Kullanıcılar yaz tatilini nasıl geçirdi ve bu sırada Arama'dan nasıl yararlandı?

Sara Kleinberg / Eylül 2018

Yaz bitiyor olsa da hala tatil planlamak için çok geç sayılmaz. Kimileri şehir dışına gitmeyi tercih edecek, kimileri bulundukları şehirden ayrılmadan dinlenmek isteyecektir. Her iki şekilde de bu geziler her zaman arzu edildiği kadar rahatlatıcı geçmiyor. Aslında kullanıcıların %41'i, aile tatillerinin eğlenceden çok stres getirdiğini düşünüyor.1

Bu stresin önüne geçmek için kullanıcılar, verdikleri kararlardan mümkün olduğunca emin olmak istiyor. Mükemmel bir kaçamak planı yapan veya aileleri için şehirdeki hafta sonu etkinliklerine göz atan kullanıcıların, Arama'ya başvurduğunu görüyoruz. Belirli zamanlarda ya da belirli kişilerle birlikte gidilecek yerleri ve yapılacak şeyleri keşfetmek isteyenler, Arama'dan yararlanıyor.

Kullanıcılar yaz tatilini nasıl geçirdi ve bu sırada Arama'dan nasıl yararlandı?

Neyi nerede yapmalı?

Gerek başka şehirlere gitmeyi planlayan gerek evden çok uzaklaşmak istemeyen kullanıcılar, özellikle yaz aylarında nereye gidecekleri konusunda ilham kaynağı arıyor.

  1. Son iki yılda "yapılacak şeyler/aktiviteler" ve "yakınımdaki" anahtar kelimeleriyle yapılan mobil arama sayısında 6 kat artış görüldü. Bu aramalara örnek olarak "bugün yakınımdaki yapılacak şeyler", "yakınımdaki çocuk aktiviteleri" ve "bu hafta yakınımdaki yapılacak şeyler" verilebilir.2
  2. Son iki yılda "yapılacak en iyi şeyler" anahtar kelimeleriyle yapılan mobil arama sayısında %85'in üzerinde artış görüldü. Bu aramalara örnek olarak "Boston'da yapılacak en iyi şeyler", "Maui'de yapılacak en iyi şeyler", ve "Philadelphia'da yapılacak en iyi şeyler" verilebilir.3
  3. Kullanıcılar; şehirlerindeki konserleri, turistik yerleri ve diğer aktiviteleri aradığından, son iki yılda "etkinlikler/turistik yerler" ve "yakınımdaki" anahtar kelimeleriyle yapılan mobil arama sayısında %500'ün üzerinde artış görüldü.4

"yakınımdaki konserler" anahtar kelimeleriyle yapılan gezi sorguları

Kullanıcılar yaz tatilini nasıl geçirdi ve bu sırada Arama'dan nasıl yararlandı?

Yapılacak şeyleri tam zamanında bulma

Kimimiz önümüzdeki günleri planlamayı iyi bilirken kimimiz bu konuda pek de becerikli değil.

Bazen cuma günü uyanıp hava durumunu kontrol eder, bir günübirlik gezi veya hafta sonu kaçamağı için tam zamanı olduğuna karar veririz. Son iki yılda "günübirlik/hafta sonu" ve "gezi" anahtar kelimeleriyle yapılan mobil aramaların %100'ün üzerinde artış göstermesi de bunu kanıtlıyor.5 Bu aramalara örnek olarak "catalina adası günübirlik gezi", "yakınımda günübirlik gezi fikirleri", "hafta sonu için günübirlik gezi fikirleri" ve "hafta sonu gezisi için yanıma almam gerekenler" verilebilir.

"günübirlik/hafta sonu" ve "gezi" anahtar kelimeleriyle yapılan gezi sorguları

Kullanıcılar yaz tatilini nasıl geçirdi ve bu sırada Arama'dan nasıl yararlandı?

Bazen evde otururken, o anda canımız bir şeyler yapmak ister. Son iki yılda "yapılacak şeyler" ve "bu gece" anahtar kelimeleriyle yapılan mobil arama sayısında %100'ün üzerinde artış görüldü.6

Ortak deneyimler

Kullanıcılar, kişisel konularda Arama'ya başvuruyor. Ancak deneyim planlamak istediklerinde, birlikte zaman geçirdikleri kişiler (çocukları, arkadaşları veya randevuya çıktıkları kişiler) için mükemmel olanı arıyorlar. Bu kullanıcıların, yanlarındaki kişilerin hoşuna gidecek bir şeyler yapmak istediğini düşünebiliriz.

Kuzenlerinin ziyarete gelmesiyle, "gençler için eğlenceli aktiviteler New York City" anahtar kelimeleriyle arama yaptığını söyleyen bir kullanıcı, "New York'ta yaşamama rağmen gençlerin eğlenceli bulacağı aktivitelerle ilgilenmiyordum. Bu nedenle biraz fikir edinmem gerekti," diyor.

Özellikle aile deneyimi aramalarında ani artışla karşılaştık. Son iki yılda "çocuk/aile" ve "yakınımdaki" anahtar kelimelerini içeren mobil aramalarda %390'ın üzerinde artış görüldü.7 Bu aramalara örnek olarak "yakınımdaki çocuk eğlencesi aktiviteleri", "yakınımdaki aile eğlencesi aktiviteleri" ve "çocuklarla birlikte yakınımda yapılacak şeyler" verilebilir.

Bu, pazarlamacılar için ne anlama geliyor?

Günümüz kullanıcıları yalnızca ürün değil, deneyim de arıyor. Nasıl yanlış televizyona 1.000 ABD doları verince pişman oluyorsak zamanımızı da doğru aktivitelerle değerlendirmek istiyoruz.

Pazarlamacılar, markalarıyla ilgi çekici yollarla bağ kurmaları için müşterilere benzersiz deneyimler sunma olanağına sahip. Seyahat, eğlence ve dış mekan aktiviteleri alanında faaliyet gösteren şirketlerin bu olanaktan yararlanabileceği bariz. Ancak CPG (Paketlenmiş Tüketim Ürünleri) kategorisindeki markalar da aşçılık kursları düzenleyebilir, yaratıcı ve etkileşimli ürün tanıtımları gerçekleştirebilir veya müzik ve yemek festivalleriyle bağlantı kurabilir.

Markanız etkinlik düzenliyor veya deneyim sunuyorsa başarıya ulaşmak için yapmanız gerekenlerden biri de, bölgenizdeki kullanıcıların bunları keşfetmesini sağlamak. Arama motoru pazarlamacılığı faaliyetlerinizi, aktif olarak yapılacak şeyler arayan kullanıcılara göre şekillendirerek doğru bir adım atmış olursunuz.

Mobil sitenizi hızlandırmak kârlılığınızı nasıl artırır?