Satın alma işleminin ötesinde düşünün: Alışveriş çok kanallı bir yolculuktur

Sarah Bradley, Stephanie Cao / Eylül 2019

Pazarlamacıların genellikle satın alma işlemlerine takılıp kalması anlaşılır bir durum. Satın alma işleminin gerçekleştirilmesinde tüm yolculuğun önemli olduğunu bilseler de tüm çalışmalarının somut kanıtı ve esas gelir kaynağı, gerçek satışlardır. Bu nedenle birçok pazarlamacı, hem internette hem fiziksel mağazalarda satın alma işleminin gerçekleştiği ana odaklanır.

Satın alma işleminin ötesinde düşünün: Alışveriş çok kanallı bir yolculuktur

Bu, önemli bir veri noktası. Ayrıca tüketiciler geçmişten beri belirli ürünleri internetten sipariş ederken, geri kalanları gerçek mekanda faaliyet gösteren mağazalardan satın alıyor. Ancak günümüzdeki tüketiciler aslında mağazadan satın almayı planladıkları ürünleri bile internetten inceleyip araştırmayı tercih ediyor. Hatta ABD'de geçtiğimiz hafta bir mağazayı ziyaret eden tüketicilerin %83'ü, mağazaya gitmeden önce internetten arama yaptığını belirtti.1 Video ve uygulama gibi öğeleri de hesaba kattığımızda, tüketicilerin %93'ü online kaynaklardan yararlandığını söylüyor.2

Kategoriler genelinde büyüme

Yakın zaman öncesine kadar internetten giysi veya ayakkabı satın almak garip karşılanıyordu. Bir ürünü denemeden nasıl satın alabilirdiniz? Ancak günümüzde giyim tam anlamıyla çok kanallı bir perakende kategorisi. Hatta tüketicilerin %70'i hem fiziksel mağazalardan hem internetten, %23'ü de yalnızca internetten giysi satın aldığını söylüyor.3

Elbette hâlâ çeşitli kategorilerden birçok ürün (ör. temizlik veya banyo malzemeleri, kozmetik ürünleri, ev aletleri) genellikle fiziksel mağazalardan satın alınıyor. Market alışverişi söz konusu olduğunda, tüketicilerin %77'si yalnızca fiziksel mağazadan alışveriş yaptığını söylüyor.4 Ancak geleneksel olarak fiziksel mağazaların tercih edildiği bu kategorilerde bile online alışverişin yükselişte olduğu görülüyor.

Geçtiğimiz yılın ilk üç çeyreğinde, internetten spor malzemesi satın alan tüketicilerin oranı %75'in üzerine çıktı. Bu, yalnızca altı ay öncesine göre önemli bir büyüme anlamına geliyor. Bu dönemde, büyük ev aletlerinin online satışlarında da yaklaşık %28 oranında artışla önemli bir büyüme kaydedildi. Gıda ve market kategorisindeki online alışverişlerde bile %19 artış görüldü.5

Daha iyi bir deneyim

Genel olarak tüketicilerin %68'i, önümüzdeki yıl alışverişlerinin daha büyük kısmını internetten yapmak istediğini söylüyor.6

Tüketiciler neden internetten alışveriş yapmayı tercih ediyor?

Satın alma işleminin ötesinde düşünün: Alışveriş çok kanallı bir yolculuktur

Bunun nedeni gayet açık. Birçok tüketici, fiziksel mağaza yerine internetten alışveriş yapmanın belirli açılardan daha avantajlı olduğunu söylüyor:

  • Daha iyi gezinme deneyimi: Tüketicilerin %66'sı, satın alacakları ürünü bulurken online alışverişin daha elverişli olduğunu söylüyor. Fiziksel mağazaların bu konuda daha iyi olduğunu düşünenlerin oranı %27.
  • Daha fazla öneri ve ipucu: Tüketicilerin %59'u faydalı öneriler almak için internetten araştırma yapmayı tercih ettiğini söylüyor. Bunun için fiziksel mağazaları tercih edenlerin oranı %28.
  • Daha uygun fiyatlar: Tüketicilerin %59'u, en uygun fiyatlı ürünü bulmak için internetten alışveriş yapmayı tercih ettiğini söylüyor. Aynı zamanda tüketicilere göre alışveriş deneyiminin en keyifli parçası da bu.7

Başka bir deyişle, tüketiciler online alışveriş sayesinde aradıkları ürünü uygun fiyata kolayca bulabildiğini düşünüyor.

