Koçtaş mobil UX optimizasyonları sayesinde alışveriş kampanyalarının gelirini %567 arttırdı

Ocak 2018

Koçtaş, fiziksel mağaza ağı ve e-ticaret sitesi sayesinde ev dekorasyonu ve "Kendin Yap" ürünleri perakendeciliğinde önder bir marka haline geldi. Arayüz, tasarım ve kullanıcı deneyimi açısından site içerisinde aranan ürünün rahatlıkla bulunamaması, satın almaya karar verilen ürünlerin ise seri şekilde ödemesinin alınarak siparişinin tamamlanamaması gibi gelişim alanları vardı. Ekip, e-ticaret sitesinin farklı cihaz türlerindeki kullanım zorluklarından dolayı reklam yatırımlarının iyi sonuçlar getirmekte zorlandığını fark etti. Bu sorunların üstesinden gelmek için e-ticaret sitesini yeni baştan tasarladılar ve mobil öncelikli dünyanın müşteri davranışlarına uygun, duyarlı bir yaklaşımı benimsediler.

Koçtaş Hakkında

Ev dekorasyonu perakendecisi

1955’te kuruldu

Merkezi İstanbul'da

www.koctas.com.tr

Hedefler

Online satışları arttırma

Mobil kullanıcı deneyimini optimize etme

Yaklaşım

Duyarlı tasarıma geçti

Websitesi tasarımında kullanıcı dostu iyileştirmeler yaptı

Mobil reklam bütçesini arttırdı

Sonuçlar

Adwords’den gelen mobil ziyaret sayısını yaklaşık %320 oranında arttırdı

AdWords alışveriş kampanyalarından elde ettiği geliri %567 arttırdı

Web sitesinden ürün satışını %45 arttırdı

Koçtaş online mağazasının yenilenmesiyle hızlı, kullanıcı dostu ve tüm ekranlara uyarlanabilen bir arayüzle müşterilerine benzersiz bir alışveriş deneyimi sunmayı hedefledi. Projede menü yapısı tümüyle elden geçirildi, satın alma işlemleri basitleştirilerek tek bir sayfaya indirgendi, ürün ve kategori ayrıntı sayfaları daha anlaşılır hale getirildi ve yeni kullanıcı arayüzü öğeleri ile renk paletlerini içeren daha modern bir arayüz eklendi.

Sonuç olarak Koçtaş, mobil ziyaret sayısını yaklaşık %320 oranında arttırdı ve ekip toplam bütçenin %10'u kadar olan mobil yatırımları %70'in üzerine çıkardı. Kullanıcı deneyimindeki geliştirmeler ve mobil bütçedeki artışla AdWords Alışveriş kampanyalarından elde edilen gelirler ise %567 arttı. Koçtaş Dijital Kanallar ve İş Geliştirme Yöneticisi Anıl Can Öztürk konu hakkında şunları söylüyor: “Web sitesinden yapılan ürün satışlarını %45 arttırdık, alışveriş kampanyalarımızın e-ticaret dönüşüm oranı %26 yükseldi. Üstelik kullanıcılara tüm cihazlarda ve çözünürlüklerde ortak bir deneyim sunarak dönüşüm oranımızı da arttırdık."

Koçtaş, mobil web sitesinde A/B testleri yaparak ileride kullanıcı deneyimini daha da iyileştirmeyi hedefliyor. Koçtaş Dijital Kanallar ve İş Geliştirme Yöneticisi Anıl Can Öztürk; “Mobil alana daha fazla yatırım yaparak web sitemizin dönüşüm oranlarını ve pazar payımızı pek çok kanaldan arttırmak istiyoruz. Google'ın Veriye Dayalı İlişkilendirme modeli ile, son tıklamalarla gelen dönüşümlere ek olarak ulaşabildiğimiz her temas noktasının belli bir kısmını ölçerek daha verimli kanal bazlı optimizasyonları hedefliyoruz.” diyerek hedeflerini anlattı.

Koctas ad 2
Evden çalışırken daha verimli görüntülü görüşmeler yapmak için 6 ipucu