Google’ın yeni reklamcılık markalarıyla ilgili kısa bir tekrar: Yeni markalar işletmeniz için ne anlam ifade ediyor?

Olga Zograf / Ocak 2019

Google geçtiğimiz yıl içinde, reklamcılık ürünlerini kolayca anlaşılabilir üç temel grup altında yeniden markalaştırdı: Google Ads, Google Marketing Platform ve Google Ad Manager. İlk lansman dönemindeki haberleri kaçırmış olabileceğiniz düşüncesiyle, Google EMEA Bölgesi Platformlar ve Yayıncı Pazarlaması Başkanı Carolyn Scott kısa bir tekrar sunuyor.

Google neden marka değişikliği yaptı?

Her zaman, ürünlerimizle ilgili olabilecek yeni değişiklikleri; ürünleri müşterilerimiz için daha basit ve yararlı hale getirmenin yollarını düşünürüz.

Google on sekiz yıl önce ilk reklamcılık ürününü kullanıma sunduğunda hedefi, insanların ve işletmelerin online platformda bağlantı kurmalarına yardımcı olmaktı. Bu temel hedef hâlâ aynı olsa da dijital platformla ilgili her şey zaman içinde değişti. Şu anda hayatlarımızın çok büyük bir parçası olan mobil platform; tüketicilere kanallar, ekranlar ve biçimlerden oluşan benzeri görülmemiş bir seçenek yelpazesi sunuyor. İnsanların davranışları değiştikçe reklamcılık da değişiyor.

En bariz değişikliklerden biri, reklamcılık ürünleri ve biçimlerindeki muazzam artış ve bu artış nedeniyle, kampanya hedeflerine ulaşmanın en iyi yolunun ne olduğuna karar vermek reklamverenler için artık çok kolay bir iş değil. Yeni marka, günümüz reklamcılık gerçeğini yansıtacak şekilde, ürün portföyümüzü basitleştiriyor ve bizi müşteri gereksinimlerine daha da yakınlaştırıyor.

Müşterilerimizin geri bildirimlerini almak ve ihtiyaçlarına yanıt verebilmek için epey zaman ayırdık. Aylarca süren araştırma ve planlama aşamalarından sonra, günümüz reklam becerilerine daha uygun olabilecek ve onları daha iyi yansıtabilecek daha basit marka adları oluşturmaya karar verdik.

  • Google AdWords'ün yerini Google Ads aldı
  • DoubleClick Digital Marketing ve Google Analytics 360 Suite, Google Marketing Platform altında birleştirildi
  • DoubleClick for Publishers ve DoubleClick Ad Exchange, Google Ad Manager altında birleştirildi

Bunlar, reklamverenler için ne ifade ediyor?

Yeni Google Ads marka adı, reklamverenlerin yararlanmak isteyebileceği seçeneklerden oluşan geniş yelpazeyi daha iyi yansıtıyor. Ayrıca Google mülkleri ve YouTube'un yanı sıra iş ortağı sitelerimizde ve uygulamalarımızda Görüntülü Reklam Ağı, video ve mobil reklam ürünleriyle aramadan çok daha fazlasını sunduğumuzu açıkça gösteriyor.

Pazarlamacıların hem reklamlar hem de ayrıntılı analizler için kullanabileceği araçların tamamı Google Marketing Platform'da sunuluyor. Google Analytics 360 Suite ve DoubleClick Digital Marketing arasındaki eski entegrasyonun üzerine kurulan bu platform, reklamverenlerin planlamasına, satın almasına, ölçmesine ve dijital medya müşteri deneyimlerini optimize etmesine, üstelik bunların tümünü tek bir yerden yapmasına yardımcı oluyor.

Son olarak, DoubleClick for Publishers ve DoubleClick Ad Exchange, programatik kampanyalar için eksiksiz, birleştirilmiş bir platform olan Google Ad Manager'a dönüştürüldü. İçeriğe birden çok ekrandan erişen kullanıcıların olduğu ve reklamverenlerin programatik erişim talebinin giderek arttığı bir ortamda yayıncılar artık, tek bir arayüzden işletmelerini daha basit ve etkili şekilde yönetebilir ve envanterlerinin tamamından kazanç sağlayabilir.

Rebrand banner new

Yeni markalarla ilgili aklımızda kalması gereken önemli bilgiler neler?

Yeni marka birkaç ay önce sunulmuş olsa da müşterilerin bu değişikliği benimsemesi ve yeni adların eskilerinin yerini alması genellikle biraz zaman alır. Uzun bir geçmişe ve çok geniş bir müşteri tabanına sahip olan Google AdWords'ün belirli bir imgesi vardı, ancak yeni markanın sunulduğu ilk iki ay içinde kullanıcıların çoğunun arama sırasında (Google Trendler'e göre) "Google AdWords" yerine "Google Ads"i kullandığını gördük.

Bu makalede, ayrıntılı olarak açıklanan diğer önemli notlarla ilgili hazırladığım özet ise şöyle:

  1. Müşterilerinizi dinlemek önemlidir. Müşterilerimizin geri bildirimleri, bir anlamda yeni markanın kaynağı oldu. Bu geri bildirimler sayesinde, müşterilerimizin ne tür araçlara ihtiyaç duyduklarını ve değişen müşteri davranışlarına daha iyi yanıt vermek için bu araçları nasıl kullanmak istediklerini anladık.
  2. İşlevler arası iş birliği, yeni markayı hayata geçirmede önemli bir rol oynadı. Sunduğumuz fırsatları basitleştirmek ve birleştirmek için 20'den fazla ekibin yanı sıra mühendislik, ürün, tasarım, satış, ödemeler ve daha pek çok bölüm dahil olmak üzere Google'ın her bölümünden yüzlerce çalışan bir araya geldi.
  3. Yerel düzeyde benimseme çok önemliydi. Her pazarın yeni markaya nasıl yanıt vereceğini anlamamız ve yaklaşımımızı uygun şekilde planlamamız gerekiyordu.

Google Ads, Google Marketing Platform ve Google Ad Manager markalarının tanıtıldığı lansman geçtiğimiz yaz gerçekleştirildi.

Tüketici davranışı her zaman değişiyor ve beraberinde, sürekli değişen bir hedef ortaya koyuyor. Kendi ürünlerimizdeki karmaşıklığın mümkün olduğunca giderilmesi, bölgedeki pazarlamacıların en iyi oldukları işe, başka bir ifadeyle, müşterileri doğru zamanda sunulan alakalı reklamlarla buluşturmaya odaklanmalarına yardımcı oldu.

The Update: Niyeti değerlendirerek yeni müşterilerle bağlantı kurun