CaixaBank Mobil Uygulama Etkileşim reklam modelini benimseyerek dönüşüm oranlarını %60 artırdı ve Yatırım Getirisini ikiye katladı

Mart 2018

Uygulamalar, kullanıcıları doğru zamanda ve doğru şekilde etkilemek için önemli araçlardır. CaixaBank müşteri kredisine erişimi sağlayacak yeni, çok kanallı ve basit bir süreç geliştirdi. Bu yeniliğin sağladığı başarıdan sonra CaixaBank hiç vakit kaybetmeden bu süreci diğer ürünlerine de uygulayarak yeni iş fırsatları yakaladı.

Hedefler

Müşterilere çözümler sunarak arama sonuçlarındaki görüntülenmeyi artırma

Mesajları kişiselleştirerek ilgi düzeyini yükseltme

Sunduğu teklifleri çeşitlendirerek müşterilerle iletişim kurma

Müşteri uygulamasında alışık oldukları bir arayüz kullanarak işlemleri basitleştirme

Dönüşüm oranlarını artırıp edinme maliyetlerini düşürme

Yaklaşım

Mobil platformlarda mesajları daha iyi hedeflemek ve kişiselleştirmek amacıyla çözüm aracı olarak Mobil Uygulama Etkileşim modeli benimsendi

Sonuçlar

Kampanya maliyetleri %15 azaldı

Potansiyel kullanıcıların mobil trafiği üç kart arttı

Dönüşüm oranları %60 arttı. Mobil ağ üzerinden elde edilen Yatırım Getirisini (YG) ikiye katladı

Bir yıl içinde tüketici finans aramalarında %20 daha fazla görüntülendi

Kampanya süresince tıklama paylaşımında %13'e varan artış elde etti

Konumlandırma:

CaixaBank'ın hedefleri, hem kullanıcılarının hem de dijital çağın gelişimiyle birlikte dönüşüm geçirdi. Artık internet bankacılığında birincil araç olarak mobilin kullanıldığı bir dönemdeyiz.

Mobil bankacılıkta 4.3 milyon etkin kullanıcıdan 2 milyonu yalnızca cep telefonları aracılığıyla işlem yapıyor:

  • Her 5 dijital işlemden 2'si
  • CaixaBank havale işlemlerinin %19'u
  • Hazır bireysel kredilerin (Tıkla ve Kullan) %37'si
  • Tahvil alım satımlarının %17'si mobil ağ üzerinden gerçekleşti.

Banka, müşterileriyle iletişimini güçlendirmek için kullanıcı deneyimine odaklandı. Başlangıç noktası olarak CaixaBank kendisine zor bir hedef belirledi: Müşterilerini farklı segmentlere ayırıp mobil uygulama üzerinden onlara ulaşmak.

Bunun yanı sıra hedefleri arasında şunlar yer alıyordu:

  1. Uygulama üzerinden görünürlüğünü artırarak tüm CaixaBank müşterilerine finansal ihtiyaçlarına uygun çözümler sunmak
  2. Kullanıcının satın alma döngüsünde hangi aşamada olduğu ve dijital cihaz kullanım düzeyine göre kişiselleştirilmiş mesajlarla ilgi düzeyini artırmak
  3. Müşterilere farklı teklifler sunarak ilgili yeni işlemler oluşturmak
  4. Müşterilerin kendi uygulamalarının alışık oldukları ortamını kullanmalarını sağlayarak işlemleri basitleştirmek ve bunu CaixaBank uygulamasının genel güvenliğiyle desteklemek
  5. Dönüşüm oranlarını artırıp edinme maliyetlerini düşürerek kârı artırmak

Yaklaşım:

Dijital kullanıcıların artan taleplerine ve mobil trafikteki büyümeye yanıt vermek için CaixaBank, mobil platformlarda mesajlarını daha iyi bir şekilde hedeflemek ve kişiselleştirmek amacıyla Uygulama Yeniden Etkileşimi çözümünü benimsedi. Uygulama için finansa özel bazı derin bağlantılar oluşturuldu ve daha kolay, daha hızlı bir kullanıcı deneyimi sunan kişiselleştirilmiş reklam metni kullanıma sunuldu.

Böylece müşterilerle iletişimi ve müşterilerin bankacılık deneyimlerini daha modern hale getirirken işlemlerinin güvenliğini garantilediler.

Sonuçlar:

Uygulama Yeniden Etkileşimi çözümünü benimsemek olağanüstü sonuçlar sağladı. Dönüşüm gerçekleştirme olasılığı en yüksek olan kullanıcılara erişerek kampanya maliyetlerini optimize etmek mümkün oldu ve tıklama başına maliyette %15 düşüş sağlandı. Dönüşüm oranları da finans ürünü sözleşme döneminin sonuna kadar %60 arttı. Benzer şekilde mobil cihazlardan gerçekleştirilen sözleşmelerin yatırım getirisi de ikiye katlanırken, kampanyanın mobil trafiği üç kat arttı. Daha fazla müşteri daha uygun maliyetle seçildiğinden, kampanyanın kâr oranı bununla ilişkili olarak yükseldi.

iOS uygulaması pazarlama çalışmalarında performans ve gizlilik için plan yapmanın 3 yolu