Normal şeyler yapan normal insanların bulunduğu videoları kim izlemek ister? Neredeyse herkes!

Laura Ludena / Ocak 2020

Laura Ludena, YouTube reklamları için global araştırma direktörü olarak görev yapıyor. Kullanıcıların, tüm dünyada başta YouTube videoları olmak üzere online videolara ne şekilde başvurduğunu anlamayı amaçlayan araştırmalar yürütüyor.

Wellington usulü bonfile pişirmek, yogaya (yeniden) başlamak ya da yeni bir yağmurluk almak gibi yeni bir şey denemeyi her düşündüğümde, tüm detayları takıntılı bir şekilde araştıran insanlardanım. Ne diyebilirim ki? Planlamacı bir ruhum var. Nasıl bir işe giriştiğimi bilmek istiyorum. Daha önce bu amaçla blogları ve yorumları okuyordum. Son zamanlardaysa video izlemenin öğrenmek ve aradığım detaylı bilgilere ulaşmak için en iyi yol olduğunu düşünmeye başladım.

Diğer birçok kişi de benimle aynı kanıda: Tüm dünyada kullanıcıların %70'inden fazlası bir YouTube videosundan yeni bir şey öğrendikten sonra kendini daha güçlü, yüksek motivasyonlu ve kendinden emin hissediyor.1

Kullanıcıların bilgi edinmek için ne tür videolara başvurduğunu daha detaylı bir şekilde incelediğimizde belirli bir model olduğunu fark ettik. "Birlikte yapalım" videoları çok popüler. Dünyanın her yerinde, hatta farklı kategorilerde bu tür videolara ulaşabiliyorsunuz. İşte birkaç örnek:

Geçen yıl tüm dünyada "birlikte yapalım" videolarının sayısında görülen artış

Screen Shot 2020-01-08 at 7.42.21 PM.png

Aldatıcı olabilecek bir basitliğe sahip bu videolardan biriyle karşılaşmış olabilirsiniz: Kullanıcılar yemek pişirmek, ders çalışmak, temizlik yapmak veya egzersiz yapmak gibi olağan işleriyle ilgilenirken kendilerini filme alıyorlar. Ancak bu videoların bu kadar sıradan görünmesine aldanmayın. İzleyiciler işlerini yalnız yapmamak, ayrıntılı bilgiler edinmek, hatta motivasyonlarını artırmak için "birlikte yapalım" videolarına başvuruyorlar.

"Birlikte yapalım" videoları, yemek pişirmekten ders çalışmaya kadar her konuda izleyicinin özgüvenini artırıyor

Araştırmacı bilim insanı olarak, bu videoların ardında yatan insani ipuçlarını merak etmekten kendimi alamadım. Birçok ülkede ve çeşitli kategorilerde "birlikte yapalım" videolarının bulunması, insanlarla ilgili derinlerde gizlenen ne gibi bir gerçeği ortaya çıkarıyor? Alaycı bir bakış açısıyla şöyle düşünebilirsiniz: "İnsanlar artık kendi kendilerine yetemiyorlar mı? Temizlik yapabilmek ya da yemek pişirebilmek için bir video izlemeleri şart mı?" Ama aslında mesele bunun tam tersi. İster temizlik yapmak veya ders çalışma seansını tamamlamak, ister mükemmel şekilde kesilmiş çimlere sahip olmak üzere gereken motivasyonu bulmak için olsun, kullanıcılar bu videolar sayesinde kendi kendine daha iyi yeten, hareket geçme motivasyonuna sahip insanlar haline geliyorlar. (Evet, "birlikte çimleri biçelim" konulu videolar da gerçekten var.)

Dünya genelinde yapılan araştırmalar, online videoların kullanıcıların hedeflerine ulaşma konusunda kendilerinden daha emin olmalarına yardımcı olduğunu gösteriyor. Usta profesyoneller yerine normal insanların bir işi başarıyla gerçekleştirdiğini görmek, izleyicilere denemek için ilham veriyor. "Birlikte yapalım" videolarının hızla artan izlenme süresi, tüm dünyadaki kullanıcıların cesaretlenmek için bu tür videolara ne sıklıkta başvurduğunu ortaya koyuyor.

