Markaların, müşterilerine yardımcı olmak için uygulamaları kullanabilmesinin 5 yolu

Lowell Doppelt / Mayıs 2020

İnsanlar sağlıklı, üretken, bağlantılı ve bilinçli kalmak için daha önce hiç olmadığı kadar uygulamalara güveniyor. Hatta 2020'nin ilk çeyreğinde uygulamalarda harcanan ortalama haftalık süre bir önceki yıla kıyasla %20 artış gösterdi1. Bu da uygulamaların, benzeri görülmemiş bu dönemde insanların hayatını kolaylaştırmada bir fark yarattığını gösteriyor.

Markaların, müşterilerine yardımcı olmak için uygulamaları kullanabilmesinin 5 yolu

Şirketler, müşterilerinin yanında olabilmek adına tüketici davranışlarındaki bu değişikliği göz önünde bulundurarak uygulama stratejilerini uyarlamaya ve hatta bazen iş modellerini de uyarlamaya çalışıyor. Koronavirüs sırasında kullanıcıların aradığı yardımı sunabilmek için uygulama deneyimlerini başarıyla dönüştüren markalara dair birkaç örnek paylaşıyor ve bunların, müşterilerle doğru anda bağlantı kurma konusunda esin kaynağı olacağını umuyoruz.

Piyasa taleplerine hızla karşılık verme

Şehirlerin çoğu karantinada. İnsanlar da evdeyken aktif olmanın ve sağlıklı kalmanın yollarını arıyor. Fitness hizmeti veren Down Dog, binlerce kullanıcıya özel yoga dersleri sunuyor. Marka, şu anda sahip olduğu uygulamalara ücretsiz erişim sunuyor. Aynı zamanda COVID-19 pandemisinin en çok etkilediği pazarlardaki yardım girişimlerini de güçlendiriyor. Down Dog'un kurucusu Carlos Ormachea, "Fransa, İtalya ve İspanya'nın şu an çok fazla yardıma ihtiyacı var. İçerikleri dinamik olarak oluşturduğumuz için tamamını çevirmemiz nispeten kısa sürdü. Son birkaç haftada bu bölgelerde uygulamamızı 400.000'den fazla kullanıcı indirdi."

İş ortaklıklarını genişletme ve pazarlama hedeflerini yeniden değerlendirme

Koronavirüs pandemisi sırasında insanların yanında olabilmek adına iş ortaklarından yararlanmayı düşünebilirsiniz. Örneğin, Endonezya'da kurulmuş eğitim odaklı bir teknoloji uygulaması olan Ruangguru, ücretsiz online kurslar ve 30 GB ücretsiz veri sunmak için yerel bir telekomünikasyon şirketiyle iş ortaklığı yapıyor. Bu girişim Endonezya Devlet Başkanı Joko Widodo tarafından ulusa sesleniş konuşmasında dile getirildi. Bu fırsattan yararlanan Ruangguru, stratejisini halkla ilişkilere ve geniş ölçekte kullanıcı edinmeye odaklanacak şekilde değiştirdi. En çok etkileşime geçen kullanıcılar için yeniden pazarlama kampanyaları uygulamayı planlıyorlar.

Yardımların ölçeğini hizmet sağlayıcıları ve iş ortaklarını kapsayacak şekilde genişletme

Akla ilk gelen alanlardan birisi de tabii ki yemek siparişi. İnsanlar yerel restoranları desteklemenin yollarını arıyor fakat aynı zamanda yemek siparişi uygulamalarının doğru önlemleri aldığından da emin olmak istiyorlar. Mart ayının başından itibaren "yemek siparişleri güvenli mi" aramalarının sayısı ABD'de %650 oranında arttı.2

EMEA bölgesindeki 22 pazara hizmet veren yemek siparişi uygulaması Wolt, iş ortağı restoranlarının haftalık satışlarında %50 ila %80 düşüş olduğunu öğrendiklerini paylaştı. Bu nedenle Wolt, restoran siparişlerini artırmanın en sürdürülebilir yönteminin genel talebi artırmaya yatırım yapmak olduğuna inanıyor.

