Exact, mobil sayfa yüklenme sürelerini kısaltınca dönüşümler %186'ya kadar artış gösterdi

Ocak 2018

375.000'den fazla şirkete hizmet veren Exact, KOBİ'lere yönelik iş yazılımları konusunda uzman. Küçük işletmeler ve muhasebeciler Exact'in düşük maliyetli bulut yazılımını kullanırken daha büyük ve gelişmiş işletmelerse entegre özel bulut çözümlerinden veya şirket içi çözümlerden yararlanabiliyor. Exact'in web sitesindeki tüm ziyaretçilerin %25 ila 30'u akıllı telefonlar aracılığıyla geldiği için şirket, sitenin yüklenme hızını ve kullanıcı deneyimini mobil kullanıcılar için optimize etmeye öncelik verdi.

Exact hakkında

KOBİ'lere yönelik iş yazılımları sunuyor

Genel merkezi Hollanda'nın Delft şehrinde

Avrupa, Kuzey Amerika ve Asya'da yan kuruluşlara ve ofislere sahip

Hedefler

Mobil kullanıcı deneyimini optimize etmek

Yaklaşım

Sitenin yüklenme hızları artırıldı

En önemli açılış sayfaları için Accelerated Mobile Pages (AMP) kullanıldı

Optimize 360 aracılığıyla site iyileştirmeleri üzerinde A/B testleri yapıldı

Sonuçlar

100 üzerinden 56 olan PageSpeed Insights puanı 91'e yükseldi

Ortalama yüklenme süresi dört saniyeye indi

Organik arama sonuçları aracılığıyla elde edilen yeni kullanıcıların oranı %7,85 arttı

Hemen çıkma oranı %5 azaldı

Muhasebe ürünlerine yönelik mobil dönüşümler %98 arttı

Defter tutma ürünlerine yönelik mobil dönüşümler %186 arttı

Exact'in Bulut Çözümleri Web Uzmanı Patrick Kagenaar, optimizasyon yaparken kullandıkları yaklaşımı şöyle anlatıyor: "Öncelikle içeriğimizi inceleyerek işe başladık. Mobilde göstermek istediğimiz içerikleri ve daha da önemlisi bunları nasıl göstermek istediğimizi belirledik." Ekip, kararlarını ısı haritaları, ekran kayıtları ve Google Analytics etkinliklerinden topladığı tüketici davranışı analizlerine dayanarak verdi.

Kagenaar, "Bu süreç boyunca, Google Etiket Yöneticisi aracılığıyla web sitemizin mobil sürümünde yer alan pikselleri de inceledik," diyor. Exact, piksel sayısını düşük tutarak hemen çıkma oranlarını azaltmayı ve oturum başına ortalama süreyi artırmayı hedefledi. Şirket, en önemli açılış sayfalarının tüm platformlarda ve cihazlarda her zaman hızlı olmasını sağlamak amacıyla Accelerated Mobile Pages'ı (AMP) kullandı. Ekip son olarak, Optimize 360 aracılığıyla site iyileştirmeleri üzerinde A/B testleri yaptı.

Bu önlemlerin etkisi çok büyük oldu ve Exact'in 100 üzerinden 56 olan PageSpeed Insights puanı 91'e yükseldi. Sitemi Test Et sonuçlarına göre, geçerli yüklenme süresi artık sadece dört saniye. Hız iyileştirmelerinin bir sonucu olarak, organik arama sonuçları aracılığıyla elde edilen yeni kullanıcı sayısı %7,85 artarken hemen çıkma oranı ise %5 azaldı. Üstelik olumlu sonuçlar bununla da sınırlı değil; mobil dönüşümler Exact'in muhasebe ürünleri için %98, hesap tutma ürünleri içinse %186 artış gösterdi.

Exact, bu sonuçlar sayesinde yakaladığı ivmeyi korumaya kararlı. "Şu anda web sitemizi tamamen AMP biçiminde hazırlamak için büyük yatırımlar yapıyoruz," diyen Kagenaar şöyle devam ediyor: "Ayrıca pazarlama web sitelerimizde AMP entegrasyonu üzerinde çalışıyoruz. Bu amaçla, oluşturduğumuz yeni sayfaların AMP eşdeğerlerini otomatik olarak üretmek için kendi geliştirdiğimiz teknikleri kullanıyoruz."

iOS uygulaması pazarlama çalışmalarında performans ve gizlilik için plan yapmanın 3 yolu