QNB Finansbank, KrediGO ihtiyaç kredisi uygulaması üzerinden gelen geri dönüşlerin %60’ını Universal App Kampanyasından (UAC) elde etti

Haziran 2018

Sunduğu uygulamalarla herkesin hayatını kolaylaştırmayı hedefleyen QNB Finansbank, tüketici kredisi özelinde mobil uygulama üzerinden hizmet veren ilk ve tek uygulama KrediGO ile bir ilke imza atmak istedi. KrediGO’nun ortaya çıkış amacı; herhangi bir nakit veya kredi ihtiyacında akla gelen ilk uygulama olmaktı ve bunu duyurmak için UAC kampanya modelini kullanmaya karar verdi.

QNB Finansbank hakkında

1987 yılında Finansbank adıyla kurulan banka 2016 yılı itibariyle QNB Finansbank adını aldı

Merkezi İstanbul’da

www.qnbfinansbank.com

Hedefler

Kredi ihtiyacına özel ilk mobil uygulama KrediGO’nun algısını güçlendirmek

Uygulama indirilmesini ve erişimi artırmak

İndirme başı maliyeti azaltmak

Yaklaşım

Universal App ve mobil uygulama içi etkileşim kampanyaları uygulandı

Sonuçlar

50 milyon kişiye erişildi

Uygulama 600 bin kez indirildi ve indirme başı maliyet %40 azaldı

250 binden fazla bireysel kredi başvurusu alındı ve 100 milyon TL kredi hacmine ulaşıldı

Kampanya geri dönüşlerinin %60’ı UAC’den elde edildi

Türkiye’nin kredi ihtiyacına özel ilk mobil uygulaması olan KrediGO, ihtiyaç kredisini kolay ve hızlı bir şekilde alma fırsatı sunuyor ve QNB Finansbank müşterisi olma şartı da aramıyor. Bu yenilikçi uygulamada tüketiciler aynı zamanda “Kredi Doktorum” finansal danışman bölümünden ihtiyaç kredisiyle ilgili akıllarındaki sorulara yanıt alabiliyor. KrediGO uygulaması, tüketicinin acil nakit ihtiyaçlarına hızlı ve pratik bir şekilde cevap vermenin yanı sıra, kullanıcıyı bilgilendirme hedefiyle de öne çıkıyor.

QNB Finansbank, potansiyel müşterileri olan kullanıcıların yaşayabileceği mikro anları tahmin edip, ihtiyaç anında mobilde hızlı ve akışkan bir deneyim sunan bir uygulamayla yanlarında olmak istedi. Bu doğrultuda, “KrediGO, anında kredi veriyo!” söylemiyle bir kampanya başlatmaya karar verdi ve ana amacını anında kredi veren uygulama algısını güçlendirmek ve nakit ihtiyacında akla gelen ilk platform olmak şeklinde belirledi.

Kampanyanın karşı karşıya olduğu en büyük zorluk ise, insanların telefonlarındaki uygulama sayısının çokluğu göz önüne alındığında, bir başka uygulamayı indirtme konusunda nasıl başarılı olunacağıydı. Sonuçta KrediGO, insanların her gün kullandığı bir oyun ya da müzik uygulaması değildi. Kredi alma süreci kullanıcı nezdinde halihazırda negatif bir algıya sahipken, bir de reddedilen kullanıcı neden uygulamayı telefonunda tutacaktı? Ekip, bu olumsuzluğu yenebilmek için farklı stratejiler izledi. Onay alanlara bir sonraki kullanımlarında faydalanabileceği fırsatlar, onay alamayanlara ise markanın onların yanında olduğunu gösteren öneriler sunarak iletişim güçlü tutuldu.

kredi go

İlk hedef, uygulamayı indirtmek ve kullanıcıların kredi talebini toplamaktı. 24 yaş üzeri, ihtiyaçlarını dijital mecralar üzerinden araştırıp faydalanan ve nakit ihtiyacı olabilecek tüm kullanıcılar hedef kitle olarak benimsendi. QNB Finansbank, kreatif ajansları Rabarba ve medya ajansı SEM ile birlikte bu amaçlar doğrultusunda Universal App Kampanyası (UAC) ve mobil uygulama etkileşim kampanyalarını kullanmaya başladı.

Sonuçlar da bu yaklaşımın başarıya ulaştırdığını gösterir nitelikte oldu. Kampanya boyunca 50 milyon kişiye erişildi. Uygulama 600 bin kez indirildi ve indirme başı maliyette %40 azalma görüldü. 250 binden fazla kullanıcı bireysel kredi başvurusunda bulundu ve 100 milyon TL kredi hacmi yaratıldı. Elde edilen tüm geri dönüşlerin %60’ı UAC kampanyasından elde edildi.

“Universal App kampanya modeli; hedefleme, optimizasyon ve mecra karmaşasını ortadan kaldırarak, kolay ve efektif bir şekilde markanın hedefleri doğrultusunda sonuç alabilmemizde kilit rol oynadı.”

-Nimet Türkkahraman, Dijital Performans ve Pazarlama İletişimi Yönetmeni, QNB Finansbank

KrediGO uygulaması ile QNB Finansbank, gelenekselleşmiş kredi başvuru sürecine inovatif bir yaklaşım getirdi ve banka bağımsız herkesin kullanabileceği bir platform oluşturdu. Yaratıcı kreatifler ve ihtiyacı doğru tanımlamanın yanı sıra, Universal App kampanyasının makine öğrenimi ile birlikte hedefler doğrultusunda yeni bir hacim yaratması kampanyayı başarıya götüren etkenler arasında yer aldı.

“Reklam modelinin makine öğrenimi sayesinde nakit ihtiyacı olabilecek kişilere doğru zaman ve doğru yerde ulaşmasıyla, maliyetlerimizde %40 düşüş gerçekleşti. Kredi ihtiyacında akla gelen ilk marka olma algısını güçlendirmek adına bu yönde yatırım yapmaya devam edeceğiz.”

-Tolga İsmet Tınç, Dijital Performans ve Pazarlama İletişimi Müdürü, QNB Finansbank

iOS uygulaması pazarlama çalışmalarında performans ve gizlilik için plan yapmanın 3 yolu