Koronavirüs salgını süresince perakendecilerin alışveriş yapanlara yardımcı olmak için kullanabileceği 3 yöntem

Emily Eberhard / Mart 2020

Dünyanın dört bir yanındaki çeşitli toplulukların koronavirüs salgını konusundaki endişe ve görüşlerini dile getirdiği bu dönemin, her ölçekten perakendeci ve hizmet sundukları müşteriler açısından benzeri görülmemiş zorluklar içerdiğinin farkındayız. Yararlı bilgiler sunarak alışveriş yapanlara destek olmanız şu anda her zamankinden daha önemli. Yeniden stokta olan ürünleri, güvenliği sağlamak için aldığınız önlemlerle ilgili bilgileri ve işletmeniz ile çalışanlarınızın koşullara adapte olmak amacıyla attığı adımlar hakkındaki güncellemeleri müşterilerinizle paylaşabilirsiniz.

Perakendecilerin koronavirüs salgını süresince faydalanabileceği 3 ipucu

TR 3 ways to help

Aşağıda, bu dinamik ortamda yolunuzu bulmanıza yardımcı olabilecek, perakende sektörüne yönelik bazı stratejileri ve önerileri sizlerle paylaşıyoruz.

Koronavirüsle ilgili haberleri ve kullanılan arama terimlerini takip edin

Müşterilerinizin ihtiyaçlarını anlayabilmek için mevcut koşullar ve kategori talepleri hakkında bilgi sahibi olun. Google Trendler ve Google Alerts gibi kaynaklar, bölgelere özel koşulları takip edip müşterilerinizin ruh halini daha iyi anlamanıza yardımcı olabilir.

Özellikle de bu dönemde rağbet gören ürünler satıyorsanız müşterilerin Arama ve Alışveriş kampanyalarınızda ne tür aramalar yaptığını görmek için metrikleri perakende kategorilerine göre inceleyin.

Güncellemeleri müşterilerinize zamanında ve şeffaflık prensibiyle aktarın

Müşterilerinizin bilgiye ihtiyacı var ve hizmet alma konusunda size güveniyorlar. Bu nedenle, işletmenizle veya ürün stok durumuyla ilgili tüm güncellemeleri müşterilerinizle önceden paylaştığınızdan emin olun.

Örneğin, çalışma saatleriniz değiştiyse bu bilgiyi müşterilerin erişebildiği web sitelerinizin yanı sıra, Google Arama ve Haritalar'daki İşletme Profilinizde güncelleyin. Topluluğa yeni hizmetler sunmak gibi aldığınız ek önlemlerle veya hizmetlerinizde gecikme yaşanmasıyla ilgili bilgileri paylaşmak için İşletme Profilinizde bir yayın oluşturun ya da reklamlarınızdaki mesajları buna göre düzenleyin. Gönderim zaman çizelgenize göre gecikmeler yaşanıyorsa web sitenizi bu değişikliği yansıtacak şekilde güncelleyin. Mümkünse bir tahmini teslimat tarihi de ekleyin.

Ürün bilgileriniz ve iletişim materyallerinizdeki düzenlemeleri gerçek zamanlı olarak yapın

Tüketici davranışlarının değiştiği bu dönemde doğru yaklaşımı benimsediğinizden emin olmak için ürünlerinizle ilgili bilgilerin tüm kanallarda ve iletişim platformlarında güncel kalmasını sağlayın.

Google Ads'de kampanyalarınızı güncelleyerek, sunduğunuz ürün ve hizmetlerdeki tüm değişiklikleri (ör. kullanılabilen teslimat seçenekleri veya internetten satın alma, mağazadan teslim alma) belirtin. Ürün verilerinizi özellikle fiyat ve stok durumu açısından güncel tutmak için Google Merchant Center'da otomatik öğe güncellemelerini etkinleştirin.

"Bu reklam öğesi veya reklam yerleşimi, içinde bulunduğumuz an ve bağlama uygun mu?" sorusunu kendinize sorarak reklam öğeleriniz ile reklam kampanyalarınızı yeniden değerlendirin. Medya ekiplerinize kılavuzluk edecek bu 5 ilkeden de yararlanmanızı öneriyoruz. Aynı zamanda ürün envanterinizi yönetmek adına Merchant Center sayfasında ve Google Ads kampanya sayfalarınızda ek kaynaklara ulaşabilirsiniz.

İçinde bulunduğumuz bu zor dönemde, müşteriler hazırlıklarını yaparken perakendecilere güveniyor. Belirsizliklerle dolu bu süreçte perakendecilerden öncelikli olarak, alakalı ve güncel bilgiler sunmaları bekleniyor. Yararlı bilgileri paylaşarak bu önemli günlerde müşterilerinizin yanında olabilir ve onlara en çok ihtiyaç duydukları desteği sağlayabilirsiniz.

Market Finder'dan belirsiz dönemde gerekli önlemleri almak için ihtiyacınız olan kaynaklar