4. Bölüm: Sorunsuz Alışveriş

Mayıs 2016

Tüketiciler alışveriş yapmak için bir cihaz kullandıklarında, bu deneyimin sorunsuz olmasını beklerler. Mobil ortamda alışveriş sürecini sorunsuz bir deneyim haline getirin.

 

(3. Bölüm: Alışverişi Tamamlama ve Ödeme İşlemleri'nin devamı)

21. Tüketici dostu formlar oluşturun.

Formlar, kullanıcıların bilgi girme şekliyle uyumlu olmalıdır. Kullanıcıları, uygulamanın kısıtlarına uyum sağlamaya mecbur bırakmak yerine, birden çok girdi biçimini destekleyen ekranlar tasarlayın. Ayrıca, form alanları görünümünün klavye gibi arayüz öğeleri ile engellenmediğinden ve rahatça görülebildiğinden emin olun. Kullanıcılar form alanlarını tamamladıkça her alanı ekranda otomatik olarak yukarı taşıyın. Otomatik doldurma, otomatik büyük harf ve kredi kartı tarama gibi işlevleri kullanmak da iyi bir fikirdir.

fc999

22. Şifre kimlik doğrulama işlemini sorunsuz bir deneyim haline getirin.

Kullanıcılar, şifre oluşturmak ya da sıfırlamak için zahmetli ve birden çok adımdan oluşan işlemler yapmak zorunda kaldıklarında rahatsız olurlar. Kimlik doğrulama deneyimini basitleştirerek kullanıcıların işlemi yarıda bırakıp süreci terk etme riskini azaltın. Gerekli adım sayısını en aza indirin veya üçüncü taraf üzerinden oturum açma ya da dijital parmak iziyle dokunarak oturum açma gibi farklı kimlik doğrulama yöntemleri kullanın.

50e

23. Bağlamsal izinler isteyin.

Kullanıcılar, uygulamanın doğru şekilde çalışması için gerekli olan izinleri vermediklerinde, bir görevde sıkışıp kalabilirler. Bunu önlemek için uygulamaların bağlamsal izinler istemesi ve bu erişimin sağlayacağı değeri belirtmesi gerekir. İlgili görev sırasında istendiğinde kullanıcıların izin verme olasılığı daha yüksektir.

5923
6faa

24. Müşteri hizmetleri bilgilerinin kolay bulunabilir olmasını sağlayın.

Kullanıcılar yardım almak için ilk kez arama yaptıklarında, sitenin veya uygulamanın en alt kısmına bakma eğilimi gösterirler ve bir soruları olduğunda müşteri hizmetleriyle iletişim kurmanın açık bir yolunu göremezlerse alışveriş deneyimini iptal edebilirler. Telefon ve e-posta gibi iletişim bilgileri sunmanın yanında müşteriye İnternet üzerinden sohbet etme imkanı vermek de faydalı bir seçenektir. Birden fazla yardım alma seçeneği sunmak, kullanıcıların kendilerine en uygun seçeneği tercih etmesine olanak tanır.

e5dc

25. Alışveriş deneyimi boyunca katma değerleri vurgulayın.

Ücretsiz gönderim veya fırsatlar gibi katma değer sunan satıcıların, bunları alışveriş deneyimi boyunca mümkün olan her noktada yinelemesi gerekir. Bu bilgilerin her ürün sayfasında yeniden görünmesine özen gösterin.

ead43
d3d74
Dönüşümleri Artırmak İçin Kullanıcı Deneyimini İyileştirmenin İpuçları