Elle Shoes, Merchant Center feed kurallarını kullanarak Alışveriş reklamlarındaki ROAS oranını %379 arttırdı.

Ağustos 2017

ELLE 1977 Yılı’nda Türk kadınını dünya modasıyla buluşturma misyonuyla kuruldu. İstanbul Gedikpaşa’da bir atölyede üretime başlayan marka, Rumeli Caddesi’ndeki ilk ELLE mağazası ile ayakkabı mağazacılığında çığır açtı.

HEDEFLER

Alışveriş kampanyasında ROAS iyileştirmesi

Dönüşüm oranı artışı sağlamak

YAKLAŞIM

Alışveriş kampanyalarının arama terimleri incelendi

Ürün feed yapısı merchant center kuralları ile değiştirildi

Ürün feed’i arama terimlerine uygun yapılandırıldı

SONUÇLAR

Dönüşüm oranında %66,86 artış

Tıklama başı maliyette %22,71 düşüş

Tıklamalarda %39,65 artış

ROAS’ta %379’luk iyileşme

Alışveriş reklamlarının ROAS performansını iyileştirmek isteyen Elle Shoes, iş ortağı SEMPEAK ile birlikte alışveriş reklamlarındaki arama terimlerini detaylı olarak inceledi. Sempeak ekibi bu noktada arama terimlerinin bir kısmının spesifik ürün özelliklerine odaklandığını gördü. Bunun sonucunda Google Merchant Center’ın feed kuralları aracını kullanarak, Başlık (Title), Açıklama (Description), Cinsiyet (Gender), Renk (Color) ve Malzeme (Material) yapılarını genel arama terimlerine uygun olarak yapılandırdı. Örneğin alışveriş reklamlarının en önemli alanlarından olan Açıklama alanı renk, cinsiyet, malzeme gibi kullanıcıların aramalarında kullandığı önemli bilgiler ile anlamlı bir cümle yapısı oluşturacak şekilde güncellendi. Yapılan bu güncelleme ile 2 aylık sürede alışveriş reklamlarının ROAS performansında çok çarpıcı sonuçlar elde edildi.

Burada ilk göze çarpan sonuç değişiklik yapılır yapılmaz alışveriş reklamlarının aldığı gösterim sayısındaki artıştı. Elle Shoes alışveriş reklamlarının gösterim sayısı bu değişiklik yapıldıktan bir gün sonra %232 arttı. Alışveriş kampanyalarının tıklama başı maliyetinde %22,71’lik bir azalma yaşanırken, tıklamalarda ise %39,65’lik bir artış oldu. Aynı zamanda alışveriş kampanyasının dönüşüm oranında %66,86 gibi ciddi bir artış görüldü. Bunun sonucunda ise kampanyanın ana hedefi olan ROAS oranında %379’luk bir artış yaşandı.


"Sempeak’in alışveriş kampanyalarımızda yaptığı iyileştirmelerin etkilerini biz de canlı olarak gördük. Bu çalışmanın en güzel yanı xml feed geliştirmesi için bizden teknik bir düzenleme dahi istemeden bu kadar büyük bir fark yaratılabilmesi. Bu durum, eğer yeni şeyler denemeye istekliyseniz, gelişme alanınızın ne kadar büyük olduğunu gösteriyor."

- Elle Shoes


Kullanılabilirlik iyileştirmeleri Modanisa'nın mobil dönüşüm oranını %91 artırdı