Tüm pazarlamacılara sesleniyoruz: Mobil stratejinizi şekillendirecek analizler

Zharmer Hardimon / Şubat 2018

Mobil cihazların getirdiği dönüşüm, kuralları yeniden yazarak etkili pazarlamacı olmanın tanımını yeniden yapmayı zorunlu kıldı. Günümüzde pazarlamacılar, acele eden tüketicilerin isteklerini tam olarak yerine getirme imkanına sahip. Bu nedenle tüketici beklentileri hiç olmadığı kadar yüksek. Artık kendi sektörünüzdeki en deneyimli pazarlamacılarla değil, kullanıcılara sunulan en iyi deneyimle yarışıyorsunuz.

Hızın neden kritik bir faktör olduğunun farkındayız ancak hız çıtası giderek yükselmeye devam ediyor. Ardı arkası kesilmeyen dönüşümlere ev sahipliği yapan destek çağında markaların, mobil web sitelerinde hızlı ve kesintisiz deneyimler sunması gerekiyor. Pazarlamacıların bu yarışta önde olmak ve tüketici beklentilerini karşılamak için kullanabileceği dört yöntem belirledik.
 

Mobile

1. Önceliği teknolojiye değil, müşteriye verin

Özellikle sektörün yeni teknoloji deneyleriyle boğuştuğu günümüzde kusursuz bir kullanıcı deneyimi oluştururken pek çok zorluk ortaya çıkıyor. Teknolojik yenilikler yerine müşteriye odaklanan bir yaklaşım benimsemeyi tercih edin. Kullanıcı olarak talep edeceğiniz deneyimi gözünüzde canlandırmayı deneyin. Bu tasarıyı markanıza uygulayın ve deneyimi oluştururken bu doğrultuda ilerleyin.

Kullanıcı beklentileri hakkında yapılan araştırmalar, üç temel talep üzerinde yoğunlaşıyor: "bana daha hızlı yardımcı olsun", "beni daha iyi tanısın" ve "beni her yerde şaşırtsın". Bu alanlara yatırım yaparak akılda kalır deneyimler oluşturan pazarlamacılar, kullanıcıların kalplerine ve akıllarına hitap etmekle kalmayıp paralarını da kazanacaktır.

Daha fazla bilgi

2. Her anı marka bilinci oluşturmak için kullanın 

Hızın mobil cihazlarda tüketici memnuniyetine katkı sağladığı kaçınılmaz, ancak "nötr" bir deneyimin aslında olumsuz bir deneyim anlamına gelebileceğine şaşırabilirsiniz.

Kullanıcıların telefonda geçirdikleri zamanla birlikte kişiselleştirilmiş deneyim beklentileri de artıyor. Bu anlar, markalara kalıcı bir izlenim bırakma fırsatı sunuyor.

Kullanıcılar, diğer kanallarla karşılaştırıldığında, markalarla mobil cihazlar üzerinden iki katı daha fazla etkileşim kuruyor. Bunlara televizyon, mağaza ve diğer tüm ortamlar dahil [verileri inceleyin].1 Tüketicilerin markalarla yaşadığı her bir olumlu deneyim, diğer markalardan beklentilerini de birer tık yükseliyor. Bu beklenti yanıtsız kalırsa, markanız üzerinde kalıcı bir etkiye neden olabilir.

Daha fazla bilgi

3. Müşteri yolculuğundaki her bir durağı inceleyin 

Mobil sayesinde artık kullanıcıların daha meraklı, yüksek beklentilere sahip ve sabırsız olduğunu biliyoruz. Bu özelliklere hitap eden kusursuz bir mobil strateji oluşturmak hiç kolay bir süreç değil.

Örneğin Domino's, son beş yılın hatırı sayılır bölümünde teknolojiyi kullanarak kusursuz bir sipariş deneyimi oluşturmanın yollarını aradı. 57 yıldır faaliyet gösteren pizza zinciri, günümüzde tüketicilerin nelere ihtiyaç duyduklarını ve bunlara ne zaman ihtiyaç duyduklarını markalardan sezgisel olarak bilip hemen teslim etmelerini beklediğini fark etti.

Domino's CDO'su Dennis Maloney, bu güçlüklerin üstesinden gelmenin yollarını ararken işletmenin faaliyet şekli üzerinde yeniden düşünmeleri gerektiğini belirtti. "Bugün kendimize şu soruyu soruyoruz: Biz teknolojiden yararlanan bir pizza şirketi miyiz, yoksa pizza dağıtan bir teknoloji şirketi mi? Büyük olasılıkla ikisi de doğru."

Daha fazla bilgi 

4. Müşteri yaşam boyu değerini benimseyin 

Uygulama pazarlamacıları ve geliştiricileri, geleneksel işletme modellerini yıkmak ve kategorilerin tanımını yeniden yapmak için makine öğreniminden yararlanıyor. Çoğu uygulama kullanıcısının 3 ay içinde uygulamayı kullanmayı bıraktığını tespit eden araştırmalar da makine öğrenimi kullanmanın mantıklı olduğunu gösteriyor. Rakamlar bu denli yüksek olduğunda, rafa kaldırılan istatistiklere dönüşme ihtimalinin çok daha yüksek olduğu anlaşılıyor. Peki pazarlamacılar bu durumla nasıl başa çıkabilir? Müşteri yaşam boyu değerine öncelik vermenin iyi bir başlangıç olduğunu söyleyebiliriz.

Müşteri yaşam boyu değeri, bir kişinin işletmeye tek bir işlemle değil, zaman içindeki tüm etkileşimleriyle kattığı değeri ölçer. Pazarlama uygulamaları için müşteri yaşam boyu değerine odaklanmak oldukça önemli. Çünkü, sizin için önemli olan kullanıcıların sayısını artırmanın ve bu kullanıcılarla sürekli etkileşim sağlamanın en etkili yolu buradan geçiyor. Standart pazarlamacılarla karşılaştırıldığında, pazarlama verimliliğini ölçmek için müşteri yaşam boyu değerinden yararlanma oranının lider pazarlamacılarda 1,5 kat daha yüksek olması müşteri yaşam boyu değerinin önemini kanıtlar nitelikte.2

Daha fazla bilgi için bu bağlantıyı ve bu bağlantıyı inceleyebilirsiniz.

Yeni araştırma: İnsanların ne satın alacaklarına nasıl karar verdiği, satın alma yolculuğunun "karmaşık dünyasında" saklı