Morhipo.com yatırım getirisini Alışveriş Reklamları ile %80 artırdı

Nisan 2017

Boyner Holding'e bağlı bir e-ticaret web sitesi olarak 2011'de kurulan Morhipo.com; erkek, kadın ve çocuklara yönelik giyim ve aksesuar seçeneklerinin yanı sıra kozmetik, ev dekorasyonu ve elektrikli aletler kategorilerinde 5.000'den fazla markayla yüz binlerce ürün sunuyor. Trafiği ölçeklendirmeyi, hem yeni hem de kaliteli müşteriler kazanmayı ve binlerce üründen oluşan geniş ürün yelpazesinin satışlarını artırmayı hedefleyen şirket, ürünlerin resimlerini ve fiyatlarını bu ürünleri arayan kullanıcılara göstermek için feed temelli Alışveriş kampanyalarından yararlanmanın akıllıca olacağına inanıyordu.

Morhipo Hakkında

E-ticaret web sitesi

Genel merkezi İstanbul'da

2011'de kuruldu

HEDEFLER

Yeni müşteriler kazanma

Kaliteli trafiği ölçeklendirm

Satışları artırma

YAKLAŞIM

Alışveriş performansının ölçeklendirilmesi için Alışveriş Reklamları optimize edildi

SONUÇLAR

Toplam dönüşüm değeri beş kat arttı

Cihazlar arası dönüşümler beş kat arttı

Ortalama tıklama başına maliyet %55 oranında azaldı

Yatırım getirisi %80 artış gösterdi

Ekip ilk aşamada ürünleri iki ana gruba ayırdı: Sezonluk ürünler (belirli bir süre boyunca tanıtılacak) ve kampanya ürünleri (üç ila dört gün boyunca tanıtılacak). Ardından iki kampanya oluşturdular (biri sezonluk ürünler, diğeriyse kampanya ürünleri için). Sezonluk ürünler kategorilere, markalara ve ürün gruplarına göre sınıflandırılırken kampanya ürünleri markalara göre ayrıldı. Böyle bir standart düzenin oluşturulması, tekliflerin ve optimizasyonların yönetilmesini kolaylaştırdı.

Morhipo.com daha sonra tanımlayıcı ad, beden ve renk bilgileri içeren ürün başlıkları ve birçok yararlı bilgi sunan ürün açıklamalarıyla feed'i optimize etmeye odaklandı. Ayrıca optimizasyonları ve hedeflemeyi daha da kolaylaştırmak için beş özel etiket de eklediler.


¨İnternette ürün arayan müşterilerimizin çoğu önce Google Arama'ya başvuruyor. Günlük ürün seçkimizi, yaptıkları aramalarda göstermek çok önemli ve diğer çözümlerin sunamayacağı bir avantaj. Alışveriş reklamları, yeni müşteri kazanma konusunda en etkili kanallarımızdan biri. ¨

- Ata Aydemir, Dijital Kanallar Direktörü, Morhipo.com


Bu akıllıca yaklaşımlar tam anlamıyla başarıya ulaştı. Seneler içinde markanın toplam dönüşüm değeri ve cihazlar arası dönüşümler beş katına çıkarken, ortalama tıklama başına maliyet %55 oranında azaldı. Yatırım getirisi ise %80 artış gösterdi.

Elde edilen bu başarı, ekibi Alışveriş kampanyalarını daha fazla kullanmaya teşvik etti. Örneğin değerli mevcut müşteriler için daha yüksek teklif verme amacıyla AdWords kitle hedeflemede birinci taraf CRM segmentlerini kullanmaya başladılar. Dijital Kanallar Direktörü Ata Aydemir şunları söylüyor: “Ürün başlıklarına, açıklamalarına ve özelliklerine daha çok zaman ayırmaya başladık.Ürün özelliklerini arka planda doldurduğumuzda bunun Alışveriş feed'ine de yansıyacağına ve böylece daha fazla arama sorgusuyla eşleşerek ölçeğimizi genişleteceğimize inanıyoruz.”

morphipo
Müşteriler için tatil rezervasyonu işlemlerini kolaylaştıran tıkla ve mesaj gönder reklam uzantıları, Tatil Sepeti'nin tıklama oranlarını %20 artırmasına yardımcı oldu