Mobil başarının önündeki engelleri kaldırma

Ekim 2018

Dünyanın her yerinde mobil kullanım giderek artıyor, ancak dönüşüm sonuçlarında mobil siteler, masaüstü emsallerinden geride kalıyor. Mobilin stratejilerinde nasıl yer edineceğini anlamak için mobil site performansının önündeki engelleri daha iyi anlamak amacıyla Avrupa, Orta Doğu ve Afrika’da altı yüzden fazla işletmeyi inceledik.

Akıllı telefonlar artık günlük görev ve işlemlerimizin birçoğunun merkezinde. İstediğimiz şey ister işi takip etmek veya en yeni gösterileri yakalamak, ister yemek için bir yer bulmak ve hatta ihtiyacımız olan şeyleri satın almak olsun, genellikle ilk baktığımız yer cep telefonumuzdur.

Buna rağmen kullanıcıların beklediği türde bir mobil deneyim sağlamak için çabalayan pek çok marka yine de geleneksel bilgisayarların gerisinde kalan dönüşüm oranları elde ediyor. Hem markalar hem de tüketiciler açısından değişime çok açık olan bu pazarda, Avrupa, Orta Doğu ve Afrika çapında bir anket yaparak, işletmelerin bu önemli platformda başarılı olmasını önleyen engelleri araştırdık.

Mobilin değeri

Anlamak istediğimiz ilk şey, mobilde ilerleme eksikliğinin basitçe markaların kanalı hafife almasının belirtisi olup olmadığıydı. Bölgedeki 637 pazarlama ve web geliştirme uzmanıyla anket yaptık ve bunların %93'ü başarılı olmaları için mobil web sitelerini kritik veya önemli olarak gördüklerini söylerken, %75'i mobil uygulamaları için aynı şeyi dile getirdi.

Dolayısıyla sorun, mobilin önemini küçümsemek değilse, belki de sağladıkları deneyimin kalitesinin yeterli olduğunu düşünen markalarla ilgilidir. Katılımcıların neredeyse %75'i mobil site kullanılabilirliğini 10 üzerinden 7+ olarak değerlendirdi, sadece %20'si masaüstü sitelerinin üstün işlevsellik sağladığını kabul etmeye hazırdı. Aslında, markaların %80'inden fazlası hızlarının ve kullanıcı deneyimlerinin rakiplerine eşit veya onlardan daha iyi olduğunu düşünüyordu.

İlerlemenin önündeki engeller

Markaların yaklaşık %50'si, mobilin stratejik bir öncelik olduğunu söylüyor, ancak buna rağmen hâlâ ilerlemenin önünde engeller var. Onları geride bırakan başlıca engelleri listelemelerini istedik. Katılımcıların %28'i vakit darlığı olduğunu belirtirken, aynı sayıda katılımcı eski teknoloji altyapısı ile ilgili sorunlardan bahsetti. Bu iki açıklamanın dışında, bütçe yetersizliği ve geliştirme, tasarım ve ölçüm alanında gerekli uzmanlıktan yoksun olmak da yaygın cevaplar arasındaydı.

Top-3 barriers to building better mobile sites in Turkey

Yardım elinizin altında

Kullanıcıların hız ve kullanılabilirlik beklentilerini karşılamaya çalışan pek çok marka olduğu düşünülürse, kesinlikle eyleme geçmek gerekiyor. Accelerated Mobile Pages (AMP) gibi teknolojiler bu konuda yardımcı olabilir. Kodlaması basit olan ve hızlı çalıştırılan AMP sayfaları iki gün kadar kısa bir sürede çalışır duruma gelebiliyor ve 3G bağlantılarda bile neredeyse anında yüklenebiliyor. AMP'yi uyguladıktan sonra, Telefonica ve Delivery Hero gibi farklı markalar bazı durumlarda yükleme sürelerinin dört saniyeye kadar düştüğünü gördü ve bu da dönüşüm oranında önemli artışlara neden oldu.

ampproject.com adresinden AMP hakkında daha fazla bilgi edinin.

iOS uygulaması pazarlama çalışmalarında performans ve gizlilik için plan yapmanın 3 yolu