İzleyiciler "birlikte ders çalışalım" videolarını da çok seviyorlar. Evet, bunlar YouTube içerik üreticilerini sessizce ders çalışırken gösteren videolar. Ama son derece motive edici olabiliyorlar. Kullanıcıların bu videolar hakkındaki yorumlarına göz attığınızda, "Geçtiğimiz iki hafta içinde bunu dört-beş kez kullandım" ve "Bu videoların işime yarayacağını düşünmüyordum ama odaklanmama çok yardımcı oluyor" gibi görüşlerle sıkça karşılaşabilirsiniz. Belki de bu videolar ders çalışmayı insanı yalnızlaştıran bir iş olmaktan çıkarıyor. Ayrıca, ders çalışma seansları için yerleşik bir zamanlayıcı görevi de görüyor.

"Birlikte alışveriş yapalım" videoları, izleyicilerin video izlemekten satın alma adımına geçmesine yardımcı oluyor

"Birlikte alışveriş yapalım" videoları pazarlamacıların kendilerine daha yakın bulabilecekleri bir kategori. Bu videolarda, YouTube içerik üreticileri mağazada gezinerek raflardaki ürünleri gösteriyor, takip edilecek fırsatlardan söz ediyor ve izleyicilerin kendi alışveriş yolculuklarının nasıl olabileceğine dair fikir edinmelerini sağlıyor. Kullanıcılar IKEA ve H&M gibi ev dekorasyonu mağazalarında gezinen içerik üreticileri izledikten sonra, kontrolü kendi ellerine alıp derhal harekete geçmek isteyebiliyorlar.

Birkaç yıl önce ABD'de ilginç bir YouTube trendi gözlemledik: "Birlikte alışveriş yapalım" videolarının mobil cihazlardaki izlenme süresi ciddi şekilde yükselişe geçmişti. Bu trend, kullanıcıların bu videoları mağaza reyonlarında izleyerek, gerçek zamanlı satın alımlar yaparken içerik üreticilerin markalar, mağazalar ve ürünler hakkındaki görüşlerini göz önünde bulundurduklarına işaret ediyor olabilirdi. Bu anlık durumlarda "birlikte yapalım" videoları etkin bir şekilde ürün yorumu görevi görüyor.

Markalar kendi "birlikte yapalım" videolarını hazırlıyor

Markalar da popüler "birlikte yapalım" videolarının kişiselleştirilmiş ruhunu benimsemeye başladılar bile. Kozmetik markası Glossier, YouTube kanalında ünlüleri ve sektör liderlerini günlük yaşamlarda Glossier ürünlerini kullanırken gösteren "Birlikte Hazırlanalım" başlıklı bir çalma listesi sunuyor. Moda markası Kate Spade'in YouTube dizisi ise, YouTube içerik üreticilerinin "birlikte yapalım" videolarında favori ürünleri hakkında konuşmalarına benzer şekilde, mağaza çalışanlarının yeni ürünleri kutudan çıkarırken kendi stil ipuçlarını paylaşmalarını konu alıyor.

YouTube kullanıcılarının yüzde yetmişi YouTube'da markaların yeni ürünleri hakkında daha fazla bilgi edinmeye açık. Dolayısıyla pazarlamacılar, videolardan yararlanarak kullanıcıları harekete geçirmek için geniş olanaklara sahip.

Yararlı, kullanışlı ve ilgi çekici içerikler sunan markalar, pek çok kişinin olduğu gibi benim de ilgimi çekiyor. "Birlikte yapalım" videoları hazırlamak, pazarlamacıların kendi video kampanyalarına kişisel bir dokunuş eklemesini sağlayan mükemmel bir yol. Bir marka, ürünlerinin benim yaşam tarzımla nasıl ve neden alakalı olduğunu net bir şekilde gösterebiliyorsa bu markanın ilgimi çekme olasılığı çok daha yüksek oluyor ve bana en sonunda o böreği sarmayı denemek ya da o yağmurluğu satın almaya girişmek için ilham verebiliyor.

Oyun endüstrisini değiştiren 6 temel pazarlama trendi