Wolt; kullanıcıları, yerel işletmeleri ve çalışanlarını desteklemek için uygulamasında yaptığı bir dizi değişikliği geçtiğimiz ay kullanıma sundu. Wolt, kullanıcılar için temassız teslimat seçeneği sunmanın yanı sıra müşterilerin teslim aldığı siparişlerdeki restoran komisyonlarından 30 gün boyunca feragat ediyor, uygulamasında yer alan bağımsız ve yerel restoranları öne çıkarıyor. Ayrıca, kuryeler ile restoran çalışanları arasındaki teması azaltmak amacıyla özel teslim alma alanları sağlıyor. Wolt, kurye hizmeti sunan iş ortakları için COVID-19 Destek Programı'nı başlattı. Bu program kapsamında COVID-19 nedeniyle hastalık kapanlara veya zorunlu karantinaya alınanlara maddi destek sağlanıyor.

Sosyal uygulamalar, kullanıcıların daima en güncel bilgilere sahip olmasını sağlayan temel araçlar haline geldi.

Uygulama stratejinizi yeni kullanıcı ihtiyaçları için uyarlama

Tüketicilerin %71'inin bu kriz süresince hayatlarını kolaylaştıracak markalardan haber almak istediğini biliyoruz.3 İnsanlar grafiklerdeki eğrileri düzeltmek amacıyla sosyal izolasyona girdi ve sosyal uygulamalar, kullanıcıların daima en güncel bilgilere sahip olmasını sağlayan temel araçlar haline geldi. Komşuların bağlantıda kalmasına ve güçlük çeken yerel işletmeleri destekleme veya sağlık sektöründe çalışanlara yardım sağlama gibi konularda bilgi paylaşmasına yardımcı olan son derece yerel ölçekli Nextdoor uygulamasını ele alalım. Nextdoor, kullanıcıların topluluklarının yardımına koşmak için platformu kullanmaya başlamasıyla günlük etkileşim sayısında sadece Mart ayında aylık %80 artış yakaladı.

Nextdoor, bu dönemde daha fazla yardım sunabilmek amacıyla, acil ihtiyaçlara yanıt verme odaklı yeni özellikler oluşturarak uygulamasını uyarladı ve bunu yaparken de uzun vadede kullanıcı sayısını korumak için diğer temel özelliklere hâlâ ulaşılabildiğinden emin oldu. Örneğin Help Maps, kullanıcıların ihtiyaç duyan komşularına yardım edebilecek durumda olduklarını belirtmelerine olanak tanıyor. Uygulama aynı zamanda üyeleri, güvenilir genel sağlık yetkililerinin sunduğu yeni tavsiyeleri incelemeye teşvik etmek için bildirim gönderiyor. Hatta Nextdoor, kullanıcıların yanlış bilgi içeren gönderileri bildirmesini sağlayan bir özellik uyguladı. Bu gönderiler daha sonra Nextdoor ekibi tarafından inceleniyor.

Markaların, müşterilerine yardımcı olmak için uygulamaları kullanabilmesinin 5 yolu

Kullanıcılarla sık sık ve hassas şekilde iletişim kurun

Her üç tüketiciden biri, pandemiye karşı sergiledikleri yenilikçi veya tutkulu yaklaşımları nedeniyle yeni bir marka kullanmaya başladı.4 Bu bulgu, dinamikler değiştikçe uygulamaların tutarlı bir diyalog sürdürmek için neden benzersiz bir konumda olduğunu açıklamaya yardımcı oluyor. Bu değişikliklere yanıt verirken kullanıcılarla proaktif olarak etkileşime geçin ve bu değişiklikleri yapma nedenlerinize dair net bağlamlar sunun.

Uygulamalar uzun bir süredir insanlar arasında bağlantı kurmak, ilişkileri güçlendirmek ve bağlılığı artırmak için kullanılabilecek güçlü araçlar konumunda. İnsanların güvenilir yardım ve alakalı bilgiler almak istediği bu dönemde asla unutmayacakları yardım ve güveni sağlayarak onların yanında olun.

Uygulama dünyasında makine öğrenimi ile bir adım öne geçmek