Yaratım, etkileşim ve dünyaya açılım: 3 adımda mobil oyun dünyasında yükselmek

Sencer Kutluğ / Haziran 2020

Bazılarımız oyun oynamayı “vakit geçirmek” olarak tanımlarken, bazılarımız “en sevdiği aktivite” ya da “bir tutku” olarak tanımlıyor. Özellikle içinde bulunduğumuz durumu ve hayatlarımızda son birkaç ayda yaşadığımız değişimi düşünürsek, evlerimizde geçirdiğimiz ekstra vakitte oyun dünyasına daha da yakınlaştığımızı söylemek sanıyoruz ki yanlış olmaz. Geçtiğimiz ay, "oyun uygulaması" aramaları sadece bir hafta içinde %100'ün üzerinde artış gösterdi. Tüketici tarafında artan ilgi kadar Türkiye’de son zamanlarda oyun girişimcileri de ön planda ve izlenen başarılı örnekler bu işi hızlandırdı.

Bu yazıda sizlere, mobil oyun dünyasında harika oyunlar yaratmak, kullanıcılara erişmek ve onlarla etkileşim kurmak ve de işinizi büyütmek adına atabileceğiniz adımları açıklamak istiyoruz.

Evet, mobil oyun uygulamalarını kullananlar haftada ortalama 6.5 saatlerini bu oyunlara ayırıyor ve hatta %78’lik kesim her gün oyun oynuyor.1 Oyun sektörünün yarattığı global gelir Hollywood’dan (138 milyar dolar)2 yüksek; yıllık olarak 152 milyar dolarlık bir gelirden bahsediyoruz ve bu rakamın 2021 yılında 178 milyar dolara ulaşması bekleniyor3. Oyun oynayanların nüfusuna baktığımızda ise, 2018 yılında son kaydedilen rakama göre global olarak 2.3 milyar mobil oyuncudan söz ediyoruz; ve bu rakamın da 2022’ye kadar 3 milyara ulaşması öngörülüyor.4

Çoğunlukla boş zamanlarımızı dolduran bir eğlence aracı olarak düşündüğümüz oyun dünyasında, online popülasyonun yarısından çoğu mobil telefonlarından ya da tabletlerinden oyun oynuyor ve kendilerini bu evrende büyütüyor.

Türkiye’ye baktığımızda ise, özellikle uygulama indirilmesi kısmında ülkenin önemli bir yere sahip olduğunu belirtebiliriz. Türkiye’deki oyun geliştiriciler tarafından sunulan uygulamalar global anlamda mobil oyun indirme hacminin %6’sını oluşturuyor.5

2020’de yükselişe geçecek üç trend

Yeni çağın getirdiklerinin oyun sektöründe de karşılık bulacağını söylemek sanıyoruz yanlış olmaz. Oyun sektörünün önde gelen şirketlerinin bu yıl odaklanacağı ve oyuncuların da beklentileri doğrultusunda gelişim gördükleri alanlar, oyunlara abone olma, bulut teknolojisine dayanan oyun oynama, AR (Artırılmış Gerçeklik) ve VR (Sanal Gerçeklik) gibi teknolojinin sunduğu imkanların oyun sektörüne yansıması.

Öte yandan mobil oyun dünyasına bakarsak; yüksek oranda reklama dayalı ve çok hızlı üretilen ve tüketilen oyunlar olarak belirtilen “hypercasual” 2018 ve 2019’un en dikkat çeken alt kategorisiydi. Buradaki firmalar, reklamların yanı sıra uygulama içindeki satın almaların da gelir modeline daha yüksek oranda dahil edildiği “supercasual” kategorisine evrilerek ve farklı oyun kategorilerine yatırım yaparak portfolyolarını çeşitlendiriyor.

Başarıya ulaşmak isteyen bir oyun şirketi nasıl bir yol izlemeli?

Hızla yükselen bu sektörün öneminin farkındayız. İşletmelere ve de tüketicilere sunduğumuz inovatif yaklaşımları; kilit çözümlerle, içgörülerle ve teknik ortaklıklarla pekiştirerek burada yeni bir alan oluşturmaya çalışıyoruz. Tüm oyun geliştiricileri, başarılı oyunlar geliştirmek, pazara sunmak ve büyütmek için ihtiyacı olan desteği Google araç ve platformlarından alabilir.

