Tatilbudur, Dijitalden Fiziksele Geçişe Yönelik Ölçüm Sayesinde Satışlarında %266 Artış Yakaladı

Ekim 2017

Genel merkezi İstanbul'da yer alan Tatilbudur.com'un iki ana satış kanalı bulunuyor: çevrimiçi (web sitesi) ve çevrimdışı (çağrı merkezi). Türkiye'de müşteriler internette tatil aramaya çok vakit harcasa da genellikle nihai satın alma işlemini çağrı merkezinden yapıyor. "Dijital" bir seyahat acentesi olmasına rağmen, satışların büyük çoğunluğunu aslında Tatilbudur.com'un çağrı merkezi oluşturuyor. Tatilbudur.com ve birlikte çalıştığı ajans SEM, dijital kampanyaların performansıyla çağrı merkezi satışlarını bağlamanın bir yolunu bulmaya ihtiyaç duydu.

Tatilbudur.com Hakkında

Seyahat acentesi

Genel merkezi İstanbul'da

SEM Hakkında

2006 yılından bu yana Performance Marketing, Brand Marketing, SEO, Data Intelligence ve Web Analytics alanlarında hizmet veriyor

www.semtr.com

HEDEFLER

Dijitalden fiziksele yönelik dönüşümleri ölçme

AdWords'ün gerçek değerini anlama

YAKLAŞIM

Google Etiket Yöneticisi uygulandı

Çağrı merkezi satışlarını teyit etmek üzere yeni açılış sayfası oluşturuldu ve etiketlendi

Çevrimdışı satışları önceki çevrimiçi etkileşimlere bağlamak amacıyla Google Analytics kullanıldı

Çevrimdışı satışları önceki reklam etkileşimlerine bağlamak amacıyla AdWords kullanıldı

SONUÇLAR

%266 daha fazla dönüşüm yakalandı

%72 daha az dönüşüm başına maliyet ölçüldü

Dijital pazarlama optimizasyonlarının hem çevrimdışı hem de çevrimiçi satışları temel alması gerektiğini bilen Tatilbudur.com ve performans acentesi SEM, çağrı merkezinin aranmasıyla sonlanan dönüşümleri ölçmeye dönük adımlar attı. SEM’in Dijital Zeka ve Performans Ekibi, Google Analytics ve AdWords'ü kullanarak online dönüşümleri ölçmek amacıyla Google Etiket Yöneticisi'ni uyguladı. Ayrıca, belirli bir açılış sayfasıyla ilişkili yeni bir e-ticaret etiketi başlatarak çevrimdışı dönüşümleri izlemek için de bir yöntem geliştirdiler. Kullanıcılar çağrı merkezi aracılığıyla bir satın alma işlemini tamamladığında bildirim alabiliyor ve bu noktada çevrimdışı dönüşüm sayılabiliyordu.

Kullanıcı daha önce web sitesini ziyaret ettiyse Google Analytics, açılış sayfası ziyaretini kullanıcının önceki site etkileşimlerine bağlıyordu. Aynı mantık AdWords etkinliği için de geçerliydi: Kullanıcı açılış sayfasını ziyaret etmeden önceki 30 gün içinde bir reklama tıkladıysa AdWords dönüşüm izleme etiketi sayesinde dönüşüm düzgün bir şekilde kaydedilebiliyordu.

Bu yaklaşımın sonucunda Tatilbudur.com hem online hem de çevrimdışı dönüşümleri ölçmeyi başardı. AdWords eskisinden %266 daha fazla dönüşüm yakalayabildiği için, Tatilbudur.com edinme başına maliyeti daha doğru şekilde ölçmeyi başardı ve bunun önceden düşünülene kıyasla yaklaşık %72 daha düşük olduğunu gördü. Entegrasyondan önce markasız (jenerik) kampanyalar online dönüşümlerin %50'sini oluştururken, entegrasyondan sonra bu kampanyaların dijitalden fiziksele dönüşümlerin aslında %62'den fazlasını oluşturduğu ortaya çıktı.

Dijitalden çağrı merkezine entegrasyon, bizim için pazarlama stratejimizi desteklemek adına bir dönüm noktasıydı. Kampanyalarımızın gerçek performansını izlememize yardımcı oldu. Müşterilerimiz çok kanallı davranışlar sergiliyor. Bu nedenle, daha iyi pazarlama kararları almak amacıyla davranışlarını yakalamak zorundaydık.

- Yekta Yenilmez, CMO, Tatilbudur.com

Dijitalden fiziksele dönüşümler bizim için daha fazla veri ve daha iyi kampanya denetimi anlamına geldi. Entegrasyon kesinlikle Tatilbudur'un genel arama performansını iyileştirmemizi sağladı.

- Ali Yılmaz, Genel Müdür, SEM

Genel anlamda Tatilbudur.com ve SEM, hem kampanya hem de ürünler için daha gerçekçi bir dönüşüm oranı elde etti. Yeni analizler sayesinde ekip markasız kampanyalara verdiği ağırlığı artırdı ve bu, daha iyi performans ortaya koyulmasını sağladı. Ayrıca veriye dayalı çözümleri kullanmak için daha fazla dönüşüm gerekli olduğundan, otomatik teklif kullanmaya başlayarak ilerleme sağladılar.

 

2020’de en çok okunan 10 Think with Google makalesi