MediaMarkt, Search Ads 360 kampanyasıyla yatırım getirisini %41 artırdı

Şubat 2019

1979 yılında kurulan MediaMarktSaturn Retail Grubuna bağlı MediaMarkt, bilgisayardan akıllı telefonlara, küçük ev aletlerinden kişisel bakıma, beyaz eşyadan televizyona tüketici elektroniğiyle ilgili geniş bir ürün gamını 14 ülkede 850’den fazla mağazasında müşterileriyle buluşturuyor. Türkiye pazarına 2007 yılında giriş yapan perakende zincirinin bugün ülkenin dört bir yanında 71 mağazası ve online’da mediamarkt.com.tr mağazası bulunuyor.

MediaMarkt hakkında

Türkiye’deki ilk mağazasını 2007’de açtı

Tüketici elektroniği perakendecisi

Türkiye’de 71 mağazası bulunuyor

Hedefler

Yatırım getirisini artırmak

Arama ağında doğru kullanıcıya, doğru zamanda dinamik ve gerçek zamanlı ulaşmak

Feed kullanımını en yüksek düzeyde sağlamak

Operasyon verimliliği sağlamak

Yaklaşım

Search Ads 360’ın Inventory Management özelliği kullanıldı

Saatlik promosyonlar için otomatik kampanya oluşturulmasını sağlayan özel şablonlar oluşturuldu

Sonuçlar

Yatırım getirisinde %41 artış

Tıklama oranında %7 ve dönüşüm oranında %12 artış

Dönüşüm başı maliyetlerde %43 düşüş

Zamandan %12 tasarruf

Hem fiziksel mağazalarında hem de online satış kanalı mediamarkt.com.tr’de binlerce ürünü tüketicisine sunan marka, yüksek teknoloji ürünlerine odaklanıyor ve en iyi deneyimi sunma hedefiyle her geçen gün servislerini güçlendirmeye devam ediyor. Son iki yılda mağaza sayısını %50 artıran ve online’da %30’luk bir büyüme elde eden MediaMarkt, Search Ads 360’ın Inventory Management özelliğinden faydalanarak ürün feed’indeki kategorileri en etkin şekilde kullanmak üzere düzenlemek ve maksimum verimi elde etmek istedi.

Satın alma yolculuğunun son adımına gelmiş ve hangi ürünü alacağına karar vermiş kullanıcıların yaptığı ürün aramalarında, kalite puanlarını maksimize ederek en doğru söylemle reklamını göstermek ve MediaMarkt’ın tüketicilerin vazgeçilmez adresi olmasını sağlamak markanın ana hedefini oluşturuyordu. MediaMarkt, ajansı SEM ile birlikte, “Tam olarak istediğin ürün MediaMarkt’ta var, üstelik, rakipsiz fiyatlar ve en iyi hizmet ürünlerini içeren MediaMarkt avantajlarıyla” mesajının verilmek istediği bir kampanya kurgusu oluşturdu. Ürün feed’inde bulunan ve ürün ismi sütununda gönderilen bilgilerin karakter sınırının çok üzerinden olmasından kaynaklı yaşadığı sorunları çözmek istedi.

MediaMarkt Türkiye CMO'su Çağanur Atay Uçtu; “MediaMarkt olarak en güncel reklam teknolojilerini kullanarak; bir yandan müşterilerimize uygun mesajı ulaştırmayı diğer yandan reklam yatırımlarımızı optimize etmeyi amaçlıyoruz. Ürün aramaları için oluşturulan kurgu; yüksek maliyet gerektiren bu işi oldukça verimli bir şekilde yönetmemize olanak sağlıyor,” diyor.

Sektörel dinamiklere bağlı olarak, stok ve fiyat gibi detayların gün içerisinde birden fazla değişebildiği senaryolarla karşılaşıldığı için, kullanıcıya satın almaya en yakın olduğu adımda doğru bilgiyi aktarabilmek marka için çok önemliydi. Bu yüzden de MediaMarkt, Arama motoru reklamcılığında en jenerik tüketici elektroniği aramasından çeşitli ürün aramalarına kadar tüm kullanıcı yolculuğunu barındıran bir strateji izlemeye karar verdi.

“Marka olarak, kullanıcının ürün aramalarında doğru mesajlarla karşısına çıkıyor olmanın, “ürün ve hizmet çeşitliliği” anlamında doğru bir algı yaratacağına inanıyoruz. Bu da, emin adımlarla ilerlediğimiz teknoloji alışverişinde akla ilk gelen marka olma yolculuğumuzda bize katkı sağlıyor.”

- Çağanur Atay Uçtu, MediaMarkt Türkiye İcra Kurulu Üyesi, Pazarlama ve Kurumsal İletişim Direktörü

Ürün araması ve jenerik arama yapan kullanıcıların analizine göre bir arama kampanya yapısı belirlendi. Bu yapının otomatik olarak oluşturulması ve kampanya, reklam grubu, anahtar kelime ve reklam metni yapılarının tamamının veri bazlı, gerçek zamanlı ve dinamik olarak değişmesi için Merchant Center feed'i Search Ads 360 arayüzünde etkinleştirildi. Detaylı bir feed analizi sonucunda ürünün tanımı, detayı, fiyatı, stok durumu ve farklı değişkenlere göre otomatik kampanya oluşturan, duraklatan, kaldıran ve tüm yapıyı gerçek zamanlı yöneten şablonlar oluşturuldu. Sürekli etkin kalan kampanyalara ek olarak da saatlik ve günlük promosyonlar sırasında yayınlanacak arama kampanyalarının otomatik olarak oluşturulması, yönetilmesi ve süresi tamamlanınca duraklatılması için farklı şablonlar eklendi.

Kampanya sonucunda bir önceki döneme kıyasla tıklama oranında %7, dönüşüm oranında %12 ve yatırım getirisinde %41’lik artış elde edildi. Ayrıca dönüşüm başı maliyetlerde de %43 oranında düşüş gerçekleşti. MediaMarkt uçtan uca kesintisiz çok kanallı bir hizmet sunma ve müşteriye değen tüm fonksiyonların entegre olarak çalışmasını sağlama ana hedefinde attığı adımları güçlendirmiş oldu.

“Tüm bu kazanımların yanında harcadığımız zamandan %12 tasarruf ettik ve bu eforu Search Ads 360 içerisindeki hesabımızı iyileştirebilecek diğer servisleri kullanarak harcadık.”

-Buğra Özden, Account Director, SEM
-Hanife Avcılar, Performance Marketing Consultant, SEM

Binlerce ürün dinamik bir şekilde nasıl yönetilir? Teknosa’dan öğrenin