Yerel Envanter Reklamları, River Island için İnternet ve Fiziksel Mağazalar Arasında Köprü Görevi Yaptı

Ocak 2017

River Island, şehir merkezinde alışveriş yapmak için mobil cihazlarında araştırma yapan tüketicilere ulaşmak için Yerel Envanter Reklamlarını kullanan ilk İngiliz moda markası oldu.

Hem bir e-ticaret sitesi hem de şehir merkezindeki yüzlerce mağaza ile hizmet sunan moda perakendecisi River Island, müşterileri için kanallar arası alışveriş deneyimini iyileştirmek amacıyla sürekli bir arayış içinde. Şirket bu çabaları kapsamında kısa süre önce Yerel Envanter Reklamlarını (LIA) kullanmaya başladı. Yerel Envanter Reklamları perakendecilere, mağazalarının yakınında arama yapan tüketicilere ürünlerini doğrudan sergileme olanağı sunuyor. Perakendeci yerel envanterinin feed'ini sağlar ve bir kullanıcı mağazanın çevresindeki belirlenmiş mesafe içinde bu ürünleri ararsa reklamlar tetiklenir. Kullanıcılar bir Yerel Envanter Reklamını tıkladığında, Google'ın barındırdığı bir "Yerel Vitrin" sayfasına yönlendirilir. Bu sayfada ürünlerin stok durumu ve en yakındaki mağaza bilgilerinin yanı sıra online alışveriş yapılabiliyorsa bunun için bir bağlantı verilir.

River Island’ın dijital pazarlama ekibi ve mağaza satış ekipleri, markanın 250'den fazla mağazasının her birine ait envanter verilerinin kullanılabilir olmasını sağlamak için feed sağlayıcısı Intelligent Reach'le birlikte çalışıyordu. Yerel Envanter Reklamları hazırlamak da bu ekipler arasında bir köprü kurmayı gerektiriyordu. River Island, sunduğu perakende satış deneyiminin sorunsuz olduğunu vurgulamak için hem online olarak hem de mağazadan satın alınabilen çok kanallı ürünleri tanıtma yoluna gitti. Bir mağazanın yakınında mobil cihazıyla arama yapan kullanıcılar arasında yüksek oranda görünürlük sağlamak için gereken mobil teklif ayarlamalarını da devreye soktu.

Yerel Envanter Reklamları, River Island için İnternet ve Fiziksel Mağazalar Arasında Köprü Görevi Yaptı

Sonuçlar

Kampanyanın başarısı hem mağaza ziyaretlerine hem de İnternet ve mağaza satışlarına göre ölçüldü. Bunun için, Google araçlarından ve River Island’ın web analiz platformundan elde edilen veriler kullanıldı. Toplamda, Yerel Envanter Reklamlarına yapılan mobil tıklamaların %6'sı mağaza ziyaretiyle sonuçlandı. Standart Alışveriş kampanyalarıyla karşılaştırıldığında bu oran mağaza ziyaretlerinde %17'lik bir artışa karşılık geliyordu. Reklam harcamalarından elde edilen gelir %15 artarken, offline performans verileri dahil edildiğinde satışlarda %33 artış gözlemlendi. Bu mükemmel sonuçlardan güç alan River Island şimdi, mağaza ziyareti verilerini otomatik teklif stratejisine entegre ederek yaklaşımını optimize etmeyi planlıyor. Ayrıca işaretçileri kullanarak mağaza ziyareti verilerini geliştirme imkanlarını keşfediyor.

Bu sonuçları derinlemesine inceleyen River Island'ın Müşteri Yöneticisi Josie Cartridge, Yerel Envanter Reklamlarının sağladığı ek bilgilerin müşteri yolculuğunda gerçek bir fark yarattığına inanıyor. “Yerel Envanter Reklamları konusunda şimdiye kadar yürüttüğümüz çalışmalardan memnunuz ve hedeflenmiş mobil etkinliğin hem mağaza hem de İnternet satışlarını artırdığını görmek güzel. Mobil ortam bize, alışveriş deneyimini konum teknolojisi ve stok bilgileri yoluyla geliştirmek için birçok fırsat sağlıyor. Google'la çalışmaya devam etmek ve bu alanda kendimizi geliştirmek bizi heyecanlandırıyor.”

Bu yılbaşı alışverişi döneminde artık herkes Akıllı Tüketici