Araç sektöründe online açık artırma hizmeti veren web sitesi ikinciyeni.com, hareket halindeki tüketicilerin dikkatini çekmek için özel bir AdWords komut dosyası kullanıyor

Mart 2017

Online açık artırma platformu ikinciyeni.com, Türkiye otomotiv sektörünün lider şirketlerinden biri olan Çelik Motor bünyesinde faaliyet gösteriyor. 130.000'den fazla üyesi olan ikinciyeni.com, haftanın her günü, farklı araba üreticilerine ait ikinci el arabalar için yaklaşık 80 açık artırma düzenliyor.

HEDEFLER

Uygun fiyatlı ikinci el arabaları araştıran tüketicilere ulaşma

İnternet üzerinden arama yapan kullanıcılara doğrudan araba satma

Açık artırmaya dayalı satışla ilgilenen kitlelerin dikkatini çekme

YAKLAŞIM

Mobil teklif ayarlamaları, uyarlanmış reklam metinleri ve reklam uzantıları kullanılarak mobil pazarlama stratejisi oluşturuldu

Uygulama yükleme kampanyası başlatıldı

Edinme başına maliyet (EBM) hedefi için optimizasyon yapıldı

AdWords reklam özelleştirici parametreleri kullanılarak özel geri sayım işlevi eklendi

Konuma dayalı anahtar kelimeler ve teklif ayarlamaları kullanıldı

Arama ağı reklamlarına yönelik yeniden pazarlama listeleri (ARYPL) kullanıldı

SONUÇLAR

Yaklaşık olarak tüm trafiğin %60'ı ve tüm dönüşümlerin %50'si Google AdWords aracılığıyla sağlandı

Geri sayım gösteren reklamlar, standart arama ağı reklamlarından üç kat daha yüksek dönüşüm ve tıklama oranları sağladı

AdWords yatırım getirisi %80 oranında arttı

Ücretli aramanın desteklenen dönüşüm oranı %50'yi geçti

Çok düşük bir ortalama uygulama indirme maliyeti (yaklaşık 0,30 Euro) elde edildi

Yerel kampanyalar sayesinde tıklama başına ve dönüşüm başına maliyetler düşürüldü

6a4d0_ikinciyeni_BODY IMAGE

Pazarlama ve satış dahil olmak üzere tüm süreçlerine teknolojiyi dahil etmeye odaklanan ikinciyeni.com uygun fiyatlı, temiz ikinci el araçları araştıran kullanıcılara internet üzerinden ulaşma hedefini benimsedi. Ekip, araçlar için araştırma yapan kullanıcılara doğrudan araç satışı yapmanın yanı sıra açık artırmaya dayalı satışla ilgilenen kullanıcıların da dikkatini çekmek istedi.

Kullanıcıların büyük bir kısmı online açık artırma sistemine mobil cihazlarından eriştiği için, ikinciyeni.com verimli bir Google AdWords mobil yaklaşımına ihtiyaç duydu. Ekip, performans ajansı Kubix Digital ile birlikte bir strateji hazırladı, mobil teklif ayarlamaları yaptı, reklam metinlerini mobil cihazlara uyarladı ve mevcut tüm uzantı biçimlerini kullandı. Mobil uygulama kullanımında artış elde etmek amacıyla, uygulama yükleme işlemlerini artırmak üzere tasarlanmış ve edinme başına maliyet (EBM) hedefi için optimize edilmiş reklam biçimlerinden yararlandı. Ekip, mobil uygulama kullanımını ölçebilmek için de ayrı bir Google Analytics hesabı oluşturdu. Böylece, mobil uygulama kullanıcılarının davranışlarını ve dönüşümlerini analiz edip, mobil cihazlara özel optimizasyon stratejilerini geliştirmeye devam ederken bu analizlerden yararlandılar.

ikinciyeni.com’un benzersiz açık artırma biçimi, reklam öğeleri için önemli bir fırsat sundu. Şirket gösterilen ilgiden yararlanmak için, AdWords reklam özelleştirici parametrelerini kullanarak, açık artırmanın sonuna kadar dinamik olarak geri sayım yapan özel bir geri sayım işlevi tasarladı. Açık artırma bitiş tarihi ve saatinin tam olarak karşılandığından emin olmak için bu işlev bir zaman dönüştürme aracı ile her gün güncellendi.

1ad8b_ikinciyeni_BODY IMAGE2

Kubix Digital, İstanbul yakınında iki yeni araç teslim noktasının açıldığı sırada, Ankara ve İzmir ile bu şehirlerin çevresindeki bölgeleri hedefleyen iki yeni AdWords kampanyası oluşturdu. Genel anahtar kelimeler; Ankara, İzmir arama terimlerini ve bu şehirlerin etrafındaki kentsel yerleşim bölgelerinin adlarını içeriyordu. ikinciyeni.com son olarak, AdWords'de arama ağı reklamlarına yönelik yeniden pazarlama listelerini (ARYPL) kullanarak, açık artırmaya katılmadan siteyi ziyaret etmiş olan kullanıcıları hedefledi. Mesajlar, açık artırma modelinin avantajlarını açıklıyor veya kullanıcıları alakalı bir açık artırmaya yönlendiriyordu.


"AdWords, uygun potansiyel müşteri ve satış elde etme konusunda bizim için en güçlü kanal olduğunu kanıtladı. Uyarlanmış bir mobil stratejiye sahip olmak ve talebe bağlı reklam arama sonuçları göstermek, dijital tüketici yolculuğu hakkındaki bilgi birikimimizi tam anlamıyla artırıyor. Şimdi bu bilgileri organik pazarlama çalışmalarımızda kullanacağız."

-Ceyda Mirel, Dijital Pazarlama ve E-Ticaret Müdürü


Kampanya süresince, yaklaşık olarak tüm trafiğin %60'ı ve tüm üyelikler ile depozito ücretlerinin %50'si Google AdWords aracılığıyla sağlandı. En yüksek dönüşüm oranı, AdWords reklam özelleştirici parametrelerini kullanan reklamlarla elde edildi. Söz konusu reklamlar, standart arama ağı reklamlarından yaklaşık üç kat daha yüksek dönüşüm ve tıklama oranı sağladı. Reklam özelleştirici stratejisi, ARYPL ile birleştirildiğinde AdWords'den elde edilen toplam yatırım getirisi %80 arttı.

Google AdWords tarafından desteklenen diğer trafik kaynaklarının dönüşüm oranı da çok yüksekti. Ücretli aramanın desteklenen dönüşüm oranı %50'den fazlaydı ve bu da ücretli pazarlamanın müşteri dönüşüm yolculuğunda önemli bir rol oynadığını gösteriyordu. Mobil uygulamada, EBM hedefi sayesinde çok düşük bir ortalama indirme maliyeti (yaklaşık 0,30 Euro) elde edildi. Ayrıca, konuma dayalı arama terimleri ile bölgesel aramaların farklı kampanyalara ayrılması, hem tıklama başına maliyet hem de dönüşüm başına maliyette daha düşük rakamlarla sonuçlandı.

Hotel Àmbit'in Google Otel Reklamları kampanyasında reklam harcamalarından elde edilen gelir oranı %2.465. Ayrıca %67'ye varan daha düşük satış maliyetiyle diğer dağıtım kanallarını da geride bırakıyor.