Seyahat sektöründeki pazarlamacıların, deneyim arayan tüketiciler hakkında bilmesi gerekenler

Jocelyn Delgado / Temmuz 2019

Günümüzde seyahat deneyimi sunmak oldukça avantajlı. Dijital dünyada tur ve etkinlik pazarı, uçuş ve otel rezervasyonlarının gerisinde kalsa da ilerleme göstermeye başladı. Phocuswright adlı araştırma şirketine göre, aslında bu pazar toplam seyahat pazarından daha büyük bir hızla büyüyor. Phocuswright, gelecek yıla kadar tüm tur ve aktivite segmenti hacminin 183 milyar ABD dolarına ulaşacağını öngörüyor.

Seyahat sektöründeki pazarlamacıların, deneyim arayan tüketiciler hakkında bilmesi gerekenler

Bu, yalnızca tur ve etkinlik düzenleyenler için değil, seyahat sektöründe hizmet veren birçok işletme açısından da bariz bir fırsat. ABD, Birleşik Krallık, Fransa ve Almanya'da gezginlerin davranışlarını daha iyi anlamak için, yakın zaman önce Greenberg, Inc. ile iş birliği yaparak bu büyüyen pazarı yakından inceledik.

Gezginler nasıl arama yapıyor?

Seyahat sektöründeki diğer segmentlere kıyasla, deneyimler hâlâ birçok parçaya bölünmüş bir pazara işaret ediyor. Uçak bileti veya otel rezervasyonu yapan gezginler genellikle onları neyin beklediğini biliyor. Ancak tur ve aktivite şirketlerinde çeşitlilik söz konusu. Bu şirketler, sade web siteleri olan küçük ölçekli yerel işletmelerden, kolay rezervasyon imkanı sunan ünlü markalara kadar değişiyor.

Çoğu zaman olduğu gibi kullanıcılar, doğru hizmeti satın aldıklarından emin olmak için arama yapıyor.

Seyahat sektöründeki pazarlamacıların, deneyim arayan tüketiciler hakkında bilmesi gerekenler

Greenberg tarafından yapılan araştırmaya göre, seyahate 12 hafta kala yapılan deneyim aramalarının oranı, otel aramalarından 3 kat ve uçuş aramalarından 8 kat daha fazla.1 Seyahate altı hafta kala otel, uçak ve araç rezervasyonları zirveye ulaşsa da, bu araştırmaya göre seyahate kadar olan 12 haftada deneyim aramalarının hacmi sabit kalıyor.

Ne arıyor olursa olsunlar, bu anların her birinde gezginlerle etkileşime geçebilirsiniz. Yalnızca otel rezervasyonu hizmeti sunuyor olsanız da otel veya uçak fiyatlarını vermekle yetinmeyip kullanıcıların aradığı deneyimleri öne çıkarmayı deneyin. Booking.com son kampanyasında tam da bunu yapıyor.

Gezginlerin hizmet satın almadan önce, onları nelerin beklediğini anlamak için araştırma yapmak amacıyla videolardan gitgide daha fazla yararlandığını da görüyoruz. Expedia gibi usta markalar, düzenli olarak kaliteli video içerikleri yüklüyor. Expedia'nın YouTube kanalında yer alan, Yellowstone Milli Parkı'na özel bu video işte bu kitleye hitap ediyor.

Her şeyi önceden planlayanlar ve tatil yerindeyken rezervasyon yapanlar

Bu araştırma, gezgin türleri arasındaki bazı ilginç farkları da ortaya koydu. Tatil yerindeyken rezervasyon yapmayı tercih edenlere kıyasla, seyahatten önce aktivitelerini planlayan gezginlerin, konaklama harcamalarının %47, ulaşım harcamalarının ise %81 daha fazla olduğunu gördük.2 Yani önceden plan yapan tüketiciler, özellikle birden fazla kategoride satış yapan seyahat acenteleri için çok değerli bir kitle olabilir.

Seyahat sektöründeki pazarlamacıların, deneyim arayan tüketiciler hakkında bilmesi gerekenler

Ancak deneyimlerin %48'i, gezginler tatil yerine vardıktan sonra rezerve ediliyor.3 Tatil yerindeyken aramaların büyük kısmı da mobil cihazlardan yapılıyor. Binden fazla gezginin online davranışlarını analiz eden Greenberg, aktivite aramalarının seyahatten üç ay önceye kadar çeşitli cihazlardan yapıldığını, ancak tatil yerindeyken mobil cihazların kullanılma oranının %54 olduğunu keşfetti.4

Başka bir deyişle, şirketlerin mobil platformdaki varlığı ve sunduğu kullanıcı deneyimi tüm seyahat segmentlerinde büyük önem taşısa da deneyim segmentinde bu, online rezervasyonların yarısına karşılık geliyor.

Yerel müşterilere de hitap edin

Keşfedilmeyi bekleyen son fırsat, seyahat etmedikleri zamanlarda bile tüketicilerden daha fazla kâr elde edilmesini sağlıyor. Son iki yılda "yapılacak şeyler/aktiviteler" ve "yakınımdaki" anahtar kelimeleriyle yapılan mobil arama sayısında 6 kat artış görüldü.5 Yani tur ve etkinlik pazarlamacılarının yakınlarındaki kullanıcıları da ihmal etmemesi gerekiyor. Müze bileti veya yemek deneyimi satıyorsanız hedeflediğiniz kitleyi gezginlerle sınırlandırmamaya ne dersiniz?

Tatil amaçlı seyahatlerle özdeşleşen şirketler bile bu fırsatı kaçırmıyor. Ev paylaşım hizmetinden eksiksiz bir seyahat şirketine dönüşmekte olan Airbnb, hem gezginlere hem de akşam randevuya çıkan şehir sakinlerine hitap eden deneyimleri keşfediyor

Son olarak, tur ve aktivite segmentinin seyahat sektöründe yalnızca geçici bir trend olmadığını vurgulamak gerekiyor. Deneyimler, gezginlerin seyahat etmesinin asıl nedeni. Yani pazarlamacılar, seyahat sektöründe daha fazla gelir elde etmek için birçok fırsattan yararlanabilir.

Markalar günümüzde sık seyahat eden gezginlerin bağlılığını nasıl kazanıyor?