O2O’ın gücünden faydalanan Vestel beyaz eşya satışlarını artırdı

Eylül 2018

Yerli üretimiyle yalnızca Türkiye’nin değil, dünyanın da en büyük teknoloji şirketleri arasında yer alan Vestel, 1984 yılında başlayan faaliyetlerini 1994 yılından beri Zorlu Holding bünyesinde sürdürüyor. 16’sı yurtdışı olmak üzere toplam 23 şirketten oluşan Vestel Şirketler Grubu, tüketici elektroniği, beyaz eşya, dijital ürünler, bilgi teknolojileri, LED aydınlatma ve savunma alanlarında geniş bir ürün yelpazesi sunuyor. 154 ülkeye ihracat yapan ve Türkiye’de beyaz eşya kategorisinde ilk üç üreticiden biri olan marka, beyaz eşya satışlarını artırmak istedi.

Vestel hakkında

Tüketici elektroniği ve beyaz eşya perakendecisi

1984 yılında kuruldu, merkezi İstanbul’da

www.vestel.com.tr

SEM hakkında

2006 yılında kuruldu

Performance ve Brand Marketing, SEO, Data Intelligence ve Web Analytics alanlarında hizmet veriyor

www.semtr.com

Hedef

Beyaz eşya satışlarını artırmak

Yaklaşım

YouTube’da TrueView reklam modeli benimsendi

Google Ads’te yeniden pazarlama yönteminden faydalanıldı

Online to Offline etkiyi ölçümlemek için Mağaza Ziyaret Raporlaması’ndan faydalanıldı

Sonuçlar

İletişim yapılan Nisan ayında üçlü set alımlarındaki büyüme geçen seneye göre %43 oranında gerçekleşti

YouTube’da 1.6 milyon izlenme ve %44 izlenme oranı elde edildi

Pazar payı artışı ve teknolojik marka imajını konumlandırmak adına beyaz eşya, Vestel için önemli bir ürün gamı. Bu ürün gamında satışlarını artırmak isteyen Vestel, medya ajansı SEM ve kreatif ajansı Concept & Project House ile birlikte bir iletişim kampanyası yapmaya karar verdi. “Üçlü ürün alımında net 750 TL indirim!”, “Beyaz eşyada görülmemiş bahar fırsatı” söylemlerinden oluşan cazip satış teklifleriyle, hem yeni ev kuranlar hem de beyaz eşyalarını yenilemek isteyen tüketiciler hedeflendi. Bulaşık makinesi, çamaşır makinesi ve buzdolabını aynı anda almak isteyenler, kullanıcı davranışı sinyalleri incelenerek hedef kitle olarak belirlendi.

YouTube’da TrueView reklam modeli benimsendi ve özellikle taşınma, evlilik gibi hayattaki önemli dönüm noktaları dikkate alındı. Bunun yanı sıra, benzer kitleler, özel yakın ilgi alanı ve pazardaki kitle gibi hedeflemeler kullanıldı. Görüntülü Reklam Ağı’nda ise aynı hedeflemelere ek olarak iletişimde kullanılan metinlerde düzenlemeler yapıldı ve Google Ads’in yeniden pazarlama yöntemlerinden faydalanıldı; son 30 gün içerisinde beyaz eşya sayfalarını ziyaret eden kitleler hedeflendi.

Online’da gerçekleştirilen kampanyanın offline’da yarattığı etkiyi ölçümlemek için Mağaza Ziyaret Raporlaması’ndan faydalanıldı. Offline sonuçlara bakıldığında, iletişimi yapılan üçlü alım kampanyası, ikili alıma göre daha iyi sonuçlar sergiledi ve iletişim yapılan Nisan ayında üçlü set alımlarındaki büyüme geçen seneye göre %43 oranında gerçekleşti. 24 Mart - 26 Nisan 2018'de yapılan toplam satış, 11'er günlük periyotlara bölündü. Ocak ayı haricinde üçlü alımlarda yıllık en büyük büyüme, kampanya iletişiminin yapıldığı nisan ayındaki 11 günde gerçekleşti. Toplam satışın %38’i, bu dönemde elde edildi.


“Google’ın sunduğu mağaza ziyaret ölçümleme sistemi sayesinde yatırım getirisi analizleri ile optimizasyon gerçekleştirdik. Bunun yanı sıra mağazalarımıza yönlendirdiğimiz tüketicinin dönüşümünü Yer Uzantıları sayesinde takip edebildik. Yoğun bir satış stratejisi olan Vestel diğer satış kampanyalarında bu projenin olumlu sonuçları yol gösterici olacak.”

-Feza Turunçoğlu, Pazarlama İletişim Grup Müdürü, Vestel


YouTube kampanyaları sonucunda ise, 1.6 milyon izlenme ve %44 izlenme oranı elde edildi. Yaşamdaki önemli olaylar hedeflemesinde, %53’lük izlenme oranı elde edildi. Bu hedeflemede evlilikle ilgilenen kitlede, %0.18 mağaza ziyaret dönüşüm oranı ile en yüksek dönüşüm oranına sahip hedefleme oldu.

Beyaz eşyanın marka için yarattığı öneme vurgu yapan kampanya, Vestel için kritik bir önem taşıyordu. Vestel Pazarlama İletişim Grup Müdürü Feza Turunçoğlu markanın yürüttüğü stratejiyle ilgili şöyle diyor; “Vestel, 2012’den beri mecra planlamasında dijital dönüşüme adım atan ve geniş ürün gamıyla neredeyse 12 ay tüketici gündeminde olması gereken bir marka. Yoğun bir offline mecra kullanımı olan Vestel özellikle son iki yılda dijital dünya ile daha uyumlu hale geldi. Offline mecraları yoğun kullanan bir marka olarak, offline tarafta yarattığımız marka bilinirliğinin dijitalde artırarak satışa dönüştürmeyi hedefliyoruz. Bu kampanyayla da doğru hedefleme yaparak dijital araştırma alışkanlığı yüksek ancak offline satın alma eğiliminde olan tüketiciye ulaşmayı başardık.”


“Beyaz Eşya kategorisindeki bu kampanya planımızda, Google’ın sunmuş olduğu hayattaki önemli anları hedefleme stratejisinde yeni ev kuran ve ev değiştiren kitleler tam olarak ulaşmak istediğimiz kitleyi tanımlıyordu. Kampanya iletişimi başladıktan sonra da hedeflenen bu kitlelerin beklenen şekilde, yüksek performanslı olduğunu ölçümledik. Ayrıca online metriklere ek olarak, mağaza ziyaret rakamlarını da ölçebilme, buna göre optimizasyon yapabilme fırsatımız oldu.”

-Oğuz Kansoy, Senior Account Manager, SEM


Koçtaş, Store Sales Direct sayesinde fiziksel mağaza cirosunun, dijital kampanya yatırımının 20 katı olduğunu ölçümledi