Hepsiburada, hedef ROAS'ı (Reklam Harcamasının Getirisi) kullanarak kampanya gelirini %104 artırdı

Haziran 2017

Hepsiburada, öncelikli odak noktası olarak dijital reklamcılığı kullanarak dijital kanallardan en iyi şekilde faydalanıyor.

Hepsiburada hakkında

2 milyondan fazla ürünün bulunduğu online perakende satış sitesi

1998'de kuruldu

Genel merkezi İstanbul'da

HEDEFLER

Arama Ağı reklamlarında belirli ürün kategorileri için yatırım getirisini artırma

YAKLAŞIM

Arama için reklam harcamasının getirisini (ROAS) benimsedi

SONUÇLAR

Kampanya gelirini %104 oranında artırdı

ROAS'ı %36 oranında artırdı

Dönüşüm oranını %74 oranında artırdı


"Potansiyelin yüksek olduğunu bildiğimiz kategorilerdeki Arama Ağı kampanyalarında pek çok manuel optimizasyon stratejisi denedik. Potansiyeli ortaya çıkarmak için farklı bir teklif stratejisiyle ilerlemek istedik ve hedef ROAS'ı benimsemeye karar verdik."

 

- İbrahim Öztürkcan, Dijital Pazarlama ve Analiz Müdürü, Hepsiburada


Google’ın sorgu düzeyinde teklif verme teknolojileri ve açık artırma zamanı teklif verme optimizasyonu, Hepsiburada'nın hedeflerine ulaşmasını sağladı. Şirket geçmişte kârını en üst düzeye çıkarmak için dönüşüm hunilerinin düşük olduğu müşterilere ulaşmak için kategori bütçesini harcıyordu. Hedef ROAS'ı benimseyen Hepsiburada, potansiyel müşteriler için daha rekabetçi teklifleri hemen sunabildi. Bu teklif stratejisi, istenen ROAS'a ulaşmak ve teklifleri optimize ederek potansiyel müşterilerin ilgisini siteye çekmek için iki ay boyunca test edildi.

Sonuçlar umut verici olmaktan daha fazlasıydı. Otomatik teklif vermenin kullanılmadığı benzer bir döneme kıyasla yeni strateji, Hepsiburada’nın kampanya gelirinin %104 oranında artmasını sağladı. ROAS %36 oranında artarken dönüşüm oranında %74 artış görüldü. İbrahim Öztürkcan'a göre bu kazanımlar, stratejinin sağlam bir şekilde oluşturulmasına yardımcı oldu. “Performansı en üst düzeye çıkarmak için hedef ROAS'ı farklı ürün kategorileri genelinde daha fazla kampanyada kullanmayı planlıyoruz.”

Hep 1
Pipedrive, Google AdWords ile uluslararası satış hacmini %283 oranında artırdı