Mobil sitenizi hızlandıracak ipuçları ve test araçları

Jon Diorio / Mart 2018

Günümüzde kullanıcılar giderek daha hızlı ve daha iyi dijital deneyimler sunulmasını bekliyor. Mobil internet bağlantısında da haliyle beklentiler farklı değil. Ancak mobil web sitelerinin yavaşlığı, yaz tatili için en iyi otel fırsatlarını ararken ya da yeni bir koşu ayakkabısı satın alırken yaşadığınız heyecanı söndürmeye yetiyor.

Hepimiz aynı şeyi yaşamışızdır: Heyecanla bir mobil sitenin yüklenmesini bekler sonra da artık beklemekten bunaldığınız için siteden ayrılırsınız. Bu, çoğu işletmenin çözmeye çalıştığı bir sorun. Esasında bir mobil web sayfasının yüklenmesi ortalama 15,3 saniye sürüyor.1 İçinizden 15'e kadar saymayı deneyin. Hiç bitmeyecekmiş gibi geliyor, değil mi? Pazarlama kampanyalarınız ne kadar ilgi çekici ya da veri odaklı olursa olsun, mobil sitenizde olumsuz deneyim yaşayan kullanıcıların gelecekte işletmenizden alışveriş yapma olasılığı %62 daha düşük oluyor.2

Mobile Speed

Rakiplerinize kıyasla nasıl olduğunuzu öğrenin

Mobil Dünya Kongresi'nde, mobil sitenizin hızını sektördeki emsallerinizle karşılaştırabilmenizi sağlayan kullanımı kolay Hız Karşılaştırma Aracı'nı tanıttık.3 Aracın sunduğu veriler, web'deki popüler sitelerde gerçek Chrome kullanıcılarının yaşadıkları deneyimlere dayanıyor.

Mobil hız söz konusu olduğunda, bir sitenin 3G internet bağlantısı olan mobil cihazlarda 5 saniye veya daha kısa süre içinde yüklenmesini öneriyoruz. Bu erişilmesi zor bir hedef gibi görünebilir fakat web sitenizin hızını artırmanın sağladığı avantajlar da son derece fazla. 1 saniyelik iyileştirme bile dönüşümleri artırabilir.

Fırsatı hesaplayın

Yavaş bir mobil site müşterilerinizi öfkelendirmekle kalmaz, işlerinizi de sınırlandırır. Perakende sektöründe, mobil sayfa yükleme süresindeki bir saniyelik gecikme mobil dönüşümleri %20'ye kadar etkileyebiliyor.4 Bu nedenle Etki Hesaplayıcı'yı da kullanıma sunduk. Bu araç, sadece birkaç girdiyle, mobil web sitenizin hızını iyileştirmenin potansiyel geliriniz üzerinde yaratabileceği etkiyi hesaplıyor. Yükleme süresini bir saniye düşürmeye kıyasla iki saniye düşürerek ne kadar daha fazla kazanabileceğinizi görebilirsiniz. 

Mobile Speed

Araç kutusundan yararlanın

Sonuç olarak, hız çok önemli. Sunduğunuz mobil deneyimi hızlandırmaya yardımcı olabilecek diğer araç ve kaynakları aşağıda bulabilirsiniz:

  • Mobil sitenizi optimize etme yolları için bu yapılacaklar listesini inceleyin. Daha ileri düzey öneriler için bu kullanıcı deneyimi yönergelerini keşfedin.
  • Yeni AdWords deneyimindeki Açılış Sayfaları'nı inceleyerek hesabınızdaki URL'lerden hangilerinin mobil uyumlu olduğunu, hangilerinin en fazla satış sağladığını veya hangileriyle ilgilenmeniz gerektiğini görebilirsiniz.
  • Accelerated Mobile Pages (AMP) o kadar hızlıdır ki anında yükleniyormuş gibi görünür. Bugün, Google Arama Ağı kampanyalarınız ışık hızındaki bu sayfaların tıklama sayısını zaten artırabiliyor. Şimdi ise Alışveriş kampanyalarının desteğini genişleterek müşterilere daha hızlı ve sorunsuz bir alışveriş deneyimi sunmak için etkin bir şekilde çalışıyoruz.
  • Önümüzdeki aylarda Google, tıklama ölçüm isteklerini arka planda işlemeye başlayacak. Bu sayede müşterileriniz, reklamınıza tıkladıktan sonra sitenizi anında açabilecek. Kampanyalarınızın paralel izlemeye hazır olduğundan emin olmak için üçüncü taraf ölçüm sağlayıcınızla iletişime geçerek aldığınız hizmetin yapılacak değişikliklerle uyumlu olup olmayacağını öğrenin.
Bir araştırmacıya sorduk: Mobilde müşteri kaybetmenin 3 nedeni nedir?