Markalar Yeni Yıl Hedefleriyle İlgili Fırsatları Nasıl Yakalayabilir?

Mart 2016

Yılbaşı tatilinin ardından, tüketicilerin aklında daha çok, sağlıklı olmak ve ekonomik istikrar sağlamak gibi konular vardır. Doğru zamanda ve doğru yerde faydalı ve alakalı içerik sunabilen markalar bunun getirdiği avantajlardan yararlanabilir.

Kutlamalar tamamlanıp her zamanki yaşantıya dönüldüğünde, tüketiciler yeni yılı ve yeni yılda gerçekleştirmek istedikleri kişisel ve profesyonel hedefler hakkında düşünmeye başlar.

Bir Nielsen çalışması, formda ve sağlıklı kalmanın, katılımcıların %37'sinin en öncelikli hedefi olarak yeni yıl hedefleri listesinde ilk sırada olduğunu göstermiştir. Daha az harcayarak tasarruf elde etme hedefi de önümüzdeki yılda finansal durumlarını iyileştirmeyi hedefleyen %25 oranında katılımcıyla üst sıralarda yer almıştır. Bu eğilimler, 2015'te fitness ile ilgili aramaların bir önceki yılın aynı dönemine göre %7 arttığını ve yatırım hesaplarıyla ilgili aramaların yılın ilk çeyreğinde %36 ile tavan yaptığını gösteren Google araştırmaları tarafından desteklenmektedir.1

new years

Cep telefonuna sahip olan kişilerin artışı, daha fazla kişinin, kararlarıyla ilgili fikirler ve bilgiler almak için bu cihazları kullanacağı anlamına geliyor. Şu anda İngiltere'de her üç kişiden ikisi akıllı telefon sahibi ve dizüstü bilgisayar kullanıcılarına oranla daha fazla sayıda İnternet kullanıcısı, akıllı telefonları İnternet'te gezinmek için en önemli cihaz olarak görüyor.2 1 Ocak geldiğinde, tüketiciler koşu ayakkabısı satın almaktan bireysel yatırım hesabı açmaya kadar çeşitli konularda öneri, inceleme ve motivasyon ipuçları arıyor olacak.

Mobil Önemlidir

Mobil cihazlar, kullanıcıların kararlarına göre ‘anında’ harekete geçmesine olanak tanır. Örneğin, fitness meraklıları yürüyerek kaç kalori yaktıklarını kontrol etmek için adımsayar uygulamaları ararken, finansal konulara odaklananlar, Ocak ayında alkolden uzak durarak tasarruf ettikleri tutarı işe gidiş gelişleri sırasında İnternet üzerinden yatırım hesaplarına aktarabilir.

Aslında, mobil cihazlardan yapılan fitness ile ilgili Google aramaları geçtiğimiz yıla göre %30 arttı ve artık bu aramaların %45'i mobil cihazlar üzerinden gerçekleşiyor. Markalar, yeni yıl hedeflerine sahip tüketicilere yönelik olarak hedefli ve alakalı mesajlar sunmak için çeşitli fırsatlara sahip. ‘Formda kalma’ ve ‘diyet ve egzersiz’ anahtar kelimeleriyle arama yapan bir kullanıcı, bahsetmiş olduğumuz spor ayakkabı veya bir spor salonu tanıtım kampanyasına duyarlı olduğu mesajını verir.

new years eve

Ancak, erkeklerin ve kadınların egzersiz konusunda tercihlerinin değişebileceğini unutmayın ve içeriği buna göre uyarlayın. Erkekler evin dışında egzersiz yapmayı tercih ederken (%43'ü koşu3, %28'i spor salonunda kardiyo egzersizleri yapmaktan hoşlanıyor), genç yaştaki kadınların üçte birinden fazlası evde egzersiz videolarını, daha yaşlı kadınlar ise grup halinde katılabildikleri egzersiz sınıflarını tercih ediyor.4

‘Finansal öneriler’ veya ‘tasarruf yöntemleri’ gibi aramalar yapan kullanıcılar, markalara faydalı içerikler sağlama fırsatı verir: bir kamu hizmetleri veya aydınlatma şirketi enerji tasarrufu sağlamak hakkında ipuçları verebilir veya bir turizm firması bahar tatiliyle ilgili tekliflerini tanıtabilir. Mobil cihazlar, yatırım hesaplarıyla ilgili markalı aramalarda bilgisayar veya tabletlere oranla daha büyük bir paya (%19) sahiptir. Bu nedenle, finansal hizmetler sunan markaların mobil cihazlar için optimize edilmiş web sitelerine sahip olmaları önemli bir avantajdır.5

Bazı YouTube Önerilerini Deneyin

Video kullanım oranı arttıkça, YouTube'da giderek daha fazla arama yapılıyor. Para yönetimi ‘Nasıl Yapılır’ aramaları 2015'te %130 büyüdü ve artık aramaların beşte biri bu platformda gerçekleşiyor. Markalar, animasyonlu videolar hazırlamaktan en iyi ipuçları için bir vlogger ile iş ortaklığı yapmaya kadar çeşitli biçimlerde, içeriği ilgi çekici hale getirerek talebi karşılayabilir. Örneğin Grace Helbig’in My Damn Channel kanalındaki Tasarruf Etme ipuçları 400.000 kez izlenmiştir.

YouTube'da sağlıklı yaşam tarzı önerileri ile ilgili aramalar 2015'in ikinci çeyreğinde önceki yılın aynı dönemine göre %19 arttı ve giderek daha fazla sayıda sağlıklı yaşam meraklısı YouTube'da yoga, pilates, aerobik egzersiz ve evde yapılabilen çeşitli egzersizlerle ilgili videoları izliyor. Örneğin, Six Pack Shortcuts kanalının 3,7 milyon abonesi var.

Eşleştirme için Hazır Olun

Tüketicilere öneriler sunan ve onları teşvik eden markalar, tüketicilerle ilişkilerini güçlendirebilir. Ancak, faydalı bir çözümde katkı sahibi olabilmek için, markalar da kendi yeni yıl hedeflerini belirlemelidir.

Markalar fırsatları en üst düzeye çıkarmak için:

  • Fırsat penceresini yakalamalıdır. Fitness ve finans kategorilerinde zamanlama kritik öneme sahiptir ve Şubat ayıyla birlikte aramalar önemli oranda azalır.
  • Ziyaretçilerin yavaş yüklenen, gezinmesi zor sitelerde sorun yaşamalarını önlemek için web sitelerini mobil cihazlar için optimize etmelidir.
  • Fitness ve tasarrufa özel anahtar kelimelerle AdWords listeleri oluşturmalı, ancak teklif veya promosyonun kişiselleştirilmiş ve alakalı olmasını sağlamalıdır.

Bu önerileri gerçeğe dönüştürmek planlama gerektirir, ancak kaynakları gözden geçirmek ve bir strateji geliştirmek için hemen harekete geçmek gerekir. Hem işletmeler hem de müşterileri, doğru yatırım ve önerilerle 2016'da sağlıkla ve ekonomiyle ilgili hedeflerine ulaşabilir.

Katkıda Bulunanlar:

  • Rodolfo Rinaldi Rincon - Sektör Analisti, Google
  • Hannah Lamb - Sektör Analisti, Google
  • Cecile Pruvost - Sektör Müdürü, Google
  • Alison Lomax - Marka Çözümleri Yöneticisi, Google
Dijital Pazarlamada Yetenek Devrimi