Mobil Kullanıcı Deneyimi Dünyayı Kasıp Kavuruyor

Neil Perkin / Mart 2016

Her geçen gün daha fazla işlem; büyük ekranlarda gerçekleşmesine alıştığımız büyük satın alım işlemleri bile, mobil cihazlarda gerçekleşiyor. Benedict Evans'ın başarılı sunumunun başlığından ilham alan Neil Perkin (dijital danışmanlık firması Only Dead Fish'in kurucusu ve Google Firestarters'ın küratörü), mobil merkezli bir dünyada olağanüstü deneyimler oluşturmak için gerekenleri ele alıyor.

Günümüzde kuruluşlar, uygulamalarına mobil kullanıcı deneyimiyle kişilik kazandırmanın akıllı yollarını buluyor. DigitasLBi'dan Kartik Poria bu duruma üç örnek gösteriyor: MumsNet’in gebelik takibi uygulaması, içerik ve görsellerini hamileliğinizin aşamasına göre değiştiriyor; Citymapper, büyük miktarlarda veriyi özümseyerek kullanışlı bir arayüzde sunuyor ve Tylko’nun uygulaması, mobilya satın almadan önce her birinin koyacağınız yerde nasıl duracağını gösteriyor.

Peki yeni kullanıcı deneyimleri oluşturmak için ne gerekiyor? Barclays Bank'in karşılaştığı zorlukları düşünün. Barclays, köklü hizmetler veren 300 yıllık global bir işletmedir. Bu hizmetleri mobil cihazlar için nasıl yeniden şekillendirirsiniz? Peki bunu hızlı bir şekilde nasıl yapabilirsiniz?

mobile ux is eating

Barclays'in Dijital Deneyim Müdürü Daniel O’Connell'e göre tasarım, bir projenin yalnızca küçük bir parçasıdır. “Artık büyük balığın küçük balığı değil, hızlı balığın yavaş balığı yuttuğu bir dönemdeyiz” diyor. Bu, Barclays gibi dev kuruluşlar için bir zorluk oluşturuyor: “Yıllardır ağırlık çalışıyorsanız birden Kung Fu'da iyi olmak kolay değildir”.

Ne demek istediği konusunda bir fikir edinmeniz için, Barclays'in onay sürecine ve kullanıcı deneyimi tasarımının kendisi dışında zaman alan diğer faktörlere bakalım:

mobile ux is eating
mobile ux is eating

Kurumlar çoğunlukla bu konuyu hafife alırlar, bu nedenle bir ihale sürecinde Barclays, daha çevik hale gelmek amacıyla proje çalışmalarını yürütürken bir yandan da hizmetlerini baştan tasarladı.

Gerçekten radikal bir kullanıcı deneyimi için, görme bozukluğu olan kişilerin yanında biri olmadan şehirde gezinebilmesine yardımcı olan Wayfindr'ın nasıl oluşturulduğunu düşünün. ustwo Tasarım ve Ürün Müdürü Umesh Pandya, araştırma ve tasarım sürecinde son kullanıcının ihtiyaçlarıyla ilgili doğru bir bakış açısı edinmek için ekipten birçok kişinin, görmeyi engelleyen siyah gözlükler takarak Londra'da seyahat ettiğini söylüyor. Hata payı yok; bu nedenle yalnızca dönemeç ve basamakları değil, duygu ve ihtiyaç durumlarını da hesaba kattılar. Uygulamayı kullanımdayken görmek için bu inanılmaz videoya göz atın:

Wayfindr standard

Eski ve yeni kuruluşlar mobil cihazlarda güçlü kullanıcı deneyimleri oluşturmanın ilgi çekici yeni yollarını buluyor. Sırada ne olduğunu görmek için sabırsızlıkla bekliyoruz.

Uygulama ve Siteler İçin Uygulama Araç Kiti