Oyun uygulaması mı pazarlıyorsunuz? Yükleme sayısını artıran reklam unsurlarına odaklanan yeni araştırmaya göz atın

Tobias Walter, Anmol Diddan / Aralık 2020

Oyun dünyası pandemiden önce de tüm dünyayı sarıyordu. Akıllı telefonların yaygınlaşmasıyla oyuna erişimi olan kullanıcıların sayısı da arttı. Karantina uygulamalarıyla birlikte bu yılın ilk aylarında 2019'un ilk aylarına kıyasla dünya genelinde oyun uygulamalarının indirilme sayısında %30 artış gerçekleşti.

Şu istatistiği temsil eden, cep telefonu oyunu üzerindeki trend artış oku: 2019'un son aylarından 2020'nin ilk aylarına dünya genelinde oyun uygulamalarının indirilme sayısında %30 artış.

Oyun dünyası büyümeye devam ederken daha fazla uygulama pazarlamacısının oyun yüklemelerini artırmanın en iyi yolunu öğrenmek amacıyla bize ulaştığını fark ettik. Bu soruyu ayrıntılı bir şekilde ele almak için önce insanları oyun oynamaya iten faktörleri inceledik. Daha sonra gerçek oyun uygulamalarının reklam kampanyalarına, özellikle Uygulama Kampanyalarına bakarak yükleme sayısını artırmada diğerlerinden daha başarılı olan reklam öğesi unsurlarıyla ilgili yaklaşımlar aradık. (Spoiler uyarısı: Bazı yaklaşımlar bulduk.)

Oyun uygulamalarının yükleme sayısını artırmak için insanların neden oyun oynadığını anlamak ve bu anlayıştan esinlenerek reklam öğesi oluşturmak gerektiği sonucuna ulaştık. Kulağa çok basit gelse de, oyun uygulaması pazarlama stratejilerinin yürütülmesindeki küçük ayrıntılar son derece hassas olabilir.

Basit ve temel oyunları oynamaya iten faktörler

Her oyun pazarlamacısının bildiği gibi oyun dünyası genellikle, zaman ve enerjisinin büyük bir kısmını oyunlara ayıran "temel" oyuncular ile oyunlara zaman geçirmek için yönelen "basit" oyuncular olmak üzere iki gruba ayrılır.

Bu oyunculara etkili bir şekilde ulaşmak için neden oyun oynadıklarını ve etkileşim kurma biçimlerini bilmek gerekir. Konu hakkında bilgilerimizi derinleştirmek için Japonya, Birleşik Krallık ve ABD'de yüzlerce basit ve temel oyun kullanıcısının katıldığı niteliksel bir araştırma yürüttük.1

Temel ve basit oyuncular için reklam öğesi farklılıkları

Oyun uygulamalarının yükleme sayısını artırmada en etkili reklam öğesi unsurlarını analiz ederken dünya genelinde hem Fortnite gibi karmaşık temel oyunları hem de Candy Crush gibi daha sade ve basit olanları kapsayan binlerce oyunun en iyi performans gösteren ve performansı en düşük olan Uygulama Kampanyaları kapsamında yayınlanan reklamlarını mercek altına aldık.

Yüklemeleri artırmada başarılı olan ve olmayan reklam öğelerinde yaklaşımları keşfetmek için gerçek kişiler tarafından yapılan incelemelerden ve makine öğreniminden yararlandık. Temel ve basit oyun kitlelerine ulaşmak için göz önünde bulundurmaya değer belirgin yöntemler olduğunu ve bunların her iki grup için farklılık gösterdiğini öğrendik.

Bu en iyi uygulamaları göstermek amacıyla, kurguladığımız "Captain Unskippable" adlı temel oyun için reklamlar hazırladık.

Örnek temel oyun reklamı

Bu reklamda kullanılan iyi uygulamalar: Oyun evrenini yüksek kaliteli bir şekilde tanıtıyor, oyuncunun yapabileceği seçimleri vurguluyor, ilerlemeyi sergiliyor ve temel oyuncuların kendine meydan okuma tutkusuna hitap eden bir mesaj veriyor.

Çeşitlilik sunmak amacıyla da oyunda nasıl ustalaşılacağını gösteren bu öğretici temalı reklamı hazırladık. Temel oyuncuların istediği, oyuna derin bir şekilde dalmak olduğu için birden fazla öğe kullanmak çok önemli.

Bu en iyi uygulamaları göstermek amacıyla kurguladığımız basit oyun için reklamlar oluşturduk.

Örnek başarılı basit oyun reklamı

Bu reklamda kullanılan iyi uygulamalar: El demosuna yer vererek oyunun basitliğini öne çıkarıyor, neşeli basit sesler kullanıyor, basit oyunseverlerin kafa dağıtma ve mola verme gibi duygusal ihtiyaçlarına hitap eden bir mesaj veriyor.

Deney için ortam yaratın

Başarılı bir oyun yükleme reklamı için eksiksiz bir tarif hazırlamak mümkün olmasa da, reklam öğelerinde bu yöntemlerden yararlanmak, neyin işe yaradığını öğrenmek isteyenlere ideal bir başlangıç noktası sağlar. Reklam öğelerindeki bu yaklaşımlar talimat gibi görünse de yaratıcılığı ortaya çıkarmak ve deney yapmak için yeterince imkan tanır. En gelişmiş oyun pazarlamacıları testlerine sürekli devam eder.

Farklı perspektifleri, oyun türüne bağlı olarak mücadele veya rahatlama isteğini çağrıştıran harekete geçirici mesajları, müzik seçimlerini ve hatta vurgulamaları test etmeyi düşünebilirsiniz. Oyun pazarlamacıları, temel oyunları ve basit oyunları oynamaya iten faktörleri dikkate alıp reklam öğelerini bunları düşünerek oluşturduğu sürece yükleme kampanyalarının başarılı olması için doğru yolda ilerlemeye devam edecektir.

Oyun sektöründen global trendler: Farklı bir yılbaşı sezonuna hazır olun