Ev Satın Almak İsteyenlere Yardımcı Olmak İçin Sağlam Bir Temel İnşa Etmek

Nisan 2016

Gayrimenkul almak veya satmak bir insanın hayatı boyunca girişeceği en büyük ticari işlemlerden biridir ve bu süreçte yer alan birtakım karmaşık aşamalar nedeniyle bu durum, özellikle ilk kez satın alanlar olmak üzere pek çok kişi için göz korkutucu bir deneyim olabilir.

Müşteriler bu karmaşık süreçte yardım almaya isteklidir ve tavsiye veren işletmeler potansiyel müşterilerle güçlü ilişkiler kurma fırsatına sahip olur.

İlk kez ev satın alacak kişilerin çoğu, ilk evlerinin sahibi olma konusunda zorlansa da onlar için hazırlanmış planlar sayesinde ilk kez ev satın almayla ilgili aramaların hacminde tekrar bir artış görmeye başladık. 2015'te, 2014 yılına kıyasla %25'lik bir artışa şahit olduk; bir önceki yıl ise %40'dan fazla bir düşüş kayıtlara geçmişti. 2016 yılı ise ilk haftalarda %12'lik bir artışla şimdiden güçlü bir başlangıç yaptı.

FORD 1

Gayrimenkul satın almayı düşünenler çözüm bulmak için dijital dünyaya her geçen gün daha çok başvuruyor. İnsanlar ev sahibi olmak için harekete geçtiğinden, Ocak ayında mortgage ve gayrimenkul siteleri için gerçekleştirilen aramaların zirve yaptığını görüyoruz. Yılın ilk çeyreği, aramalar açısından önemlidir. Bu dönemde en çok "ne kadar mortgage kredisi alabilirim" ya da "mortgage ile ne kadar kredi alabilirim" soruları sorulurken pek çok insan çevrimiçi olarak mortgage ile ilgili tavsiyeler alır ve sorular sorar.

İlk çeyrek ayrıca damga harcı, eve değer biçme ve gayrimenkul fiyatları gibi konularda daha fazla bilgi sahip olmayı düşünen tüketiciler için de kilit zamandır. Bu dönem, aynı zamanda bankaların ilgili hizmet sağlayıcılarıyla birlikte çıktığı yolculukta var olma fırsatına sahip olduğu zamandır. Yılın ilk aylarının gayrimenkul ve mortgage aramaları için kilit zaman olduğu doğru olsa da talep yıl boyunca devam eder ve bu konuda mevsimsellik aslında oldukça düşüktür. Dolayısıyla mortgage sağlayıcıları ve diğer gayrimenkulle ilgili hizmetler için yıl boyunca var olabilme fırsatı bulunmaktadır.

İşletmeler, tüm mortgage aramalarının %75'inin marka referansı içermeyen genel aramalar olduğunu unutmamalıdır. Çoğu insan araştırma yaparken kullanmak istediği marka konusunda fikir sahibi olmadığından, mortgage sağlayıcıları kendi markalarını akla gelen ilk isim yapma fırsatına sahip olur.

FORD 2

Ev satın alanların ne zaman ve nerede arama yaptığını anlamak, bütçe dağılımı ve reklam mesajlarına yardımcı olması açısından bir kilit bileşendir. İngiltere'deki mortgage aramalarının %34'ü Londra'da yapılmaktadır, dolayısıyla bu kazançlı piyasa için özel olarak spesifik mesajlar oluşturmak ve talebi yakalamaya yetecek bütçenin var olduğundan emin olmak avantaj sağlar.

FORD 3

Tüketicilerin hangi cihazları ne zaman kullandığını bilmek de hedefleme ve doğru içeriği hazırlama açısından oldukça değerlidir. Akıllı telefonların kapsadığı dilim, mortgage aramalarının %39'unun mobil cihazlardan yapılmasıyla mobil platformun ne kadar önemli hale geldiğini gösteriyor, üstelik bu oran ilk kez satın alacaklarda %46'ya ulaşmış durumda. Hafta sonlarında mobil cihazlarda yapılan mortgage aramaları, bilgisayarlarda yapılan aramalara kıyasla daha fazla. Bu yüzden işletmelerin, reklam öğelerini cihazlar genelinde düşünmesi ve mobil web sitelerini doğru biçimde sunması hayati önem taşıyor.

FORD 4

Gayrimenkul satın almayı düşünen tüketiciler, mortgage sürecini veya ev satın alma aşamalarını anlamalarına yardımcı olması için ya da sadece yeni evlerini satın alırken yaratıcı fikirler edinmek adına ipucu edinmek, tavsiye almak veya esinlenmek için her gün daha fazla çevrimiçi videoya başvuruyor. YouTube'daki gayrimenkul içeriklerinin %80'i erkekler tarafından görüntüleniyor ve bu görüntülemelerin %34'ü mobil cihazlarda gerçekleşiyor.

FORD 5

Müşterinin gayrimenkul satın alma sürecinin tamamını göz önünde bulunduran işletmeler, bu süreç boyunca müşterilere hitap etmek için daha iyi bir konumda olacaktır. İşletmeler önemli anlarda doğru içerikle var olabildiklerinde, kendilerini faydalı bir konuma yerleştirebilecek ve bu karmaşık süreçte olumlu bir ilişki kurabilecekler.

İş Yapmaya Hazır Olmak İçin İpuçları

  • Arama verileri, ev satın almaya veya satmaya hazırlanan kullanıcıların tavsiye almak için Google'a başvurduğunu göstermektedir, bu nedenle doğru zamanda doğru mesajı vermek, iletişim kurmaya yardımcı olabilir.
  • Mortgage ve gayrimenkul arama etkinliklerinin çoğu ilk çeyrekte gerçekleşse de Kasım ve Aralık aylarında 2 milyon mortgage araması yapılmakla birlikte yıl boyunca devam eden bir talep olduğundan tüm yıl süresince var olmak önemlidir.
  • Mobil cihazlar kilit araştırma cihazlarıdır, bu nedenle işletmeler mobile uygun şekilde biçimlendirilmiş bir web sitesine sahip olmalıdır.
  • Özellikle açıklama süreçleri konusunda oluşturulan videolar, ev satın alanlar tarafından sıkça tercih edilmektedir.
CMO’nun Dönüşüm Gündemi: Dijital çağda başarı kazandıracak pazarlama stratejisi