Başarı için çok kanallı bir yaklaşım izleyin

Tüm kategoriler genelinde online alışverişte büyüme görüldüğü doğru olsa da, tüketiciler fiziksel mağazalardan alışveriş yapmaya da aktif olarak devam ediyor. Film, kitap ve video oyunu gibi kategoriler söz konusu olduğunda, tüketicilerin %68'i hem fiziksel mağazalardan hem internetten alışveriş yaptığını söylüyor. Bu oranlar, oyuncak kategorisinde %66 ve ev elektroniğinde %64.8

Satın alma işleminin ötesinde düşünün: Alışveriş çok kanallı bir yolculuktur

Sonuç olarak, tüketiciler ihtiyaçlarını en verimli şekilde karşılamak istiyor. Bunun için kimi zaman yalnızca online alışveriş yapıyor, kimi zaman da fiziksel mağazaya gitmeden önce satın alacakları ürünü internetten araştırıyorlar. Kategori fark etmeksizin, hem fiziksel mağazada hem internette şu nitelikleri taşıyan bir deneyim sunduğunuzdan emin olun:

  • Entegre: Sitenizdeki uygun konumlarda ve aramalarda yerel mağaza envanterinizi paylaşın.
  • Hızlı: Masaüstü ve mobil platformda hız, en az fiziksel mağazalarda olduğu kadar önemlidir.
  • Faydalı: Tüketicilerin tam olarak aradıkları şeyi bulabilmesi için arama işlevlerini optimize edin. Ayrıca sayfaya geri gelen müşterilerin kaldıkları yerden kolayca devam edebilmesini sağlayın.

Bu adımları uygulayarak tam anlamıyla çok kanallı bir yaklaşımı benimsediğinizde, başarı elde etmeye hazırsınız demektir.

Sarah Bradley headshot

Sarah Bradley

Contributor, Ads Research & Insights at Google
Stephanie Cao, a young Asian American woman with dark brown hair and wearing glasses, smiles at the camera. She is wearing a black jacket and a red collarless shirt.

Stephanie Cao

Contributor, Omnichannel & Local Marketing at Google

Kaynaklar (5)

1 Google/Ipsos, Global Retail Study (Global Perakende Çalışması), Taban: Geçtiğimiz hafta içinde ABD'de fiziksel mağazadan alışveriş yapmış ve mağazayı ziyaret etmeden önce ürünü internetten aramış, 18 yaşından büyük 597 tüketici, Şubat 2019.

2 Google/Ipsos, Global Retail Study (Global Perakende Çalışması), Taban: Geçtiğimiz hafta içinde ABD'de online alışveriş yapmış, 18 yaşından büyük toplam 1.019 tüketici, Şubat 2019.

3-5, 8 Google/Ipsos, ABD, Shopping Tracker Study (Alışveriş İzleyici Çalışması), ABD, 1. Çeyrek/3. Çeyrek, son 48 saat içinde alışveriş etkinliği gerçekleştirmiş, 18 yaşından büyük 5.772 Amerikalı tüketici, belirli kategorilerde alışveriş yapanlar (tabanın büyüklüğü kategoriye göre değişiklik göstermektedir), Ocak-Aralık 2018.

6 Google/Ipsos, ABD, Shopping Tracker Study (Alışveriş İzleyici Çalışması), son 48 saat içinde alışveriş etkinliği gerçekleştirmiş, 18 yaşından büyük 11.191 Amerikalı tüketici, Ocak-Aralık 2018.

7 Google/Ipsos, ABD, Shopping Tracker Study (Alışveriş İzleyici Çalışması), 1. Çeyrek/3. Çeyrek/4. Çeyrek, son 48 saat içinde alışveriş etkinliği gerçekleştirmiş, 18 yaşından büyük 8.488 Amerikalı tüketici, Ocak-Aralık 2018.

Bugün ve pandemi sonrası dönemde müşteri deneyiminde başarılı olma