Belirsiz zamanlarda tüketici ihtiyacını anlamanıza yardımcı olacak içgörüler – 20 Nisan 2020

Lucy Sinclair, İlayda Tolay / Nisan 2020

Google'da içgörü ekibinin EMEA direktörü olan Lucy Sinclair ve Google Türkiye Ads Marketing Lead İlayda Tolay, müşteri çözümleri, analitik ve içgörü ekipleriyle birlikte analiz ettikleri tüketici davranışındaki değişiklikleri paylaşıyor. Haftalık olarak güncellenecek olan bu makalede, benzeri görülmemiş bir zamanda insanların akıllarını hangi konuların meşgul ettiğini sizlerle paylaşacağız.

Koronavirüs salgınının etkisi, dünyadaki herkes tarafından hissedildi, hissedilmeye devam ediliyor. İnsanlar yeni normale uyum sağladıkça, tüketici ihtiyaçları ve davranışları da sürekli olarak dönüşüyor. Bu durum, pazarlamacılar için yeni zorluklar yaratıyor.

Biz de bu benzeri görülmemiş dönemde müşterilerinize fayda sağlamaya devam etmeniz için size yardımcı olmak istiyoruz. Bu süre zarfında insanların aklında olanları anlamanıza yardımcı olmak için EMEA genelinde düzenli olarak Google Trendler verilerini inceleyeceğiz. Bu bilgiler üç kilit alanı kapsayacak:

  • Anlık ihtiyaçlar
  • Günden güne değişenler
  • Yeni davranışlar

20 Nisan haftasını kapsayan Google Trend içgörülerinin yer aldığı bu makale bizlere, trendlerin geleneksel kategorilere doğru yöneldiğini gösteriyor. Tüketici davranışları belli bir düzene oturdukça, ihtiyaçların da bu düzene göre karşılanması bekleniyor. Şimdi akıllara düşen soru ise, içinde bulunduğumuz durum gelecek davranışları ve düzeni nasıl etkileyecek?

Diğer yandan da insanlar halen vakitlerini geçirmenin yeni yollarını aramaya devam ediyor. Yaza hazırlıktan evcil hayvan edinimine, aile ve arkadaşlarla online ortamda vakit geçirmekten kişisel bakım, yemek pişirme ve ev dekorasyonuna dair yaratıcı fikirlere yönelik aramalar devam ediyor.

covid-inline_Page_1.jpg

Koronavirüs sürecinde gelişen anlık ihtiyaçlar

Google Trendler’deki arama ilgisi bize tüketicilerin yaşamlarını olağan düzeyde sürdürebilmek için halen finansal yardım ve devlet desteği gibi konularda bilgi almak istediğini gösteriyor. Diğer yandan da online eğitim ve öğretime olan erişim talebi yeni platformlar ve kaynaklara olan arayışla devam ediyor.

Finansal desteğe olan ihtiyaç devam ediyor

Koronavirüsün herkesin hayatında farklı seviyelerde yaşattığı finansal değişiklikler, Google Trendler’de arama ilgisiyle de etkisini göstermeyi sürdürüyor. Mısır’da ‘işsizlik yardımı’, Polonya’da ‘minimum maaş’, Nijerya’da ‘işe alım platformu’, Türkiye’de ise ‘kredi başvurusu’ ve ‘maaş desteği’ aramaları yükselişte. Türkiye’de aynı zamanda dijital bankacılık ihtiyaçlarını gidermek isteyen tüketiciler ‘internet bankacılığı şifre’, ‘canlı destek’ ve ‘müşteri hizmetleri telefon’ aramalarına yöneliyor.

Online eğitime dair yeni platformlar keşfetme

Online eğitime adapte olma süreci devam ettikçe insanlar da bu yeni alışkanlığı benimsemelerine yardımcı olacak yeni platformlar ve kaynaklar aramaya devam ediyor. İsrail ve Kenya’da ‘online öğrenim’, İtalya’da ‘uzaktan eğitim’ İspanya’da ‘sanal sınıf’ aramaları artışta. Türkiye’de ise ‘online sınav’, ‘uzaktan erişim’ ve de ‘sanal müze’ aramalarının yükselişe geçtiğini görüyoruz.

Screen Shot 2020-04-24 at 1.42.44 PM.png

Günden güne değişenler

Tüketiciler yeni bir alışveriş deneyimi benimsedikçe, Google Arama Trendleri de mağazalarla ilgili bilgilendirme ve online teslimatlar konusunda daha net bir yönlendirme ihtiyacı olduğunu gösteriyor. Buna ek olarak, insanlar evde geçirdikleri zamanı yeniden keşfediyorlar. Baharın gelecek sıcak günleri için açık alanlarını yeniliyor, yeni bir evcil hayvan edinmeyi düşünüyor ve de kendi kendilerine edinebilecekleri yeni becerileri araştırmaya devam ediyor.

