Dijital pazarlamada olgunluk, pazarlamacılığı ölçeklendirerek kişiselleştirmenize nasıl yardımcı oluyor?

Ağustos 2018

Günümüz tüketicileri alakalı ve kişiselleştirilmiş dijital etkileşimler bekliyor. Hem dijital hem de fiziksel ortamda marka ve perakendecilerin gerçek zamanlı destek, gereksinimlerini tahmin eden etkileşimler, hatta kişiselleştirilmiş teklifler sunmalarını umuyorlar. Ancak, dijital bilgileri kullanarak müşteri yolculuğu boyunca alakalı ve yararlı bir deneyim oluşturmak çoğu pazarlamacı için hâlâ gerçekleştirilmeyi bekleyen bir hedef.

Büyümeye giden yol, artık tüketicilerin ihtiyaçlarını veri analizleri ve teknoloji kullanarak karşılayabilmekten geçiyor. Peki, birçok kuruluşun bunu uygulamaya geçirmesini engelleyen ne? Birçok örnekte işletmelerin önüne, yeni beceriler geliştirmek, kurumsal uygulamaları değiştirmek ve eksiksiz bir dijital dönüşüme zemin sağlayacak pozisyonlar, roller ve işlevler hakkında çetin kararlar vermek gibi zorluklar çıkıyor.

Ancak, başarıya ulaşıp pazarlamacılıkta olgunluğa önayak olan şirketler yok değil. BCG’nin kısa süre önce yaptığı araştırmaya göre bu öncü şirketler %30'a varan maliyet tasarrufları ve %20 civarında gelir artışları sağlıyor.

Digital-Marketing-Maturity-TR

Başarı sağlayan en iyi örnekleri inceleyen BCG, başarılı şirketlerin uyguladığı, olgunluk eğrisini izleyip avantaj elde etmelerini sağlayan altı faktör belirledi. 

1: Bağlı dijital analizler

Olgun pazarlamacılar müşteriyi daha iyi anlamak için dijital bilgilere bağlantı oluşturuyor. Bu, dijital çağda yalnızca pazarlama için değil, yeni teknolojilerin çok sayıda işletme gereksinimi ve işlevlerine uygulanması için de vazgeçilmez. 

2: Otomasyon ve entegre teknoloji

Günümüz şirketleri ölçeklendirilmiş otomasyona izin veren bir dizi pazarlama teknolojisi aracına ihtiyaç duyuyor. Gerekli araçlar arasında web analizi özelliği, CRM paketi ve entegre reklamcılık teknolojisi grubu ile mesajlaşma ve yaratıcı kişiselleştirme için otomasyon araçları yer alıyor.

3: Yol gösterici ölçüm

Analizler doğrultusunda hareket eden pazarlamacılar tüketicilerin satın alma yolculuğu boyunca her temas noktasının değerini belirleyebiliyor, böylece TPG'ler için bilgi sağlayabiliyor ve bu etkileşimleri satış ve kâr etkisi gibi işletme sonuçlarına bağlayabiliyorlar. Bu pazarlamacılar müşterilerinin kafasındakileri, satın alma yolculuğundaki konumlarını ve satın aldıkları şeyi neden satın aldıklarını biliyorlar.

4: Stratejik iş ortaklıkları

Teknoloji, ekosistemlerle ilgili. Çok az şirket bu süreçte yalnızdır, başından itibaren dijital olanlar bile. Pazarlamacılar için işin püf noktası, acentelerle ve pazarlama teknolojisi sağlayıcılarıyla etkin bir şekilde ortak çalışma yürütürken aynı zamanda teknolojinin ve dijital bilgilerinin mülkiyet hakkını ellerinde bulundurmak. 

5: Uzman becerileri

Şirket bünyesindeki veri ve ölçüm uzmanları gibi teknik yetenekleri belirlemek, işe almak ve eğitmek önemli. Ancak gerçek anlamda avantaj elde etmek, bu kişileri pazarlama ekibinin diğer üyeleriyle entegre ederek etkin işlevler arası ekipler oluşturmaktan geçiyor. 

6: Çevik ekip oluşturma ve sorunları önceden tespit etme kültürü

Doğru yapıldığında çevik bir dönüşüm, dahili süreçlerden çalışanların günlerini nasıl geçirdiğine ve kuruluş bünyesindekilerin nasıl etkileşime girdiğine kadar her şeyi etkiliyor. Yapıları tekrar gözden geçirme, raporlama, dengeleme ve kariyer yolları gerektiriyor. Sorunları önceden tespit etme ve test edip öğrenme yöntemi gibi üst yöneticilerin desteğini sağlamak da çok önemli. Çoğu şirket için bu en zor, ancak aynı zamanda diğer tüm adımları bir araya getiren bir adım.

Büyümenin zor olduğu söylenir. Ancak BCG'nin araştırması, olgunluğun avantajları olduğunun altını çiziyor. Çok anlı pazarlamada uzmanlaşmak, ölçeklendirilmiş kişiselleştirilmiş kampanyalar gerçekleştirmenize, müşteri ilişkileri oluşturmanıza, bağlılığı artırmanıza ve gelir elde etmenize olanak tanıyor. Kuruluşunuzun dijital olgunluk yolculuğunu ne kadar erken başlatırsanız (ya da hızlandırırsanız), avantajlarını o kadar erken görürsünüz.

Öncü pazarlamacıların olgunluk skalasındaki ilerlemesi hakkında daha fazla bilgi edinmek için Boston Consulting Group raporunun tamamını indirin.

Sosyal medya stratejinizi öngörülemeyen dönemlere uyarlama