Mağaza ziyaretleri için Akıllı Teklif stratejisinden yararlanan MediaMarkt Türkiye çok kanallı gelirini %113 artırdı

Haziran 2019

Almanya'da kurulan MediaMarkt'ın günümüzde Avrupa ve Asya'da yüzlerce şubesi bulunuyor. Avrupa pazarının lideri olan firma, ABD'li Best Buy'dan sonra dünyanın ikinci en büyük perakende tüketici elektroniği zinciri konumunda.

MediaMarkt, müşterilerinin alışveriş deneyimi incelendiğinde birçok kişinin ürünü internetten araştırmasına rağmen satın alma işlemini mağazada tamamladığını fark etti. MediaMarkt'ın, reklam harcamalarından elde edilen geliri değerlendirebilmesi için online ve offline kanallar arasında bir köprü kurması büyük önem taşıyordu. Bunun için de hem online hem de offline değer optimizasyonuna imkan tanıyan bir teklif verme çözümünden yararlanmaları gerekiyordu.

MediaMarkt Türkiye Dijital Pazarlama Müdürü Selçuk Kaya şu açıklamayı yapıyor; “MediaMarkt Türkiye'nin büyüme stratejisi hem online trafiği hem mağaza trafiğini artırmaya odaklı. Google ile sadece online satışlarımızı değil, mağaza trafiğimizi de kampanya düzeyinde ölçebiliyoruz. Dijital reklamcılığa yaptığımız yatırımların mağaza ziyaretleri ve satışları üzerindeki etkisi bu sayede görünürlük kazandı.”

Önce mağaza ziyaretlerinin değerini tespit eden marka, daha sonra çok kanallı toplam gelir optimizasyonu yapmak amacıyla seçili kampanyalarda Akıllı Teklif'i test etmek için kolları sıvadı. Ayrıca, Dinamik Arama Ağı Reklamları kampanyalarından birinde de kendi web sitesindeki içerikleri kullanarak reklamlarla gerçek aramaları hedefleyen hedef ROAS Akıllı Teklif'i test etti.


"Online ve offline sonuçları bir araya getirerek, dijital pazarlama faaliyetlerimizin planlama ve izleme aşamalarında çok kanallı Yatırım Getirisi boyutunu dikkate alabildiğimiz için daha iyi sonuçlar elde ettik."

-Selçuk Kaya, Dijital Pazarlama Müdürü, MediaMarkt Türkiye


Teklifi çok kanallı ROAS'a veren kampanyalar, yalnızca online dönüşüme verenlerden daha yüksek bir performans sergilemekle kalmayıp mağaza ziyaretlerinde ve çok kanallı gelirde de artış sağladı. Çok kanallı reklam harcamalarından elde edilen gelir %17, çok kanallı gelir ise %113 artış gösterdi. Bunun yanı sıra MediaMarkt, mağaza ziyaretini de %211 artırdı. Marka, gelecekte diğer kampanya tekliflerinde de çok kanallı bir yaklaşım izlemeyi planlıyor. Gelecek planlamasıyla ilgili markanın kampanyayı birlikte yürüttüğü ajansı SEM’in Hesap Direktörü Buğra Özden şöyle diyor; "Bu teknoloji sayesinde hem fiziksel mağaza ziyaretlerinde hem de çok kanallı ROAS'ta önemli artışlar gözlemledik. Bu yaklaşımı diğer kampanyalara da uygulamayı planlıyoruz."

"Dinamik Arama Ağı kampanyalarımızdan elde ettiğimiz çok kanallı sonuçlar bize ölçüm, optimizasyon ve değerlendirme kapsamının yalnızca online verilerle sınırlı kalmayıp fiziksel mağaza verilerine de uygulanabileceğini göstermiş oldu."

-Erdem Kosukoğlu, Hesap Yöneticisi, SEM

Alışveriş yapan 12.000 kullanıcı, bize arama ağı reklamlarının etkisini nasıl artıracağımızı gösterdi