Mobil İnternet Tecrübesi İle İlgili Yenilikler

Mahir Erkan / Nisan 2016

Faaliyetlerini internette sürdüren firmalar, bir taraftan kullanıcılar açısından mobil internet kullanımını verimli (az maliyetli, hızlı ve güvenli) hale getirmeye çalışırken diğer yandan da mobil site ve uygulamalardan oluşan çok ayaklı İnternet tecrübesini birleştirip deneyimletmeyi amaçlıyor.

Kullanıcılara Yönelik Geliştirmeler

Mobil cihazlarında Chrome kullananlar için geliştirilen Chrome Data Saver Mode özelliği, veri tüketimini azaltmayı hedeflerken; Android telefonların son sürümlerinde bulunan Requesting Permissions isimli özellik sayesinde uygulamaların erişeceği tüm kişisel bilgiler için ayrı ayrı onay verilmesine olanak sağlanıyor.

Mobil Varlıklarla İlgili Geliştirmeler

Mobil site ve uygulamaların kullanım amaçları günümüzde birbirinden farklılık gösteriyor. Bunun temel nedeni; mobil sitelere her tür cihazdan ve internet tarayıcısından kolayca erişilebilirken, mobil uygulamaların ise cihaz ya da işletim sisteminin özelliklerine göre özelleştirilen ve mobil cihazlara özgü özellikler göstermesi. Bir mobil siteyi idare etmenin hem zaman hem de finansal açıdan sağladığı avantajlar yanında mobil uygulamanın ortaya koyduğu özelleşmiş ve zengin kullanım tecrübesinin eşsizliğini kavramamız gerekiyor. Kullanıcı tecrübesi konusunda dikkat etmemiz gerekenleri buradan bir kez daha gözden geçirebiliriz.

Mobil Uygulamalar

Mobil uygulamalar, kullanıcılara eşsiz ve zengin kullanım tecrübeleri sunsalar da, malesef henüz keşfedilebilme konusunda mobil siteler kadar avantajlı değiller. Kullanıcıların uygulamaları indirmelerinde en çok faydalandıkları üç kaynak: Uygulama Mağazaları, Arama Motorları ve Arkadaş Tavsiyeleri. Son dönemde ortaya çıkan iki teknoloji olan Derin Bağlantı Sağlama ve Uygulamaların Yayınlanması, mobil uygulama geliştiricilerine 'keşfedilme' açısından ciddi avantajlar sağlıyor. Uygulamaların herhangi bir noktasına link ekleyip bu noktaya direk erişebilmek (Deep Linking) ve uygulamaların indirilmeden tecrübe edilebilmesi (App Streaming) gibi geliştirmeler sayesinde, mobil internet tecrübesinin önemli bir eksikliğini giderme noktasında ciddi aşama kaydedilmiş oldu. Derin Bağlantıların en önemli avantajı, uygulamaların da artık arama motorlarında listelenmesinin mümkün hale gelmesi. (App Indexing)

Mobil İnternet Tecrübesi İle İlgili Yenilikler 2
Mobil İnternet Tecrübesi İle İlgili Yenilikler - gif

Mobil Siteler

Mobil siteler, kolay erişim avantajıyla yeni ziyaretçilerin ilk tercihleri olmalarından dolayı firmalar tarafından öncelikli olarak tercih ediliyor. Ayrıca sağladıkları düşük üretim maliyeti ve kolay sayfa yönetimi gibi avantajları nedeniyle çok rağbet görüyor olsalar da, mobil uygulamalar kadar akıllı telefonların tüm özelliklerini kullanamıyor. Bu kullanım eksikliğini gidermeye yönelik yeni nesil çözümler sayesinde gelecekte özellikleri bir birine benzer mobil site ve uygulama kullanım tecrübeleri oluşturulması amaçlanıyor. Yenilikçi Web Uygulamaları (Progressive Web Apps) sayesinde çevrimdışı kullanım, anlık bildirim, lokasyon kullanımı vb. birçok özellik mobil siteler için de uygulanabilir hale gelirken; Hızlandırılmış Mobil Sayfalar (Accelerated Mobile Pages) Projesi ile sitelerin yüklenme hızı ciddi şekilde artırılıp sayfaların önbellekten kullanımı mümkün hale geldi.

Mobil İnternet Tecrübesi İle İlgili Yenilikler 3
Pazarlamacıların veri odaklı kreatife hazırlanmak için yapabilecekleri üç değişiklik