Aileyle ve evcil hayvanlarla olan bağı güçlendirme

Geçtiğimiz hafta evcil hayvan sahiplenme ile ilgili aramalarda artışlar olduğunu gözlemledik. Fransa’da ‘kedi sahiplenme’, Türkiye’de ‘köpek sahiplenme’ aramaları artışta. Diğer tarafta da tüketiciler aileleriyle ve sosyal çevreleriyle iletişimde kalmanın yeni yollarını aramaya devam ediyor. İsrail’de ‘tüm aile ile film izleme’, Norveç’te ve Belçika’da ‘arkadaşlar ile birlikte’ online yapılabilecek aktivitelere dair ilgi yükselişteydi. Türkiye’de aynı zamanda evde keyifli vakit geçirmeye yönelik ‘karaoke mikrofonu’ aramalarında artış gözlemledik.

Kişisel bakımda kendi kendine yapılabilecekler

Haftalar geçtikçe insanlar da evde kendi kendilerine yapabileceklerini keşfetme konusunda uzmanlaşıyorlar. Kişisel bakımdan güzelliğe, yeni yemekler pişirmeden ev dekorasyonuna uzanan kategorilerle farklı farklı ilgiler ortaya çıkıyor. Örneğin İngiltere’de ‘saça limon suyu bakımı’ ve ‘bronzlaşma yağı’, Güney Afrika’da ‘cilt ürünleri’ aramaları artıştaydı. Türkiye’de ise ‘sıkılaştırıcı tonik’, ‘siyah nokta temizleyici’, ‘saç rengi açma’, ‘ile saç kesme’ ve ‘tarak numaraları’ aramalarında ilgi artışı gözlemledik.

Bahçe işleri ve mutfakta yeni keşifler

Geçtiğimiz haftaya benzer şekilde baharın kendini yavaş yavaş göstermeye başlamasıyla bahçe ve balkonlarda geçirilen vakitler de artış gösteriyor. Türkiye’de bahçe işlerine yönelik olarak ‘çapa makinesi’, ‘çim tohumu’, ‘bahçe aydınlatma’ ve ‘sineklik fiyatları’ aramalarında artış gözlemledik. Diğer yandan mutfağa geçecek olursak, ‘somon’, ‘çilekli milkshake’, ‘şekerli kurabiye tarifi’ ve ‘fırında ekmek’ aramaları yükselişteydi.

Screen Shot 2020-04-24 at 1.42.53 PM.png

Google Arama Trendlerinde ortaya çıkan yeni davranışlar

Yeni ihtiyaçlara destek olabilecek uygulamalar ve araçlara erişme, YouTube’da canlı yayınlar ve kreatif videolar izleme… Google Arama Trendleri bize tüketicilerin ulaşabildikleri bilgi ve araçlarla online dünyadan en iyi şekilde faydalanmaya çalıştıklarını gösteriyor.

Ücretsiz uygulamalar ve online araçlar

Online ortamda çalışma, oyun oynama, öğrenme, eğlenme aktiviteleri devam ederken ücretsiz uygulamalara ve yardımcı olabilecek araçlara olan ilgi de artış gösteriyor. Nijerya’da ‘ücretsiz uygulama’, Almanya’da ‘ücretsiz indirme’, İsveç’te ‘ücretsiz oyunlar’ aramaları artışta. Türkiye’de ise online uygulama ve araçlara yönelik olarak ‘ekran kaydetme’, ‘akıllı saat’, ‘fotoğrafları kurtarma’ aramaları yükselişteydi.

Canlı yayınlar ve ilham edinmek için YouTube

Online ortamdaki vakitte aramaların yanı sıra video içeriğe olan ilgi de eş zamanlı olarak artış gösteriyor. İngiltere’de geçtiğimiz hafta ‘National Theatre canlı’ ve ‘nefes egzersizleri’, Almanya’da ‘Easter evde yapılabilecekler’ ve Türkiye’de ‘masa tenisi canlı’ ve ‘dambıl ile’ aramaları yükselişteydi.

Screen Shot 2020-04-24 at 1.43.01 PM.png

Tüketici davranış trendlerini keşfedin

Bu analiz, eğilimlerin ve tüketici davranışlarının EMEA genelinde düzenli olarak güncellenen haftalık içgörüler sağlarken, bilgileri daha sık veya belirli bir ülke veya bölge için incelemenin yararlı olabileceğini biliyoruz. Daha fazla bilgi edinmek için Google Arama Trendleri'ni nasıl etkili bir şekilde kullanabileceğinize dair burada 10 ipucu paylaşıyoruz. Bir anahtar kelime veya konu girerek, dünyanın gerçek zamanlı olarak ne aradığını keşfedebilirsiniz.

Koronavirüs süresince tüketici davranışlarını anlamanıza yardımcı olacak Google Trend içgörüleri