson / Mart 2017

Kablosuz cihaz satın alanların yaklaşık üçte biri, hangi operatörü seçeceğinden emin değilken yolculuğuna başlıyor. Kablosuz servis sağlayıcıların önemli dijital alışveriş anlarını kazanması ve tüketicilerden dönüşüm elde etmesi için çok sayıda fırsat vardır. Google, markaların etkili olması gereken beş önemli anı ortaya koydu.

Tüm pazarlamacıların kazanması gereken kapsamlı perakende alışveriş mikro anları vardır. Ancak, daha spesifik, kategori odaklı anlar da mevcuttur. Bu makalede, telekomünikasyon-kablosuz iletişim sektörüne odaklanarak, markaların tüketici kararlarını etkileyebileceği beş önemli mikro anı vurgulayacağız.

2e363_Wireless-shopping-digital-moments-that-matter-BODY-TR

Operatör değiştirme zamanı anları

Tüketicilerin değişiklik zamanının geldiğine karar verdiği an, yolculuğun başlangıcıdır. Yeni seçenekleri araştırmaya başlamalarının en önemli nedeni, kapsama alanından memnun olmamalarıdır. Mobil cihazlarda gerçekleştirilen, kapsama alanı ve güvenilirlikle ilgili aramalar, geçtiğimiz yılla karşılaştırıldığında %15'ten fazla artış gösterdi.1 Kablosuz cihaz satın alanların neredeyse yarısı, daha iyi bir ağ arayışına girerek sağlayıcı değiştiriyor.2 Söz konusu erken düşünce aşamasında, ağ güvenilirliği hakkında doğru bilgilerle müşterilerin yanında olmak, pazarlama seçeneğinden ziyade ticari bir zorunluluktur.

Kablosuz cihaz satın alanların yaklaşık üçte biri, hangi operatörü seçeceğinden emin değilken satın alma yolculuğuna başlıyor.3 Bu durum, markaların, alışveriş yapanları karar alma süreçlerinin başında kazanması için mükemmel bir fırsat sunuyor. YouTube, şu anda tüketicilere ulaşmak için çok etkili bir yol. Söz konusu erken araştırma aşamasında videolara başvuran, kablosuz cihaz satın alanların %41'i, belirli bir servis sağlayıcının sunduğu teklifleri anlamayı amaçlıyor.4


"Kablosuz cihaz satın alanların yaklaşık üçte biri, hangi operatörü seçeceğinden emin değilken satın alma yolculuğuna başlıyor."

"Hangi telefonu alabilirim?" anları

En önemli kısım, tüketiciler kendilerine sunulan akıllı telefonları keşfetme aşamasına geldiğinde başlar. Kablosuz cihaz satın alanların yaklaşık üçte biri için, satın alma işleminin birincil amacı en son çıkan akıllı telefona sahip olmaktır.5 Hem dijital hem de fiziksel ortamda en yeni, en iyi tekliflerin görünür ve güncel olması çok önemlidir.

Akıllı telefon satın alanların %59'u, aklında iki veya daha fazla telefon seçeneğiyle yolculuğa başlıyor6. Video, özellikleri karşılaştırmak için kullanılan popüler bir yöntem. Araştırma yapmak için online videolardan yararlanan, kablosuz cihaz satın alanların %38'i, birkaç servis sağlayıcı arasında cihazları karşılaştırmıştır.7

"En iyi tekliften mi yararlanıyorum?" anları

Kablosuz cihaz satın alanlar için mümkün olan en iyi tekliften yararlanmak, karar almada birincil etkendir. Öyle ki, her saniye, operatör fırsatlarıyla ilgili bir arama yapılmaktadır.8 Gerçekten de operatör değiştiren, kablosuz cihaz satın alanların %36'sı, yeni bir akıllı telefon veya hizmet planı ile ilgili daha iyi bir fırsattan yararlanmak için arama yapmaktadır.9

Tüketiciler hem mağazaya gelmeden önce hem de mağazadayken en iyi teklifi arar. Satın alma işlemini mağazadan gerçekleştiren, kablosuz cihaz satın alanların %66'sı, indirim aramak için telefonunu kullanmaktadır.10 Günümüzün mobil siteleri ve mağazalar, birbirinin uzantısıdır.

Kaydolmak istiyorum anları

Telekomünikasyon-kablosuz iletişim sektöründe satın alma yolculuğunun çoğu İnternet'te gerçekleşse de, alışveriş yapanlar, kaydolmak için mağazaya gitmeyi tercih ediyor. En iyi dört operatörden kablosuz cihaz satın alanların %75'inden fazlasının, satın alma işlemini fiziksel mağazadan gerçekleştirdiğini bulduk.11 Kaydolmak istiyorum anlarındaki tüketici arama davranışı da bu bulguyu destekliyor. Her dakika, "yakındaki" kablosuz servis sağlayıcı mağazası için yüzden fazla arama yapılıyor.12 Ayrıca, ilgili aramalar, geçtiğimiz yılla karşılaştırıldığında %40'tan fazla artış gösteriyor.13 Araştırmalarımız, günümüzün rekabetçi perakende satış ortamında, tüm kanallarda sorunsuz deneyimin her zamankinden daha önemli olduğunu ortaya koyuyor.


"Her dakika, "yakındaki" kablosuz servis sağlayıcı mağazası için yüzden fazla arama yapılıyor."

"Bunu nasıl düzeltirim?" anları

Tüketiciler, ürün veya hizmet satın aldıktan sonra neyle karşılaşacağına önem veriyor. Onları tek başına çaresiz bırakacak değil, sorunları çözmelerine yardımcı olacak bir operatör istiyorlar. Markalı aramaların beşte biri, kablosuz operatör müşteri hizmetlerinin kalitesini araştırmak için gerçekleştiriliyor ve bu oranın artması bekleniyor.14 Ayrıca, sağlayıcı değiştiren, kablosuz cihaz satın alanların 10'da biri, daha iyi bir müşteri hizmeti almak için bu değişikliği yapıyor.15

Önemli anlarda büyümeyi sağlama

Rekabetçi telekomünikasyon-kablosuz iletişim sektöründe büyümeyi sağlamak, ustalığı ve ayrıntılara dikkat etmeyi gerektiriyor. Tüketici kredi kartını uzatmaya hazır olana kadar bekleyenler geç kalıyor. Telekomünikasyon-kablosuz iletişim sektöründe beş önemli mikro anı kazanmanın sırrı, tüketicilerin en çok ihtiyaç duyduğu anda, yararlı, mobil uyumlu içerik sunmaktan geçiyor.

Önemli Anlar Katlanarak Artıyor - Pazarlamanın Geleceğine Hazır mısınız?