Huffington Post, sitesini yeniden tasarladıktan sonra mobil ziyaretçi sayısını %37 artırdı

İndir
Ocak 2015

Huffington Post, milyonlarca kullanıcıya sahip ödüllü bir çevrimiçi haber, makale ve eğlence kaynağıdır. Sayfaları ayda milyarlarca kez görüntülenmektedir. Huffington Post, dünya genelindeki sadık okuyucuları için birçok dilde dijital yayın yapmaktadır. Birden çok ekranı kullanan okuyuculara erişmek, yayıncının çevrimiçi stratejisinin giderek daha önemli bir parçası haline gelmiştir.

Değişen mobil davranışa uyum sağlama

Mobil Ortam ve İnovasyon Kıdemli Editörü Kia Makarechi şunları söylüyor: "Huffington Post çevrimiçi ortamda oluşturulduğundan, hiçbir zaman İnternet'e uyarlanması gerekmedi. Kullanıcılarımızın bulunduğu her yerde varlık göstermek istiyoruz". Yayın organı, ilerleyen yıllarda okuyucu davranışında gerçekleşebilecek değişiklikleri öngörerek, ilk kez birkaç yıl önce bir mobil site oluşturdu.

Geçtiğimiz iki yıl içerisinde, mobil ortamda giderek daha fazla içerik tüketildiğinden, Huffington Post farklı cihazlarda okuyucuların ne tür içeriğe eriştiğini inceledi. Okuyucuların haberlere veya eğlenceli öykülere ne zaman eriştiği, içeriği nasıl paylaştığı gibi konulardaki davranış kalıplarını ve eğilimleri tespit ettiler. Huffington Post tasarımcıları, siteyi değişen mobil davranışa daha uygun hale gelecek şekilde yeniden tasarlarken bu bilgilerden yararlandı.

Ekip dijital ergonomiyi, örneğin Makarechi'nin ifadesiyle "kullanıcıların gerçekte içeriği baş parmaklarıyla nasıl kullandığını, nasıl kaydırdığını veya içeriğe nasıl dokunduğunu" göz önünde bulundurdu. Okuyucuların yeni öyküler bulmaya devam etmesini sağlamak için sonsuz kaydırma özelliğini eklediler. Ayrıca, toplam ziyaret sayısının yanı sıra bir ziyarette okunan yazıların sayısını artırarak sitede geçirilen süreyi artırmak istediler. Nerede olurlarsa olsunlar kullanıcılara coğrafi açıdan alakalı içeriğin sunulmasıyla birlikte, açılış sayfalarının yere veya dile göre kontrol edilmesi de önemliydi.

Sosyal medyanın büyük ve sürekli artan etkisi, yeniden tasarıma yön veren başka bir faktördü. Editörler; yönlendirme verileri, mobil ve masaüstü cihazlardan yapılan ziyaretlerin kıyaslaması, öykülerin ne sıklıkla tıklandığı, bu tıklama verilerinin nasıl değiştiği ve diğer önemli metrikler hakkında ayrıntılı ve gerçek zamanlı raporları görüyor. Bu verileri, gerçek zamanlı olarak hemen ayarlama yapmak, yeni içeriği ana sayfada göstermek ve doğru öyküleri mobil siteye yüklemek için kullanabiliyorlar. Makarechi, "Öykülerimizle çok fazla etkileşime geçiliyor. Birden oluşan bir kalabalık gibi, kısa sürede yoğun bir etkinlik artışı yaşıyoruz" diyor.

Masaüstü deneyimi bozmadan mobil sitenin yeniden tasarlanması

Kurum içindeki bir "kaplan ekip" mobil siteyi yalnızca iki ayda yeniden tasarladı. Huffington Post mühendislik direktörü Sam Napolitano şunları söylüyor: "Stratejimiz, masaüstü deneyimimizi bozmadan mobil cihazlara odaklanmamıza, yeni düzenleri ve özellikleri test etmemize olanak tanıyor. Mobil sitemizi daha duyarlı olacak şekilde geliştirmeye ve tabletler gibi yeni ekranlarda ve cihazlarda kullanıma sunmaya devam edeceğiz. Ancak deneyimleri ayrı tutmak, çok daha kontrollü ve hızlı bir şekilde denemeler yapmamıza olanak tanıyor."

Yayın organı, kullanıcının bir mobil cihazdan siteye ne zaman girdiğini belirlemek için gelişmiş cihaz ve kullanıcı aracısı tespit etme özelliğini kullanıyor. Napolitano, "Mobil sitemiz tamamen API temellidir ve sayfaları dinamik olarak göstermek için kurum içi içerik API'mızdan yararlanır. Bu yolu, daha duyarlı bir "mobil cihaz öncelikli" stratejiye yönelik ilk adım olarak seçtik" diyor.

Sitenin yeniden tasarlanmasından sonra mobil sitede geçirilen süre %50 arttı

Huffington Post mobil sitesinin yeniden tasarlanmasının sonuçları etkileyiciydi. Mobil web sitesinde harcanan süre, sitenin yeniden kullanıma sunulmasından bu yana yüzde 50 arttı. Tekil mobil ziyaretçilerin sayısı (hem uygulamalardan hem de mobil web'den gelen) aynı zaman aralığında yüzde 37 arttı.

Makarechi şunları söylüyor: "Aylık olarak mobil ortamda büyük bir gelişme gördük. ABD'deki mobil internet kullanıcılarının yüzde 29'una ulaşıyoruz. Bu, tüm mobil internet kullanıcılarının neredeyse üçte birinin içeriğimizi bulduğu anlamına geliyor." Bu kadar büyük bir mobil kitleye sahip olan Huffington Post için mobil reklamcılık önemli bir büyüme alanı haline geldi.

Towergate, Duyarlı Web Tasarımı ve AdWords Geliştirilmiş Kampanyaları İle Mobil Ziyaretleri %218 Artırdı