Google'ın SEO stratejisi: En iyi SEO sonuçları için başvurduğumuz 3 yöntem

Sean O'Keefe / Şubat 2019

Şirket olarak, arama motoru optimizasyonu veya kısa adıyla SEO üzerine düşünmeye oldukça fazla zaman ayırıyoruz. Tabii aramanın işimizin temelini oluşturduğunu düşünürsek bu çok da şaşırtıcı bir durum değil.

Elbette, web sitenize trafik çekmenin başka birçok yolu da mevcut. Ücretli medya, sosyal medya yayınları ve görüntülü reklamcılık bunlardan yalnızca birkaçını oluşturuyor. Ancak iyi uygulandığında SEO, organik büyüme için önemli ve düşük maliyetli bir strateji sağlayabilir. Hatta Parse.ly adlı web analizi şirketinin yürüttüğü en son çalışma, geçtiğimiz yıl şirketin ağındaki yayıncılara yönelik harici yönlendirmelerin yaklaşık olarak yarısını Google Arama'nın sağladığını gösteriyor.

Bununla birlikte, SEO'dan gerçekten en iyi şekilde faydalanmak için en son Google Arama güncellemelerini takip etmek önemli. Bu, Google için de geçerli bir durum. Google olarak, dünya çapında yüzlerce ürün ve pazarlama ekibi tarafından yönetilen 7.000 web sitesinin sahibiyiz. Her gün bu web sitelerinde 200'ü aşkın değişiklik yapılıyor ve bunların her biri bir sitenin SEO'sunu etkileme olasılığı taşıyor. Google sitelerinin Arama'da ne şekilde göründüğünü ele aldığımızda, web üzerindeki başka herhangi bir siteyle aynı işleme tabi tutulduğunu görüyoruz ve ekiplerimiz, web uzmanlarına sağlanan harici kurallara uygun hareket ediyor.

Bu nedenle, ne tür yeni değişiklikler uygulanırsa uygulansın, güvenebileceğimiz ve web sitesi sahibi olan herkes için öğretici olabilecek birleştirici bir web sitesi SEO stratejisini yürürlüğe geçirdik.

1. Büyük SEO sonuçları elde etmek için küçük adımlarla başlayın

Bu kulağa basit gelebilir, ancak bir web sitesinin genel SEO stratejisinde küçük, artımlı değişiklikler yapmaya odaklanılması zaman içinde fark edilir kazanımlar sağlayabilir. Örneğin Google Benim İşletmem pazarlama sitesi,1 kısmen ekibin standartlar uygulayarak hangi URL'lerin dizine ekleneceğini arama motorlarına gösterme gibi bir dizi web'e yönelik temel en iyi uygulamayı yürürlüğe geçirmesi nedeniyle, organik trafikte yaklaşık 2 kat artış sağladı.

Elbette ki bağıntı her zaman nedensellik anlamına gelmez ancak bir dizi Google sitesi bu basit SEO değişikliklerini yaptıktan sonra etkin bir organik büyüme sağladı.

Google'ın SEO stratejisi: En iyi SEO sonuçları için başvurduğumuz 3 yöntem

Sitenizin karşılaşmakta olabileceği birtakım sorunları tanımlamakta zorlanıyorsanız Search Console'un yeni URL denetleme aracı harika bir başlangıç noktası.

2. Değişikliklerden korkmayın, onlara kucak açın

Arama özellikleri, kullanıcılarla en alakalı içeriği açığa çıkarmak ve kullanıcıların değişen davranışlarına ayak uydurmak amacıyla sürekli olarak değişim halinde. Örneğin günümüzde web sitesi trafiğinin %50'yi aşkın kısmı mobil cihazlardan geliyor ve Google Arama buna yanıt olarak AMP ve Progresif Web Uygulamaları gibi yeni gelişmeler ile hızlıca bu duruma yanıt verecek şekilde uyum sağladı. 

Bu değişiklikler göz korkutucu olabilir, ancak şirket dahilinde bu değişikliklere ne kadar kucak açar ve bunlarla ilgili denemeler yaparsak SEO sonuçlarımızın o kadar iyi olduğunu fark ettik. Örneğin geçen yıl Google Search Console hatalarını düzeltmeye odaklanarak yapılandırılmış veriler uyguladık ve Think with Google sitesine AMP ekledik. Bir dizi URL'deki yaygın bir AMP hatasını düzelttikten sonra, bu gösterimlerde %200 artış gözlemledik. Ayrıca, genel olarak içeriğimizin iyileştirilmesinin, günde 1.000 ek gösterime yol açacak şekilde öne çıkan snippet'ler için daha sık seçilmemize yol açmış olabileceğini belirledik.

How-Google-Approaches-SEO-TR

3. Mümkün olduğunda, birleştirin

Her biri son derece benzer içeriğe sahip birden çok web sitesi oluşturarak farklı müşteri profillerini veya coğrafi bölgeleri hedeflemek cazip bir fikir olabilir. Hatta bunu Google bünyesinde biz de yaptık. Yakın tarihli bir denetim sonucunda, yıllar içinde farklı kampanyalara veya pazarlama hedeflerine dayanan neredeyse birbirini yineleyen çok sayıda site geliştirdiğimizi belirledik.

Bu yaklaşımın teşkil ettiği sorun, yinelenen içeriğin hem kullanıcılar için kafa karıştırıcı hem de arama motorları için karmaşık oluşu. Birden çok mikro site yerine bir büyük site oluşturmak, zaman içinde organik büyümeyi teşvik etmenin en iyi yoludur.

Örneğin bu site denetiminden sonra, Google Perakende için pazarlama web sitelerimizi tümüyle yeniden elden geçirmeye karar verdik. Altı adet eski web sitesini temizleyerek, içeriği birleştirerek ve enerjimizi bir büyük web sitesine odaklayarak, sitenin harekete geçirici mesaj tıklama oranını iki katına çıkardık ve organik trafiği %64 oranında artırdık.2

Google'ın SEO stratejisi: En iyi SEO sonuçları için başvurduğumuz 3 yöntem

Buradan öğrenilecek ders çok net: Sayfadaki performans önemli olsa da başarılı bir SEO stratejisinin web ekosisteminizin tamamını dikkate alması gerekiyor.

Google'ın SEO stratejisini web sitenize uygulama

Diğer şirketler gibi Google da bazen SEO konusunda yanlış adımlar atabiliyor. Kendi sitelerimizde iyileştirme yapmak için sürekli çalışıyoruz. Ancak bu üç alana odaklanarak, yeni değişikliklere uyum sağlayabilecek kadar esnek, etkili sonuçlar getirebilecek kadar sağlam ve tüm web siteleri için uygulanabilecek kadar uyarlanabilir bir SEO stratejisi oluşturmayı başardık.

Kendi SEO stratejinizi uygulamaya hazır mısınız? SEO başlangıç kılavuzumuzdan daha fazla bilgi edinin.

Market Finder'dan belirsiz dönemde gerekli önlemleri almak için ihtiyacınız olan kaynaklar