Türkiye'deki ING Bank Dönüşüm Sayısını %33 Artırmak İçin Hedef EBM Teklifi Kullanıyor

Ekim 2017

ING Group, ING Bank adı altında faaliyet gösteren şirketi aracılığıyla bankacılık hizmetleri sunan global bir finans kuruluşudur. ING Bank, Türkiye'de 226 şubesi ve online hizmetleri aracılığıyla yaklaşık 2,5 milyon müşteriye hizmet veriyor. Türkiye ekibi, AdWords'den gelen onaylanmış ihtiyaç kredisi başvurularının sayısını artırmak ve maliyet verimliliğini korumanın yeni yollarını bulmak istiyordu.

ING Bank hakkında

Global bankacılık grubu ING'nin bir üyesi

Türkiye'de 2008 yılından beri faaliyet gösteriyor

HEDEFLER

Onaylanmış ihtiyaç kredisi başvurularını artırmak

Maliyet verimliliğini sürdürmek

YAKLAŞIM

Dönüşümlerin tanımlanma biçimini yeniden düzenledi

AdWords'de Hedef EBM teklif verme stratejisi uyguladı

SONUÇLAR

Arama ağı kampanyalarından elde edilen toplam dönüşüm sayısı %33 arttı

Dönüşüm başına maliyet düzeyini korudu

Verimliliğini artırmak amacıyla manuel süreçleri azalttı

ING Bank, bu ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla Google AdWords'ün Hedef EBM algoritmasını benimsedi. Bir AdWords Akıllı Teklif stratejisi olan Hedef EBM, ING Bank tarafından belirlenen hedef edinme başına maliyet düzeyinde mümkün olan en fazla onaylanmış ihtiyaç kredisi başvurusunun alınmasına yardımcı olmak amacıyla teklifleri ayarlayarak çalışıyor. Teklifleri otomatik olarak optimize etmek için gelişmiş makine öğreniminden yararlanıyor ve teklifleri her bir açık artırmaya göre uyarlamak için açık artırma anında teklif verme özellikleri sunuyor.

"Manuel TBM teklif stratejisi kullanırken edinme başına maliyeti kontrol altında tutmak daha zordu ve insan müdahalesi gerektiriyordu." diyen Direktör Alper Gökgöz, sözlerini şöyle sürdürdü: "Fakat yine de dönüşüm sayısını artırmak istiyorduk. Hedefimiz Google'ın dönüşüm sürecini tamamlama olasılığı yüksek olan müşteri çeşitlerini sürekli öğrenmesini sağlamaktı. Teklif stratejimizi Hedef EBM olarak değiştirdiğimizde, algoritma bize daha fazla dönüşüm ve daha az insan müdahalesi gerektiren istikrarlı bir edinme başına maliyet sağladı."

Uygulama aşaması oldukça basit oldu. Ekip öncelikle, "tüm ihtiyaç kredisi başvuruları" olan dönüşüm tanımını "onaylanmış ihtiyaç kredisi başvuruları" olarak değiştirdi. Ardından, manuel TBM yaklaşımını bırakarak Hedef EBM stratejisine geçti. Bu yöntemle, algoritma ING Bank'ın dönüşüm olarak değer verdiği kriterlere göre daha etkin bir şekilde optimizasyon yapabilecekti.

İki ay içinde arama ağı kampanyalarından gelen toplam dönüşüm sayısı %33 artarken dönüşüm başına maliyet aynı düzeyde kaldı. "Bu sonuçlar bize Google'ın Akıllı Teklif stratejisinin maliyet optimizasyonu ve dönüşümler açısından manuel teklif verme stratejisine göre daha iyi sonuçlar verebildiğini gösterdi. Bu başarılı sonuçları elde etmenin ardından Hedef EBM stratejisini daha sık kullanmayı ve manuel süreçlerimizi en aza indirmeyi planlıyoruz."

Binlerce ürün dinamik bir şekilde nasıl yönetilir? Teknosa’dan öğrenin