1- Hayalinizdeki oyunu geliştirin ve kitlelere yayınlayın

Vizyonunuzu, zihninizdeki yaratıcı fikirlerinizi hayata geçirirken aklınızda tutmanız gereken birkaç noktayı açıklayalım.

Cloud sisteminin gücünden faydalanın; ister basit ister çok oyunculu bir mobil oyun geliştiriyor olun, küresel oyuncu tabanına hızlı ve kolay bir şekilde ulaşmak için oyununuzun arka planını güçlendirin. Altyapı karmaşıklığını en aza indirin ve geliştiricilerinize harika oyun deneyimleri oluşturmalarını sağlayın. Dünyanın en popüler mobil işletim sisteminde 2 milyar kişiye ulaşın. Geliştirme aşamasında Firebase aracılığıyla oyuncu içgörülerinden uygulama kullanımına oyununuzla ilgili doğru kararlar almanıza yardımcı olacak analitik yönlendirmelerden faydalanın.

Play Console üzerinden beta testler, A / B testleri, özel oyuncu geri bildirimleri ve cihaz testi ile lansmandan önce oyununuzu geliştirmek için ihtiyacınız olan geri bildirimleri alın.

2- Geliştirdiğiniz oyunu uygulama kampanyalarıyla kullanıcılara ulaştırın

Oyuncuyu çeken o kritik anları nasıl belirleyeceğinizden emin değil misiniz? Kullanıcıların uygulamanızı nasıl tercih edeceğini öğrenmek için doğru araçları kullandığınızdan emin olun. Firebase Predictions gibi makine öğrenimi araçları, kullanıcıları neyin motive ettiğini öğrenmenize yardımcı olabilir, böylece onlara daha iyi yardımcı olabilirsiniz. Yarattığınız oyuna en uygun kitleyi bulup onlarla etkileşime geçebilir, bir diğer yandan da sadık topluluklar oluşturabilirsiniz. Noktaları birleştirin ve edindiğiniz içgörüleri aksiyona dönüştürün.

Kullanıcıların uygulamanızı nasıl tercih edeceğini öğrenmek için doğru araçları kullandığınızdan emin olun.

Makine öğreniminden faydalanan Google’ın uygulama kampanyalarıyla daha fazla oyuncuya ulaşın. İlgili reklamlar gösterin ve oyun içinde daha çok etkileşime geçebilecek oyunculara erişin. Firebase Predictions ve Etkileşim için Uygulama kampanyalarından da faydalanarak kullanıcılarla yarattığınız etkileşimi güçlendirebilirsiniz. Buna ek olarak, ön kayıt yapmalarına izin vererek, Play Store giriş sayfanızı özelleştirebilir ve anında oynamalarına izin vererek oyununuzu indiren oyuncu sayısını artırabilirsiniz.

3- Oyuncuları sıkı birer taraftara dönüştürün, kitlenizi ve işinizi büyütün

Kitlenizi büyütmeniz ve oyuncuları sıkı taraftarlara dönüştürmeniz, işletmenizin de aynı şekilde büyümesine katkıda bulunacaktır. Bir oyun geliştiricisi veya pazarlamacısıysanız gelir elde etme modelinize, oyun dünyasına yeni adım atan ve ödeme yapmaya niyetli olmayan oyuncuları da eklediğinizden emin olun. Ödeme yapmayan oyunsuculara sunacağınız oyun içi avantajlar ile gelir akışlarını çeşitlendirebilir ve tabanınızı büyütebilirsiniz.

AdMob’un yenilikçi reklam biçimleri ve gelişmiş gelir elde etme teknolojisiyle gelir ve oyuncu deneyimi arasında seçim yapmak zorunda değilsiniz. Her gösterimin değerini en üst düzeye çıkarırken ilgi çekici mobil oyun deneyimleri oluşturabilirsiniz.

Online oyunların kazandıran stratejilerinden alınabilecek dersler