Avrupa'daki mobil hız sıralamaları belli oldu. Sizin sitenizin performansı nasıl?

Marcin Karnowski / Eylül 2017

Web trafiğinin yarısı artık mobil kaynaklı. Ancak güncel bir araştırma raporuna göre Avrupa'daki işletmeler bu yoğunluğa veya fırsata hazır değil. Bu makalede, sitenizin yavaş yüklenmesinin müşterileri sizden neden uzaklaştırdığına ve sitenizi hızlandırmak için atabileceğiniz bazı adımlara değineceğiz.

Birçok pazarlamacı, mobil kullanıcıların hız aradığı konusunda hemfikir. Fatura öder, ürün veya hizmet satın alır ya da yalnızca makale okumak için sayfalar arasında gezinirken zamanın önemi büyüktür. Kimse bekletilmekten hoşlanmaz.

Siteniz yavaşsa müşterilerinizi kolay kaybedersiniz

Güncel bir araştırma raporuna göre ziyaretçilerin %53'ü, yüklenmesi üç saniye veya daha uzun süren mobil sitelerden ayrılıyor1. Sayfa yüklenme süresi arttıkça bu rakam da hızla yükseliyor. Örneğin, mobil cihaz kullanıcılarını 1 ila 5 saniye daha bekletmeniz durumunda, siteden ayrılma olasılıkları %90 artıyor. Bir saniye daha eklediğinizde, bu oran %106'yı buluyor2

Hızın ne kadar önemli olduğunu belirttik. Peki Avrupa'daki mobil siteler şu an nasıl performans gösteriyor? Bunu öğrenmek için Google, 17 Avrupa ülkesi ve 11 farklı sektörde mobil reklamların açılış sayfalarını hız testine tabi tuttu. Ortalama yüklenme süresinin şu anda 9,124 saniye olduğu anlaşıldı. Yani siteler, en iyi uygulama olarak görülen üç saniyeden yaklaşık 6 saniye daha yavaş yükleniyor. En başarılı olanlar, açılış sayfalarında 8,148 saniyelik ortalama yüklenme süresiyle, Seri ve Yerel İlan siteleri. Finans sitelerinde bu rakam 8,227 saniye. Eğitim ve Devlet siteleri ise 8,600 saniyede yükleniyor. Online alışverişin doğası gereği genellikle hızlı olması beklenen Perakende sitelerinin 10,290 saniyeyle en düşük performans gösterenler arasında olması ise ironik. Bunun hemen ardından (hemen denebilirse) 10,259 saniyeyle Otomotiv siteleri geliyor.

Turkey Data

Bu hız değerlerinin, Avrupa'daki işletmeleri artık uyandırması gerekiyor. Online satın alma işlemlerinin neredeyse 3'te birinin mobil cihazlardan yapıldığı düşünüldüğünde, sitelerini hızlandırıp bu fırsattan yararlanmanın büyük getirileri olacağı ortada.

Sitenizi nasıl hızlandırırsınız?

İyi haber ise mobil sitenizi hızlandırmanın, çok karmaşık veya zaman alan bir süreç olmaması. Yeni bir eve taşındığınızı varsayın. Aşağıdaki önerileri uygularsanız bu süreç çok daha rahat geçecektir:

  • Önce en önemli eşyaları koliden çıkarın En büyük önceliği, ekranın üst kısmındaki içeriklere verin. Böylece kullanıcılar sitenizin daha erkenden tamamen yüklendiğini düşünüp alışverişe daha hızlı başlayabilir. Birden fazla JS ve CSS dosyanız varsa bunların daha sonra yüklenmesini sağlayın. Bu sayede kullanıcılar, içeriği okumaya ve etkileşime girmeye daha erken başlasın. 
  • Araçla ev arasında daha az gidip gelin Mobil sitenizdeki her kaynak, sunucudan ek isteklere yol açar. Bu nedenle, benzer dosyaları gruplara ayırmayı (ör. JS'ler JS'lerle, CSS'ler CSS'lerle birlikte olsun) deneyin. 10 KB'nin altındaki küçük resimler de sprite görselleri veya web formatı olarak birleştirilebilir. 
  • Daha hafif koliler kullanırsanız eşyaları daha rahat taşırsınız Büyük resimler, daha geç yüklenir ve siteyi yavaşlatır. Mümkünse resimleri 100 KB'den küçük olacak şekilde sıkıştırın. Ayrıca GZIP kullanarak, CSS veya JS gibi metin tabanlı kaynakların boyutunu da %70-80 oranında düşürebilirsiniz.

Mobil siteniz hızlı mı?

Ücretsiz Sitemi Test Et aracımızdan yararlanarak, mobil sitenizin performansını öğrenebilirsiniz. Aynı zamanda sitenizi sektördeki diğer sitelerle karşılaştırıp, önerdiğimiz düzeltmeleri uyguladığınızda işletmenizin bundan nasıl etkileneceğini gösterebiliriz.

Mobil sitenizi hızlandırmak kârlılığınızı nasıl artırır?