Dijital, Yeni Trend

Mayıs 2016

Kitlelerinin ihtiyaçlarını ve tercihlerini anlayan perakendeciler, çevrimiçi ve çevrimdışı tanıtımlarını ve pazarlama çalışmalarını kişiselleştirerek daha fazla dönüşüm elde edebilir.

Kıran kırana bir rekabetin yaşandığı moda perakendeciliği dünyasında kazananlar, müşterilerini gerçekten anlayıp önemli anlarda onlara ulaşmak için mesajlarını özelleştirebilenler olacak.

İnsanlar yaşamlarının giderek daha fazla bir kısmını İnternet'te geçiriyor. Özellikle de kullanıcıların çevrimiçi ve çevrimdışı dünyalar arasında köprü kurmasına yardımcı olan akıllı telefonlar daha fazla kullanılıyor.

McKinsey, lüks moda sektöründeki alışverişlerin %75'inin en az bir dijital temas noktasından etkilendiğini söylüyor. Matchesfashion.com, fiziksel mekanındaki faaliyetine e-ticareti başarıyla ekledi. CEO Ulric Jerome'a göre, Matchesfashion.com'un cirosunun %85'i İnternet üzerinden, bunun %42'si de mobil cihazlardan geliyor. Mağazada, satış asistanları iPad'ler üzerinden alışverişe yardımcı olmaları için eğitiliyor. Bazı mağazalarda satışların %50'sinden çoğu bu cihazlardan yapılıyor.


"2016'da Birleşik Krallık'taki tüm Google Arama trafiğinin dörtte biri kitle hedefli olacak ve bazı reklamverenler Arama Ağı yatırımlarının %70-80'inde kitle verilerinden yararlanabilecek."

- Eileen Naughton, Birleşik Krallık ve İrlanda Genel Müdürü, Google


River Island tüm müşteri temas noktaları için çok kanallı strateji geliştiren bir perakendecidir. Müşteri Direktörü Josie Roscop mobil cihazların mağaza alışverişlerini nasıl etkilediğini anlama ve pazarlama faaliyetlerini planlama konusunda, verilerin son derece önemli olduğunu söylüyor. Perakendeciler için söz konusu olan büyük zorluk ise, tüm temas noktaları tarafından üretilen verileri bir araya getirerek tek bir müşteri görünümü oluşturabilmek.

Tek müşteri görünümünden elde edilecek bilgiler çevrimiçi kitleler için, mağazaya girdiklerinde çevrimdışı dönüşümlere katkıda bulunacak kişiselleştirilmiş deneyimler oluşturmaya yardımcı olabilir.

Müşteri yolculuğundaki her bir temas noktasını ölçebilmek ve çevrimiçi yatırımların çevrimdışı mağaza ziyaretlerini ve satışları nasıl etkilediğini anlamak da son derece önemli. Google'ın Mağaza Ziyaretleri gibi araçlar dijital yatırımın yaya trafiğine ve satışlara nasıl yansıdığını belirlemeye yardımcı olabilir.

Google kitle çözümlerinin yardımıyla perakendeciler, arama yapan kullanıcıların yeni potansiyel müşteriler mi yoksa sadık müşteriler mi olduğunu, web sitesine veya uygulamaya ilk kez gelen ziyaretçiler mi yoksa geri gelen ziyaretçiler mi olduklarını öğrenebilir. Bu, perakendecilerin artık teklifleri ve reklam öğelerini arama yapan kullanıcıyla ilişkilerine göre özelleştirerek kitleleri çok daha hassas bir şekilde hedefleyebileceği anlamına gelir. Birleşik Krallık ve İrlanda Genel Müdürü Eileen Naughton "Aramayı bilirseniz, insanları bilirsiniz" diyor.

Naughton bu seneki Ad Week Europe'da, 2016'da Birleşik Krallık'taki tüm Google Arama trafiğinin dörtte birinin kitle hedefli olacağı ve "yakında bazı reklamverenlerin Arama Ağı yatırımlarının %70-80'inde Kitle verilerinden yararlanabileceği" yönündeki tahminini dile getirdi.

İleri görüşlü perakendeciler müşterilerle daha güçlü ilişki kurmaya ve yaşam boyu değerlerini artırmaya yardımcı olacak ürünleri ve hizmetleri kitlelerine sunmak için demografik verileri, aramadan elde edilen içeriğe dayalı verilerle birleştirmelidir.

LUISAVIAROMA, Google Analytics User ID'yi kullanarak tüm işlemlerin neredeyse yarısının mobil cihazlardan etkilendiğini öğrendikten sonra mobil kullanıcı deneyimini iyileştirdi