Aramanın Çevrimdışı Etkileri: MEC'den Wing Lo ile Sohbet

Matt Bush / Eylül 2015

Geçtiğimiz günlerde, EE ile birlikte ROPO veya "çevrimiçi araştır, çevrimdışı satın al" davranışı hakkında yeni bir örnek olay yayınladık. EE, MEC ajansıyla birlikte, arama aracılığıyla elde ettiği her satış için mağazada 2,6 ek satış elde edildiğini tespit etti. Üstüne üstlük, harcanan her 1 sterlinin 2,32 sterlinlik bir getirisi olduğunu gördüler. Aramanın çevrimdışı dünyadaki gücünü belirlemenin zorluğu hakkında konuşmak için MEC'in TBÖ Müdürü Wing Lo ile buluştum.

wing-lo-matt-bush

Dijital pazarlamada cevaplanmamış en büyük sorulardan biri, İnternet'in çevrimdışı dünyayı nasıl etkilediğidir. Dijital arama ağı kampanyalarının işe yaradığını kabul ederiz, çünkü öyle görünürler. Peki ne kadar işe yararlar?

Bu, tam da MEC’in TBÖ Müdürü Wing Lo'nun cevabını bulmaya çalıştığı soruydu. Bu nedenle, odaklı araştırma yapmak için cep telefonu operatörü EE ile çalışma fırsatını düşünmeden kabul etti. Wing şunları söylüyor: "Pahalı ürünlerde ROPO davranışı çok görülüyor. EE buna uygun, çünkü 24 aylık bir sözleşmeye imza atıyorsunuz ve bu büyük bir taahhüt. Amaç, çevrimdışı satışları artırmak için aramanın nasıl kullanılabileceğini öğrenmekti."

Wing, iki coğrafi veri kümesini kullanarak Arama Ağı Reklamlarının etkisini ölçecek bir test planı oluşturmak için Google’ın Kuzey ve Orta Avrupa İlişkilendirme Uzmanı Dr. Elmar Nubbemeyer ile çalıştı. Wing şunları söylüyor: "Reklam gösterilen bölgelerde, arama etkinliğine ağırlık verdik. Daha sonra, mağazaya gelen müşteri sayısının ve perakende satışların artıp artmadığını görmek için analiz yaptık. Bir korelasyon olduğunu gördük. Aramanın değerini gerçekten anladık. Önceden yalnızca tahminde bulunabiliyorduk. Şimdi elimizde sayılar var."

wing-lo
Pazarlama Ölçüm Ekibinize Personel Alımı: Neden Verilerle Öykü Anlatabilen Kişilere İhtiyacınız Var?