Pixonic, Evrensel Uygulama Kampanyaları kullanarak dönüşümleri %85 artırdı

Ağustos 2018

Rusya'da faaliyet gösteren mobil oyun geliştirici Pixonic, Tayvan ve Kore'deki ödeme profili kullanıcılarının sayısını artırmayı hedefliyordu. Bunu gerçekleştirmek için, Evrensel Uygulama Kampanyaları kullanan, makine öğrenimine dayalı bir kampanya yayınladılar. Bu kampanya, Tayvan pazarında ödeme yapan kullanıcıya dönüşümü %85 artırdı ve Kore pazarında ödeme yapan benzersiz müşteri başına maliyeti %48 azalttı. Pixonic'in kullandığı yöntemlerin ve diğer sonuçların ayrıntıları için bu makaleyi okuyabilirsiniz.

Hedefler

Kampanyaların çok fazla gösterim almadığı ve az sayıda yeni müşteri çektiği dar pazarlarda ödeme yapan kullanıcılarının sayısını artırmak

Yaklaşım

Evrensel Uygulama Kampanyaları ve etkinlikler algoritması kullanıldı

Sonuçlar

Tayvan: Uygulamanın yüklenmesinden ödeme yapan kullanıcıya dönüşüm sayısı %85 arttı

Kore: Ödeme yapan benzersiz müşteri başına edinme maliyeti %48 düştü

Ekim 2017'de Google, mobil uygulama tanıtımının bir mekanizmasında değişiklik yaptı. Evrensel Uygulama Kampanyaları (UAC), geliştiriciler için ana çözüm haline geldi. Bu ürün, çok sayıda reklam hedefleme yapılandırmasını gerçek zamanlı olarak analiz etmek, bunları optimize etmek ve belirli bir işletme hedefiyle en alakalı kitleyi bulmak için makine öğrenimini kullanıyor.

Evrensel Uygulama Kampanyaları reklamverenlere, başlıca Google ürünlerinin çoğunun (Arama, Google Play, YouTube ve Google Görüntülü Reklam Ağı) alakalı kitlesine tek bir kampanyada ulaşma olanağı sağlar. Google'ın kendi verilerine göre, Haziran 2017'den itibaren, kampanyalarında UAC kullanan edinme yöneticileri diğer mobil uygulama tanıtımı ürünlerini kullanan yöneticilere kıyasla dolar başına %140 daha fazla dönüşüm alıyor.

Çoğu Google Ads kampanyasından farklı olarak UAC'de reklamların çoğu otomatik olarak oluşturuluyor. Yayınlanmaya hazır farklı biçimlerde reklamlar elde etmek için metin, resim ve YouTube videoları yüklemeniz yeterli. Sistem, reklam mesajlarının farklı yapılandırmalarını test ediyor ve teklifleri en fazla yükleme elde edecek şekilde ya da satış, bir oyunda belli bir aşamaya ulaşma, siparişler, kaydolmalar ve diğer benzer hedef işlemlere göre optimize ediyor. Hedef belirlemek için farklı UAC türleri bulunuyor: UAC Yüklemeleri (yükleme edinme için) ve UAC İşlemleri (hedef işlem edinme için).

UAC oldukça etkili olsa da zorluklar ortaya çıkabilir: Dönüşüm yeterince yüksek olmayabilir veya gecikmeler meydana gelebilir. Bu sorunlar, ödeme aşaması gibi erken aşamalarda etkinlik tahminiyle çözülebilir. Sonrasında bu tahmin, optimizasyonun dayandırılacağı bir dönüşüm olarak kullanılabilir. Şu anda bu algoritma otomatikleştirilmemiş durumda ve her proje için ayrı ayrı oluşturulmalı. Tahmin edilen olaylar, hangi kullanıcıların uygulamayı yükledikten sonraki ilk günlerde hedef işlemi gerçekleştireceğine ilişkin yüksek olasılıklı tahminlerde bulunulmasını sağlıyor.

Tahmin edilen etkinlikler algoritması üç aşamadan oluşuyor:

  1. Tahmin modelini oluşturma. Bunu yapmak için, bir iş ortağından geçmiş verilerini almamız, bir yöntem seçmemiz ve ardından tahmin modelini geliştirmemiz ve programlamamız gerekiyor.
  2. Günlük veri akışını otomatikleştirme. Bu işlem, müşteriden veri aktarma hazırlığı yapmamızı, etkinlik tahminini tamamlamamızı ve ardından tahmin bilgilerini müşteriye göndermemizi gerektiriyor.
  3. Dönüşümleri Google Ads'e gönderme.

Pixonic, tahmin edilen etkinlikleri Kore ve Tayvan'daki dar pazarlarda reklam yayınlayarak test etti. Bundan önce, bu ülkelerdeki kampanyaların aldığı gösterimlerin ve sağladığı yeni kullanıcıların sayısı genellikle düşüktü. UAC ise aşağıdaki gibi bir performans gösterdi:

Tayvan:

  • Satın alma başına maliyet 3,3 kat düştü
  • Ödeme yapan benzersiz müşteri başına maliyet 2,9 kat düştü
  • Yüklemeler %85 arttı

Kore:

  • Satın alma başına maliyet %12 düştü
  • Ödeme yapan benzersiz müşteri başına maliyet %48 düştü
  • Yüklemeler %43 arttı

Pixonic'in başarı öyküsü, tahmin edilen etkinlikler algoritmasının (uygulama içi kullanıcı davranışı hakkındaki müşteri verileri ile Google verilerini birleştirir) iyi sonuçlar sağlayarak kampanya metriklerini yükselttiğini ve yeni kullanıcılar çektiğini gösteriyor. Google, bu algoritmayı ve kullandığı ölçeği otomatikleştirmek için çalışmalarını sürdürüyor.

Pixonic hakkında

Pixonic, Rusya'da faaliyet gösteren bir mobil oyun geliştirici. Ayrıca Berlin ve Kıbrıs'ta da ofisleri var. En kârlı projesi, 2016'da Google tarafından en iyi Android oyunlarından biri ödülü verilen mobil nişancılık oyunu War Robots. Pixonic, 2015'te AppAnnie tarafından BDT bölgesindeki en kârlı ilk on mobil geliştiriciden biri olarak gösterildi.

The Update: Mobil dünyanın tüketicideki yeri pandemi döneminde nasıl değişti?