vidaXL’in test ederek öğrenme yaklaşımı rekabetin yoğun olduğu bir pazarda başarı sağladı

Eylül 2018

Ev, bahçe ve DIY ürünleri satan online perakendeci vidaXL, rekabetin yoğun olduğu bir pazarda hızla büyümeye devam ediyor. Bu büyüme trendi, markanın her yıl yaklaşık 2,5 milyon müşteriye hizmet veren e-ticaret sitelerinin tümünde müşteri odaklı, veriye dayalı optimizasyonu vazgeçilmez hale getiriyor.

vidaXL hakkında

Online ev, bahçe ve DIY (Kendin Yap) ürünleri perakendecisi

29 ülkede faaliyet gösteriyor

Genel merkezi: Venlo, Hollanda

2006'da kuruldu

Hedefler

Performansı iyileştirme ve kullanıcıları memnun etme

Yaklaşım

Araştırmaya dayalı bir kullanıcı deneyimi stratejisi belirlendi

Haftada üç ila beş A/B testi yapılmaya başladı

Sonuçlar

Geri dönen ziyaretçilerin dönüşüm oranı %10 arttı

Geri dönen ziyaretçi sayısı %18 arttı

vidaXL’ın web sitelerindeki tüketicilerin davranışlarını anlamak ve site iyileştirmeleriyle ilgili bilinçli kararlar vermek için şirket bir dönüşüm oranı optimizasyonu uzmanıyla çalışmaya başladı ve ardından site optimizasyonlarına odaklanan özel bir ekip kurdu. A/B testleri yapmaya başlayan ekip şu anda haftada üç ila beş test yapıyor. Ayrıca bu ekip, test stratejisinde kullanıcı testlerinden, ısı haritalarından ve oturum kayıtlarından da yararlanıyor.

vidaXL ilk testinde, Avustralya sitesinin ürün sayfasındaki gönderim ücreti hesaplayıcısını kaldırarak bir deneme yaptı. Bu deneme, alışveriş sepetine eklenen ürünlerde %40 artışla sonuçlandı. Buna benzer sonuçlar aldıkça iyileştirme çalışmalarını iki katına çıkaran vidaXL, diğer varsayımlarını doğrulamak amacıyla analizler toplamak için Google ile iş ortaklığı yaptı. Aşağıda bu çalışmalarla ilgili birkaç örnek sunuluyor.

"Bu yöntem müşterimizin davranışını, ihtiyaçlarını ve hayal kırıklığına uğradığı noktaları daima önceden tespit edebilmemizi sağlıyor."

– Esther van der Kaaij, Web Mağazası Yöneticisi, vidaXL

Alışveriş sepetine ekleme testi

vidaXL, küçük değişikliklerin ne kadar önemli sonuçlar getirebileceğini mükemmel bir şekilde gösteren çok basit bir değişiklikle işe başladı. Ürün ayrıntıları sayfasında, alışveriş sepetine ekle düğmesi sayfa genişliğinin tamamına yerleşecek şekilde genişletildi. Boyuttaki bu artış, alışveriş sepetine eklenen ürün sayısında %6 oranında artış sağladı. Boyutun küçük ekranlarda çok daha önemli olduğunu gösteren bu sonuç, özellikle mobil cihazlar açısından son derece anlamlıydı.

Şifre testi

Sektördeki en iyi uygulama ve tavsiyelere dayalı olarak yapılan bir testte vidaXL, Almanya web sitesinde şifre girişleriyle ilgili bazı şaşırtıcı sonuçlar aldı. Bu denemede, ikinci şifre alanı kaldırılarak yerine ilk giriş alanında şifreyi gösterme veya gizleme seçeneği sunuldu. Bu değişiklikle, ödeme sayfası dönüşüm hunisinin ikinci adımına geçen müşterilerin sayısında belirgin bir düşüş (%2) görüldü.

Arama terimi testi

Arama teriminin yanına eklenen "X" işaretiyle müşterilerin arama anahtar kelimesini silmelerine olanak tanınması, çıkış oranında %2,5 düşüş, ürün sayfası ziyaret sayısında ise %4 artış sağladı. Bu değişiklik, arama yapan müşterilerin gezinme stratejilerinde arama modundan çıkıp kategoriye göz atma moduna geçiş yapmak zorunda kalmadan, belirli bir kategorideki ürün yelpazesinin tamamını görmelerini kolaylaştırıyordu.

Ancak vidaXL'ın A/B testi kullanımı, yalnızca kullanıcı deneyiminde düzenlemeler yapmakla sınırlı değildir. Bu yöntem, iş senaryoları oluşturmak için kanıt toplamanın yanı sıra kullanıcı arayüzünün tamamını ve genel online deneyimi etkileyen yeni ve önemli projelere yönelik kaynak dağıtımının da temelini oluşturuyor.

Örneğin, vidaXL yalnızca online platformda aktif bir satıcı olarak teslimat sürecini sürekli iyileştiriyor. Ancak sipariş yönetimi için yeni bir kanal geliştirmek hem pahalı hem de zaman alan bir iştir. Bu nedenle, vidaXL paket merkezine teslimat uygulamasını aynı anda bir grup ülkede hayata geçirmek yerine, Fransa ve Almanya sitelerinde bir test yaptı. Bu testte, paket merkezine teslimat seçeneği sağladı ve özelliğin neden henüz kullanıma sunulmadığını açıklayan bir pop-up ekledi. Ekip, müşterilerin ödeme sayfası davranışına dayalı olarak yatırım getirisinin bir ülkede diğerine kıyasla 10 kat daha uzun süreceğini öngördü.

Bugün, test yöntemi vidaXL'in iş stratejisinin vazgeçilmez bir parçası. Geri dönen ziyaretçiler için dönüşüm oranında %10, yıldan yıla geri dönen ziyaretçi sayısında ise %18 artış sağlandığı dikkate alındığında test ederek öğrenme yaklaşımının karşılığını verdiği açıkça görülüyor. Dönüşüm oranı ve kullanıcı deneyimi için optimize etmek, progresif web uygulaması (PWA) teknolojisi kullanılarak yeni bir online mobilya mağazası açmak gibi gelecek yatırımlar açısından sağlam bir temel oluşturuyor.

Değişime ayak uydurabilen uygulamalar nasıl başarılı oluyor?