Belirsiz zamanlarda tüketici ihtiyacını anlamanıza yardımcı olacak içgörüler - 23 Mart 2020 haftası edisyonu

Lucy Sinclair, Eren Kantarlı / Mart 2020

Google'da içgörü ekibinin EMEA direktörü olan Lucy Sinclair ve Google Türkiye Sektör Danışmanlığı, Ajans ve Programatik Teknolojileri Lideri Eren Kantarlı, ekipleriyle birlikte tüketici davranışındaki değişiklikleri devamlı analiz ediyor. Haftalık olarak güncellenecek olan bu makalede, benzeri görülmemiş bir zamanda insanların akıllarını hangi konuların meşgul ettiğini sizlerle paylaşacağız.

Koronavirüs salgınının etkisi, dünyadaki herkes tarafından hissedildi, hissedilmeye devam ediliyor. İnsanların ve işletmelerin günlük yaşamları değişti. İnsanlar uyum sağladıkça, tüketici ihtiyaçları ve davranışları da sürekli olarak dönüşüyor. Bu durum, pazarlamacılar için yeni zorluklar yaratıyor. Biz de bu benzeri görülmemiş dönemde müşterilerinize fayda sağlamaya devam etmeniz için size yardımcı olmak istiyoruz.

Bu süre zarfında insanların aklında olanları anlamanıza yardımcı olmak için EMEA genelinde düzenli olarak Google Trendler verilerini inceleyeceğiz. Bu bilgiler üç kilit alanı kapsayacak:

  • Anlık ihtiyaçlar
  • Günden güne değişenler
  • Yeni davranışlar

Salgının dinamikleri günden güne değişebileceğinden, yeni eğilimlerin ortaya çıktığını gördüğümüz için bu bilgileri düzenli olarak güncelleyeceğiz, bu nedenle her zaman en son eğilimlere ve değişen davranışlara erişebileceksiniz. Aşağıda 23 Mart 2020 haftasından içgörüleri paylaşıyoruz.

covid-inline_Page_1.jpg

Anlık ihtiyaçlar

İşler çok hızlı değiştiği için, birçok insan için günlük yaşama dair sunulan yeni kurallar ve bu değişikliklerin onlar için ne anlama geldiği kafa karışıklığına yol açıyor. Son haftalarda bu, EMEA genelinde şu alanlarda daha fazla arama ilgisine yol açtı:

Devlet yönergeleri ve mağaza kapanışları hakkında bilgi. Örneğin, Birleşik Krallık'taki basın toplantılarının ve hükümetten yapılan güncel yayınların ("canlı konuşma") canlı yayınlarına ve Almanya'da hangi mağazaların hala açık olduğu ("welche geschäfte") arama ilgisine olan ilgi artış gösteriyor.

Temel gıda maddelerine erişim ile ilgili endişeler. Örneğin, Türkiye’de “online market” ve Fransa’da “eve teslim” (''livraison à domicile”) ile ilgili artan arama ilgisi mevcut.

Kısa vadede iş fırsatları ve mali yardım. Örneğin, Almanya'da "kısa vadede iş fırsatları" ("kurzarbeit arbeitnehmer") ve İtalya'da "ipotek askıya alma" ("sospensione rate mutuo") için artan arama ilgisi gözlemledik.

Screen Shot 2020-03-31 at 10.52.21 AM.png

Günden güne değişenler

İnsanlar yeni normlara uyum sağlamak için yararlı bilgiler arıyor:

Eğitimin dijital sürekliliği. Örneğin, Almanya'da "okullar için online işbirliği" ("schul cloud") ve Birleşik Krallık’ta "evde öğrenim” ("home learning") için arama ilgisinin arttığını gördük.

Evde bir egzersiz rutini uygulama yolları. Örneğin, Türkiye’de “yoga” ve Birleşik Krallık’ta “dambıl seti” (“dumbbell set”) için artan bir arama ilgisi mevcut.

Dijital çalışma şekline uyum sağlamak için pratik bilgiler. Örneğin, Birleşik Krallık’ta ve “ofis sandalyeleri”', “çalışma masası koltukları” ve “bilgisayar masaları” (“office chairs”, “desk chairs”, and “computer desks”) için, Almanya’da ise “VPN istemcisinde” artan bir arama ilgisi görüyoruz. '(“vpn client”).

Screen Shot 2020-03-31 at 10.53.11 AM.png

Yeni davranışlar

Seyahat kısıtlamaları uygulanıyor ve insanlar kendi evlerinde her zamankinden daha fazla zaman geçirerek, rutinleri sürdürmek veya yenilerini oluşturmak ve de bir denge bulmak için yaratıcı yollar arıyorlar:

Dış dünyayı eve getirmenin yolları. Örneğin, Türkiye’de “ekmek yapma makinası” için daha fazla arama ilgisi gördük ve Fransa'da “evde yapılacaklar” (“à la maison”) konularına artan bir arama ilgisi var.

Kişisel bakım. İnsanlar kendilerini nasıl zihinsel ve fiziksel olarak sağlıklı tutacaklarını araştırıyorlar. Örneğin, Türkiye’de "tıraş makinesi" ve İspanya'da "meditasyon" ("meditación") için artan bir arama ilgisi mevcut.

Seyahat etmenin sanal yolları. Örneğin, İspanya'da "sanal tur" (“visita virtual”) ve Birleşik Krallık’ta "canlı yayın hayvanat bahçesi" ("live zoo") için artan bir arama ilgisi var.

Screen Shot 2020-03-31 at 10.53.51 AM.png

Tüketici davranış trendlerini keşfedin

Bu analiz, eğilimler ve tüketici davranışlarına yönelik EMEA genelinde düzenli olarak güncellenen haftalık içgörüler sağlıyor. Ancak bilgileri daha sık veya belirli bir ülke veya bölge için incelemenin yararlı olabileceğini biliyoruz. Daha fazla bilgi edinmek için Google Arama Trendleri'ni nasıl etkili bir şekilde kullanabileceğinize dair burada 10 ipucu paylaşıyoruz. Bir anahtar kelime veya konu girerek, dünyanın gerçek zamanlı olarak ne aradığını keşfedebilirsiniz.

Dijital pazarlama ve liderlik becerilerinizi geliştirmenizi sağlayacak ücretsiz 6 online kurs